Kiemelt szerepben vannak az egyházi iskolák
Egyre vallástalanabbak a fiatal korosztályok
Egyfajta elvallástalanodás tapasztalható a magyar fiatalok körében, főként azért, mert ennek a generációnak a szülei vallástalan korszakban nőttek fel, így gyermekeiknek sem tudtak vallási nevelést nyújtani. A fiatalok vallásosságát a népszámlálások eredményei alapján feldolgozó tanulmány ugyanakkor pozitívumként említi az egyházi oktatási intézményeket, sőt javaslatot is tesz arra, hogy hol lenne érdemes újabbakat nyitni.A vallási közösség sérülése nemcsak az elvándorlással érintett településeken, hanem a vándorlás haszonélvezőinél is megjelenhet, amennyiben az odaérkező a célterületen nem talál megfelelő vallási közösséget, illetve nem tud beilleszkedni. A probléma orvoslása csak jelentős közösségépítés segítségével képzelhető el országos szinten – állapítja meg a Fiatalok a történelmi keresztény egyházakban című, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gondozásában megjelent tanulmány. Tóth Géza, a KSH statisztikai tanácsadója, a Miskolci Egyetem professzora a dokumentumban a legnagyobb magyarországi keresztény egyházak fiatal (0–18 éves) híveinek térstatisztikai elemzését végezte el az elmúlt három (2001, 2011, 2022), de elsősorban a legfrissebb népszámlálási adatokra koncentrálva.
Háttérben a vallásos nevelés
A népszámlálás eredményeiben – noha a Mi a vallása, felekezete? kérdésre nem volt kötelező válaszolni – már látható volt, hogy erőteljesen megcsappant a hívek száma, a fiatalokról szóló tanulmány eredményei még lesújtóbb képet mutatnak. Miközben a katolikus hívek száma összességében 48 százalékkal csökkent 2001-ről 2022-re, addig a 18 év alattiak körében még drasztikusabb, mintegy 60 százalékos a visszaesés. Számszerűen ez azt jelenti, hogy
míg 2001-ben 1 millió 71 ezer fiatal híve volt a katolikus egyháznak, a legutóbbi népszámláláskor mindössze 429 ezer.
A tanulmány rámutat, hogy a visszaesés mértéke a gimnazistakorúaknál a legnagyobb, míg a fiatalabb korosztályok esetében némileg kisebb, vélhetően a kormányzati családpolitikai intézkedések következtében. Hasonló a helyzet a reformátusoknál is, ahol a hívek száma 21 év alatt 42 százalékkal, de ezen belül a fiatal hívek száma a felére esett.
A népszámláláson mintegy 153 ezer fiatal vallotta magát reformátusnak,
vagy mondták róla ezt a kérdőívet kitöltő szülei. Az evangélikusoknál 42 százalékos az abszolút csökkenés, és hasonló arányban, 43,5 százalékkal csökkent a fiatal hívek száma.
2022-ben mintegy 29 ezren voltak az evangélikus fiatalok.
A kommunizmus hosszú árnya
A gazdag szakirodalmat megmozgató elemzés rámutat, hogy a magyar fiatalok egyre kevésbé kötődnek az egyházakhoz, a vallás iránt ugyanakkor nyitottak. A tanulmány megállapítja, hogy Magyarországon – sok nyugati államhoz hasonlóan – a vallás a 2000-es éveket követően egyre kevesebb fiatal számára bír jelentőséggel. Egyfajta elvallástalanodás tapasztalható, a jelenség magyarázata pedig abban keresendő, hogy ennek a generációnak a szülei vallástalan korszakban nőttek fel, így gyermekeiknek sem tudtak vallási nevelést nyújtani.
Tóth Géza a hazai vallásosság, s ezen belül a fiatalok számának térbeli változását, három fontos tényező kölcsönhatásaként jellemzi:
- a népesség számának 1981 óta tartó általános csökkenése;
- a társadalom jelentős szekularizációja, illetve individualizációja;
- a belső és a Magyarországról történő elvándorlás következtében megszakadhatnak, illetve sérülhetnek a társadalmi hálózatokra jellemző, a vallási identitást meghatározó erős kapcsolatok.
Viszonylag vallásos agglomeráció
A tanulmány szerint
a fiatal katolikusok legmagasabb arányait Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, valamint a Budapest körüli nyugati agglomeráció és a győri agglomeráció településeinél láthatjuk.
A fiatal katolikusok aránya a Pannonhalmi Területi Apátságban a legmagasabb. Emellett viszonylag kedvező még a helyzet az Egri Főegyházmegyében, a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében, a Veszprémi Főegyházmegyében, a Győri Egyházmegyében, a Váci Egyházmegyében és a Székesfehérvári Egyházmegyében. Itt az átlagnál magasabb a fiatal katolikusok aránya, számuk pedig 2001-hez képest az országos átlagnál kisebb mértékben csökkent. Az elemzés szerint 2001-ről 2022-re Hévízen, Pakson, Sátoraljaújhelyen, Ajkán, Kazincbarcikán és Tokajban látni relatív pozíciójavulást az arányukban.
Ami a fiatal reformátusokat illeti, legnagyobb arányban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron és Pest vármegyék területén élnek.
Huszonegy év alatt relatív növekedést látni arányukban Nyíregyházán, Zalaegerszegen, Egerben, Szekszárdon, Pápán, Kiskunfélegyházán, Kazincbarcikán, Budapest XXIII. kerületében, Pakson és Mátészalkán. A térbeli súlypont alapján a fiatal reformátusok elmozdulása itt is északnyugati irányú, mely a hagyományos református térségek visszaszorulását és a nyugati országrész erősödését mutatja.
A 18 év alatti evangélikusok legnagyobb arányban Pest és Győr-Moson-Sopron vármegyében találhatók.
Az ő szempontjukból a legjobb helyzetben Budapesten és agglomerációjában, Kecskemét, Győr, Sopron és Szombathely vonzáskörzetében vannak.
Kellenek az egyházi intézmények
A tanulmány az egyházi oktatás kérdéseire is kitér. Mivel csökkenőben van a magukat az egyház tanítása szerint vallásosnak vallók aránya a fiatalok körében, ezért az egyházi iskolákban folyamatosan nő a vallásos nevelésben nem, vagy csak részben részesülő fiatalok aránya. Ami probléma az egyházi oktatási szektorban, hogy az intézmények kétharmadánál nincs helyben vagy a közelben egymásra épülő egyházi intézmény.
Tóth Géza arra is hivatkozik, hogy kutatások kimutatták:
minél hosszabb ideig látogat valaki egyházi intézményt, annál valószínűbb, hogy a későbbiekben az egyház tanítása szerint vallásosnak azonosítja magát.
Még azon fiatalok is nagyobb valószínűséggel lesznek vallásosak, akik otthoni nevelés nélkül jártak egyházi iskolába. „A vallásosság növelése érdekében ebből azt a következtetést vonhatnánk le, hogy jó lenne új egyházi intézményeket nyitni a közeljövőben” – írja a szerző, hozzátéve ugyanakkor, hogy az újabban egyházivá vált iskolák esetében vallásilag heterogén a pedagógus-, illetve tanulói összetétel. Így a vallási szocializáció szerepe és mélysége is kevésbé lesz hatékony az esetükben, mint azt más, nagymúltú intézményeknél megfigyelhetjük.
Hol lenne szükség egyházi iskolára?
Az elemzés szerint a katolikus általános iskolák településein az iskoláskorú katolikusok száma az óvodásokéhoz hasonlóan mintegy 60 százalékkal csökkent. Jelentős növekedés csak Biatorbágy esetén figyelhető meg. Bár a csökkenés mindenhol jellemző, az általános iskolás korban lévő katolikus hívek száma alapján
érdemes megfontolni katolikus általános iskola indítását néhány pesti kerületben, valamint Budakeszin, Dunaharasztin, Pilisvörösváron, Siófokon, Szigetszentmiklóson és Veresegyházon.
A református általános iskolák településein az általános iskolás korú hívek száma több mint 50 százalékkal csökkent, az evangélikus általános iskolák esetében pedig mintegy 45 százalékkal.
A gimnazistakorú katolikusok száma átlagosan 66 százalékkal csökkent a gimnáziumok településein, míg a vonzáskörzeteknél 58 százalékos az átlagos visszaesés. A gimnáziumok települései közül Biatorbágyon és Veresegyházán láthatunk növekményt, míg Sopronban minimális volt a visszaesés. Nagyon hasonló a helyzet a reformátusoknál is, a gimnazistakorú hívek száma ugyanis átlagosan 66 százalékkal a gimnáziumok településein, a vonzáskörzetekben pedig átlagosan 52 százalékkal. Ugyanezek az arányok az evangélikus gimnáziumok településein és vonzáskörzetükben 52, illetve 41 százalék.
A teljes tanulmányt ide kattintva olvashatják.