Csák János kétnapos látogatást tett Tel-Avivban és Jeruzsálemben.

Hirdetés

Az első találkozó Miki Zohár kulturális miniszterrel volt, akivel – „építve a hosszú évszázadokra visszanyúló magyar-zsidó történelemre” – meghatároztak néhány lehetőséget – nyilatkozta a magyar tárcavezető.

A tárgyalások kiterjedtek a kulturális, valamint a tudományos – egyetemi és kutatóintézeti – kapcsolatokra.

„Nagyon barátságos fogadtatásban részesültem, és több új projektben sikerült megállapodnunk” – mondta Csák János.

Korábban írtuk

A miniszter ellátogatott a Weizmann Intézetbe, amely a Magyar Kutatási Hálózat partnerintézménye. A Weizmann Intézetnek – amely „az egyik legsikeresebb kutatóintézeti hálózat a világon” – már most is vannak kapcsolatai különböző magyar kutatóműhelyekkel, ezek bővítéséről tárgyaltak – közölte Csák János. Megjegyezte: a találkozón jelen volt Gulyás Balázs professzor, a Magyar Kutatási Hálózat vezetője is.

Csák János tájékoztatása szerint ezt követően Jeruzsálemben a Ferences Kusztódia vezetőivel arról beszélgettek, hogy a magyar kormány tevékenysége a Közel-Keleten, illetve az egész világon a bajban lévő keresztény közösségek megsegítésére miként lehetne célzottabb, még hatékonyabb.

„Nagyon megható volt, hogy bárhol, ahol a keresztény közösségek vezetőivel találkoztam, hálájukat fejezték ki azért, amit a magyar kormány tesz a bajban lévő közösségekért a Közel-Keleten, illetve Afrikában” – mondta a miniszter.

Kulturális és tudományos együttműködésekről tárgyalt Csák János Jordániában

Közös jordán-magyar kulturális és tudományos kezdeményezésekről, oktatási kérdésekről, az örökölt kultúra átadásáról, valamint régészeti együttműködésekről is tárgyaltunk Jordániában – tájékoztatta Csák János kulturális és innovációs miniszter vasárnap este telefonon az MTI-t.

A miniszter elmondta, találkozott El Hassan bin Talal herceggel, „akinek világszerte ismert a tudományos tevékenysége, az egyik legfelelősebben gondolkodó közel-keleti intellektus, országának számos kulturális és tudományos intézményét vezeti”.

A megbeszélésen arról volt szó, milyen közös kezdeményezései lehetnek a két országnak számtalan területen, a klímaváltozástól a vízellátáson keresztül a béke kérdéséig – közölte Csák János. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte: nagyon sok helyi konfliktus van a világban, ezek megelőzése csak együttműködéssel lehetséges, amelynek vannak kulturális és tudományos vonatkozásai.

A miniszter közlése szerint a találkozó a jordániai nemzeti múzeumban zajlott, amely „valójában történeti és innovációs múzeum is”, ezért a herceghez csatlakozott a digitalizációért felelős miniszter és a kulturális miniszterasszony.

„Mivel a herceg benne van a World Science Forum intézőbizottságában, arról is szót ejtettünk, hogy ez a magyar kezdeményezés, amely 2003-ban indult, tehát az idén húszéves, milyen további fejlődési lehetőségek előtt áll” – mondta Csák János.

Hozzáfűzte: Haifa Najjar kulturális miniszterasszonyt és El Hassan bin Talal herceget is meghívta Magyarországra, „mivel mindkét ország nagy súlyt helyez arra, hogy a családokon, a kulturális intézményrendszeren, valamint az iskolákon keresztül hogyan lehet a leghatékonyabban átadni értékeinket, örökölt kultúránkat, hiszen az új technológiák sokszor föllazítják a kötelékeket a nemzedékek között”.

A másik találkozó Pearce Paul Creasmannal zajlott, aki az Amerikai Régészeti Központ (American Center of Research) vezetője. Ez a legrégebben létező, a világon több helyen működő régészeti társaság, amely a legtöbb ásatási jogosítvánnyal rendelkezik Jordániában is – közölte Csák János.

Creasman professzorral a Machaerus projektről tárgyaltak. Machaerus az a vár, ahol Heródes Antipász lefejeztette Keresztelő Szent Jánost 29-ben – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a machaerusi ásatás vezetője, Vörös Győző professzor is jelen volt a találkozón.

„Úgy tűnik, ki tudunk alakítani régészeti együttműködéseket más, Jordániában levő szentföldi, a Krisztus korabeli és Krisztus kora előtti területekre is” – mondta Csák János.