Délvidéki Innovációs Központ létrehozását tervezik
Délvidéki Innovációs Központ elnevezéssel a határ magyar és vajdasági oldalán működő kisvállalkozások digitalizációját és innovációját segítő nonprofit intézmény létrehozását tervezi a mórahalmi önkormányzat – közölte Nógrádi Zoltán (Fidesz-KDNP) polgármester az MTI-vel.A politikus kifejtette, a Csongrád-Csanád megyei kisváros és környéke harminc éve még a halmozottan hátrányos helyzetű kistérségek közé tartozott. Az elmúlt évtizedek kitartó munkájának, a többi közt a turisztikai fejlesztéseknek, az ipari park kialakításának köszönhetően ma már a tíz legélhetőbb járás közé sorolják az országban.
Mórahalmon ma már a gazdaság-, a térség- és településfejlesztés egyik alapvetése a határon átnyúló kapcsolatok erősítése. Ennek támogatása érdekében olyan intézményeket alakítanak ki a Homokhátságon és Vajdaságban – akár tükörprojektekben is -, melyek alkalmasak a határ „légiesítésével” erősíteni az integrált gazdaságfejlesztési folyamatokat – mondta Nógrádi Zoltán.
A polgármester hangsúlyozta, nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy Mórahalomtól 6 kilométerre az unió külső határa húzódik, útlevél- és vámellenőrzéssel, olykor hosszú kamionsorokkal. A Homokhátságon és Vajdaságban azonos ágazatban vagy beszállítói kapcsolatrendszerben együttműködő vállalkozások számára e határ „átjárhatóságát” a digitalizáció eszközével lehet javítani.
A cégek egy részénél a digitális írástudás még nem a legmagasabb szintű. Ezeknél a vállalkozásoknál a készségek fejlesztése mellett az igények indukálására is szükség lenne. A második csoportba azok a vállalkozások tartoznak, melyek mindennapi tevékenységeik során élnek a digitalizáció adta lehetőségek egy részével, további fejlődésükhöz azonban az adott ágazatra, cégre szabott támogatásra van szükségük. Végül a kisvállalkozások egy részénél aktív piacélénkítő módszerek alkalmazására is lehetőség nyílna az új központ révén – közölte a politikus.
Nógrádi Zoltán komoly lehetőségeket lát a határ menti együttműködésben a turizmusfejlesztés területén is. Ahhoz, hogy a térség távolabbról is láthatóvá váljon, egységes turisztikai régió kialakítására van szükség Szeged, Szabadka, Makó, Mórahalom együttműködésével. Az egységes turisztikai desztinációfejlesztése elkerülhetetlen, és erre komoly fogadókészség van a határ vajdasági oldalán is – mondta.