Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Élhető, igazságos ország megteremtését ígérte hatalomra kerülése esetén az MSZP miniszterelnök-jelöltje országjáró körútja egri állomásán kedden.

„A célunk közösen megteremteni egy olyan új, igazságos, demokratikus Magyarországot„, ahol lehet élni és biztonságos jövőt tervezni – jelentette ki Botka László a ”Tegyünk igazságot! Fizessenek a gazdagok!” elnevezésű utcafórumon néhány száz ember előtt.

A következő egy év legfontosabb feladata „a kormányváltó többség” számára elfogadható, kormányzóképes alternatívát kínálni – mondta, hozzátéve: ehhez „nagyon karakteres, határozott, a többség érdekeit képviselő, valódi baloldali és szocialista” programra van szükség.

Kijelentette, mivel az összes demokratikus ellenzéki párt szavazóinak száma alig haladja meg a Fidesz szavazóiét, a választási győzelemhez összefogás szükséges. Ez azonban nem elégséges feltétel, a sikerhez „újra el kell nyernünk annak a sok százezer választónak a bizalmát”, akiket 2010 előtt a baloldal elveszített – mondta Botka László.

Hangsúlyozta, ehhez garanciát kell adniuk arra, hogy a munkavállalókat, a bérből és fizetésből élőket, a nyugdíjasokat és a pályakezdőket képviselik, valamint hogy tanultak a korábbi hibákból és megígérik: még egyszer azokat nem fogják elkövetni.

Mint mondta, azért hirdettek új programot, mert elkeserítő a helyzet Magyarországon. Egy nemrégiben készült felmérés szerint a háztartások fele lényegében vagyontalan, másik 45 százalék pedig az otthonán kívül legfeljebb egy kocsival rendelkezik. Mindössze 5 százalékról mondható el, hogy az európai középosztály szintjén él. Mindez azért van, mert a Fidesz-kormány az elmúlt hét évben minden döntésével a legmagasabb jövedelműeknek kedvezett és növelte az átlag alatti jövedelműek terheit – vélekedett Botka László.    

Molnár Gyula MSZP-elnök arról beszélt: amit az elmúlt hetekben országjáró körútjuk során éreztek, az mára valósággá vált azzal, hogy Budapesten és a nagyvárosokban emberek tízezrei fejezték ki: elegük van a jelenlegi hatalomból. Mindez már régen nem a Közép-európai Egyetemről, hanem arról szól, hogy az emberek hiányolják a demokráciát, a vélemény, a sajtó és az oktatás szabadságát. A többség változást akar. Az igazi kérdés csak az, ők kire adják majd voksukat – hangsúlyozta az ellenzéki politikus.

MTI