Büntetőeljárás miatt bukhatják mandátumukat ellenzéki képviselők
A DK-s Varju László és a momentumos Fekete-Győr András is a vádlottak padján ül már, de elképzelhető, hogy Csárdi Antal és Molnár Zsolt mentelmi jogát is felfüggeszthetik a közeljövőben. A törvény szerint ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit – képviselői megbízatásának ideje alatt – bűntett miatt jogerősen elítéltek. Van olyan baloldali politikusa is a törvényhozásnak, akit korábban garázdaságban találtak bűnösnek – írja a Mandiner.Több olyan képviselő is van a nemrég megalakult Országgyűlésben, aki ellen büntetőeljárás van folyamatban, és ennek kimenetele parlamenti mandátumukat is érintheti egy jogerős, elmarasztaló ítélet esetén – számol be cikkében a portál.
A fővárosi 11. számú választókörzetben egyéni mandátumot szerző DK-s Varju Lászlót az ügyészség választás rendje elleni bűntettel, valamint garázdasággal és súlyos testi sértéssel vádolja. A per tavaly februárban indult.
A vád másik fele az MTVA Kunigunda utcai székháza elleni, 2018 decemberi ellenzéki akcióhoz kötődik, amikor Varjuék saját követeléseiket akarták beolvastatni a köztévé adásában. Az akció másnapján a DK-s képviselő többször is dulakodott a biztonsági őrökkel, akik közül az egyiknek nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott. Az ügyészség emiatt felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását kérte a képviselőre. Varju minden tekintetben ártatlannak tartja magát – ismerteti a Mandiner.
Fekete-Győr Andrást hivatalos személy elleni erőszakkal vádolják
Az ellenzéki országos listán a parlamentbe kerülő momentumos Fekete-Győr Andrással és társaival szemben szintén 2018 decemberi események miatt emeltek vádat, társtettesként, csoportosan elkövetett hivatalos személy elleni erőszak miatt.
Varju mellett egy másik DK-s képviselő, Sebián-Petrovszki László mentelmi jogát is felfüggesztette korábban a parlament. A politikust az Országos Vérellátó Szolgálat igazgatója jelentette fel, amiért a képviselő azt állította, az igazgató áron alul üzletelt vérplazmával – számol be a Mandiner.
Csárdi Antal és Molnár Zsolt is gyanúsított lehet
Rajtuk kívül két olyan képviselő van, akiknek esetében fennáll a lehetőség, hogy a közeljövőben gyanúsítottá válnak – amennyiben a legfőbb ügyész kezdeményezi mentelmi joguk felfüggesztését, és ezt a parlament meg is szavazza.
Egyikük, az LMP-s Csárdi Antal ügyében a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt rendelt el nyomozást még idén márciusban. A képviselőt annak az ingatlannak a tulajdonosa jelentette fel, amelyet az Országgyűlés Hivatala bérelt Csárdinak.
A képviselő ugyanakkor emiatt – még ha meg is gyanúsítják, megvádolják és el is ítélik – nem fogja elveszteni mandátumát, mivel az okirat-hamisítás csak vétség, nem bűntett. Ugyanez igaz a rágalmazásra is.
A szocialista Molnár Zsolt neve a zuglói parkolási botrány kapcsán merült fel. Sajtóinformációk szerint a korrupciós ügyben érintett, a kerületi parkolást üzemeltető, majd a nyereségből politikusoknak visszaosztó cégcsoport, a SYS IT Services képviselője, Fuzik Zsolt – aki egy másik ügyben költségvetési csalással gyanúsítottak meg – vádalku keretében vallott a vesztegetésekről. A kihallgatási jegyzőkönyv szerint Fuzik azt mondta, hogy 250 millió forintot, a profit felét adta át Tóth Csaba szocialista országgyűlési képviselőnek és Horváth Csaba fővárosi MSZP-s politikusnak.
Van jogerősen elítélt képviselője is az Országgyűlésnek
Az említett képviselők mellett van jogerősen elítélt képviselője is az Országgyűlésnek. A DK-s Barkóczi Balázsról a Mandiner derítette ki, hogy 2009-ben garázdaság miatt ítélték el, amiért társaival még 2006-ban saját házában fenyegettek egy nőt. Ennek az ügynek a mostani parlamenti mandátumra azonban már nincs hatása.
Az Országgyűlésről szóló törvény szerint ki kell mondani az összeférhetetlenségét annak a képviselőnek, akit – képviselői megbízatásának ideje alatt – bűntett miatt jogerősen elítéltek. Ezzel együtt feltételezhetően sem Varjunak, sem Fekete-Győrnek nem kell amiatt aggódnia, hogy a közeljövőben elvesztené képviselői mandátumát, hiszen még elsőfokú ítélet sem született ügyükben.
A Mandiner cikkét ITT olvashatják.