Fesztiválhangulat uralkodott a fővárosban a nyitás első napján. Miután a beoltottak száma elérte a 3,5 millió főt, az utcák újra megteltek élettel, a teraszok képe pedig a járvány előtti időket idézte.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/budapest-ujra-el-375834/
Hirdetés
Szabad asztalt már délelőtt sem mindenhol lehetett találni Budapest belvárosában: sokan az áprilisi napsütésben szerették volna reggelijüket elfogyasztani, vidám fiatalok söröztek, családosok fagylaltoztak a teraszokon. Igazán azonban délután pezsdült fel az élet.
Az Erzsébet körút egyes járdaszakaszain alig lehetett elférni a körbeült asztaloktól. A legnagyobb tömeg az Erzsébet téri Fröccsterasz és az Akvárium környékén gyűlt össze, a vendégek kígyózó sorokban várták a hűsítő italokat. A vidám tömeg, a mindenfelől áradó zene, az önfeledten játszó utcazenészek igazi fesztiválhangulatot teremtettek. Akinek nem jutott hely, más társaságok asztalaihoz kéredzkedett oda. Jó páran a közeli parkokban, padokon vagy épp a fűben ülve iszogattak, annyian, hogy csak a piknikező fiatalok között szlalomozva lehetett kijutni a Deák térre.
Bár a vendéglátóhelyek láthatóan nagyon próbáltak figyelni a járványügyi óvintézkedések betartására, a környező utcákban, parkokban szemmel láthatóan sokan sem tartották fontosnak a távolságtartást és a maszkhasználatot még a járőröző rendőrök és katonák ellenére sem. A sörözők, éttermek belső helyiségeiben azonban már maszkot húztak a vendégek.
– Fél éve be vagyunk zárva, ezért természetes volt, hogy kihasználjuk a jó időt, és élünk végre egy kicsit – mondja húszas évei elején járó Dóra. Elmondása szerint igyekszik betartani a szabályokat, bár nem tart attól, hogy elkapja a vírust, ugyanis már második hullámban átesett rajta. Barátaival napokkal ezelőtt lefoglaltak egy asztalt, így ők kényelmesen tudták élvezni a kellemes, napsütéses, tavaszias időt.
A rakpart éttermeinek teraszain falatozó és iszogató idősebb korosztály természetesen sokkal visszafogottabban ünnepelte a nyitást. A Bálna kiülős helyein viszont a Deák téri fesztiválhangulatot is felülmúló buli zajlott már kora délutántól.
A hordozható hangszórókból dübörgő zene és az önfeledt társaságok a tömött villamosokon is visszaidézték a nyáresti fesztivál-életérzést. A Mikszáth Kálmán tér is megtelt, ott már a vendéglátóhelyekkel szemközti parkban is csak nehezen lehetett helyet találni.
– Nagyon jó végre vidám embereket látni az utcán. A nyitásnak pedig már csak azért is örülök, mert a barátnőm pultosként dolgozik, és alig várta már, hogy nyissanak a helyek – mondja a 32 éves Dávid, aki Gödöllőről érkezett Budapestre, hogy „kiengedje a gőzt”.
Sokan attól tartottak, hogy a vendéglősök drasztikus áremelésekkel próbálják majd bepótolni a lezárások miatt kieső bevételeiket. A félelem egyelőre nem látszik teljesen megalapozottnak. Az egyik Ráday utcai bárban dolgozó hölgy elmondja, egy-egy röviditalt kétségkívül drágábban adnak pár százalékkal, ám ők inkább az alacsony áraikkal szeretnék növelni forgalmukat. Egy József körúti pub pultosa viszont 15-20 százalékos áremelkedésről beszél.
– Megmondom őszintén, most egyáltalán nem érdekelnek az árak – mondja nevetve egy sorban álló fiatalember, aki bevallása szerint akár még dupláját is hajlandó lenne kifizetni a sörért, ha ez lenne a feltétele a vendéglátóhelyek életben maradásának.
A teraszok precízen, meglepő pontossággal zártak be a rendeletben előírt esti fél tízkor. Tizenegyre a parkok is kiürültek, és a budapesti éjszakába visszatért a hónapok óta megszokott csend.