Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Hirdetés

Szabó István kifejtette, hogy a legjelentősebb összeget, csaknem 43,9 milliárd forintot a Tématerületi Kiválósági Program (TKP) közvetíti a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap keretéből. A pályázat 27 tudományos intézmény 92 tématerületi kutatását támogatja.

Az elnökhelyettes a kutatók és kisebb kutatói csoportok kiválósági támogatásai közül elsőként az Új Nemzeti Kiválósági Programot (ÚNKP) emelte ki. A programon belül meghirdetett Tudománnyal fel! Felsőoktatási doktorvárományosi és posztdoktori kutatói ösztöndíjpályázattal teljessé vált a kutatói életpálya támogatása, hiszen a legfiatalabb kutatókat segíti, azokat, akik még nem rendelkeznek elegendő publikációval – tette hozzá.

Szabó István hiánypótló kezdeményezésnek tekinti az idén létrejött Kooperatív Doktori Programot (KDP), amely a legjobban hasznosítható kutatásokat ösztönzi. A kutatási témák kijelölésében és a program döntéshozatalában ennek megfelelően a vállalti képviselők is szerepet kapnak. A KDP iránt a tapasztalatok alapján már most jelentős az érdeklődés – mondta az igazgatóhelyettes, hangsúlyozva, hogy a vállalkozások évek óta egyre nyitottabbak az együttműködésre a kutatókkal.

A kutatási és fejlesztési tevékenységek – mint mondta – jelentősen felértékelődtek, hiszen Magyarország jelentős mértékben tudta növelni a hozzáadott értékét a globális gazdasághoz, és számos nemzetközi hátterű innovációs beruházást vonzott belföldre.

Korábban írtuk

Az OTKA-pályázatokon a nemrég született döntés alapján 320 kutató és kutatócsoport kapott összesen 11 milliárd forint hozzájárulást. Szabó István kiemelte, hogy a végleges támogatási összeg 300 millió forinttal haladta meg a tervezettet. A többlet 7, nemzetgazdasági szinten is ígéretes projektekhez járulhat hozzá – közölte.

Az NKFI Hivatal igazgatóhelyettese úgy véli, hogy a kibővített pályázati rendszer minden fiatal tehetség számára biztosít támogatási lehetőséget és fölkelti a figyelmet a legjobban hasznosuló kutatások iránt.