Pindroch Tamás megítélése szerint a Tisza Párt elnöke „deffenzívában van”, „nincs innováció abban, amit csinál”, miután kudarc volt az MTVA elé szervezett tüntetés, október 23-a sem úgy sikerült, és az európai uniós vitanap sem volt sikeres az ellenzéki politikus számára. „Utána jött ez a szerintem Watergate-botrány (…), emiatt Magyar Péter magyarázkodásra szorult, védekezésben van” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a védekezési taktika szerinte nem jött be, Magyar Péter „össze-vissza beszél”.

Hirdetés

Pindroch Tamás úgy vélte, a Tisza Párt elnöke kilenc hónap alatt eljutott oda, ahova Gyurcsány Ferenc néhány év alatt: a volt miniszterelnök az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése és a lemondása közötti két és fél évben végig védekezésben volt, amely ugyancsak töréspont volt.

„Magyar Péter gyurcsanizálódik, szerintem ez egyértelműen látszik” – jelentette ki Pindroch Tamás. A vezető elemző hivatkozva arra, hogy korábban ő is újságíró volt, kikérte magának, ahogy Magyar Péter a sajtót kezeli. Olyan jelzőkkel operál, ami a mindennapokban is sértő, négyszemközt is sértő – fűzte hozzá. Pindroch Tamás úgy vélte, ahhoz, hogy Magyar Péter sikeres legyen, a Fidesztől és a bizonytalanok közül is szavazókat kell szereznie, de a hangfelvételek ezt nem segítik.

Csuhaj Ildikó, az ATV főmunkatársa azt valószínűsítette, hogy a hangfelvételek nyilvánosságra kerülése nem veszélyezteti Magyar Péter táborát, hiszen előrebocsátotta: azok manipuláltak, mesterséges intelligenciával módosítottak. Rövid távon ugyanakkor akadályozhatják a politikus népszerűségének növekedését – tette hozzá.

Korábban írtuk

Az újságíró utalt rá, nyáron a közbeszédet meghatározta a Tisza Párt elnökének vonatozása, az egészségügyi intézményekben tett látogatása, most védekezni, magyarázkodni kényszerül, de az országjárásával újra azokra a kérdésekre próbál fókuszálni, melyekkel meghatározhatja a politikai beszédet.

A riporternek arra a kérdésére, hogy a következő közvéleménykutatásoknál érezhető lesz-e a hangfelvétel hatása, Pindroch Tamás azt válaszolta, hogy a Magyar Péter és a Tisza párt mögött álló szavazói magon „annyira nem”. Másfél év van még a választásokig, ez egy hosszabb bokszmeccs, „most testre mérnek ütéseket”, és lehet, Magyar Péternek a végén elfogy a levegője – jegyezte meg. Csuhaj Ildikó úgy reagált, hogy Magyar Péter egy buldózerpolitikus, „de az az üvegplafon, az talán így kialakult a hangfelvételek nyomán, nem tudjuk, át tudja-e törni ezek után”.

A műsorban téma volt az orosz ukrán háború is, amelynek állásáról Hidegkuti Konstantin, a nemzetközi kapcsolatok szakértője azt mondta: a dél-donbaszi fronton lassú orosz előrenyomulás, a harkovi területen nagyobb orosz áttörés történt. Az ukrán haderőnél képességbeli és emberhiány alakult ki, mert az ukrán parancsnokság a téteket a kurszki offenzívára tette fel. Kifejtette: az ukrajnai konfliktus a Szovjetunió széthullásának következménye, ami után Ukrajna nem tudta, hol helyezkedjen el, oroszbarát, Nyugat-barát vagy kompállam legyen.

Ukrajnát ma is egy orosz-barát déli részre, és Nyugat-barát Nyugat-Ukrajnára lehet osztani. A szakértő szerint már a 2014-es Majdan téri tüntetések utáni kurzus hatalomra kerülését követően belátható közelségbe került a háború Oroszországgal. Azt mondta, lehetett számítani arra, hogy Joe Biden leköszönő elnök megadja az engedélyt Ukrajna számára a nagy hatótávolságú, amerikai rakéták használatára, de nem gondolták, hogy ilyen korán teszi meg.

Biden alelnökként és a elnökként is kötődött az Ukrajna-projekthez, ami azt jelenti, hogy mindig politikai entitásként tekintett az országra – tette hozzá. A csütörtöki orosz válaszlépésről szólva megjegyezte, most egy tényleges vörös vonalhoz ért el a háború, az orosz félnek válaszolnia kellett az ukrán rakétaindításra, de ez inkább politikai művelet volt. Orosz részről a közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta indítása demonstratív jellegű volt, hiszen előzetesen Washingtonnak is bejelentették a lépést – mondta.

A Kárpátalját vasárnap ért légitámadásról elmondta, hogy az ukrajnai régiók között Kárpátalja stratégiai jelentősége az utolsók között van. A légi csapás a munkácsi transzformátorállomást érte, amely a magyar és a szlovák elektromos hálózatot kapcsolja össze az ukrajnaival, de azóta is folyamatos a villamosenergia-transzfer, a támadás tehát nem volt sikeres.

Hozzáfűzte, nem kizárt, hogy ismét meginduljanak a támadások a munkácsi alállomások ellen cirkálórakétákkal vagy iráni drónokkal. Hidegkuti Konstantin a diplomáciai rendezés lehetőségéről szólva azt mondta, túl magasak a tétek ahhoz, hogy belátható időn belül így érjen véget a konfliktus. Az ukrajnai háború a „világrendszerváltás” első lépése, egyik fél sem tud kilépni belőle „arcvesztés nélkül ” – tette hozzá.