Fotó: MTI/Balogh Zoltán (archív)
Hirdetés

Menczer Tamás hangsúlyozta: a konzuli regisztráció abban segít, hogy ha valahol karantént rendelnek el, akkor pontosan tudják, mennyi magyar tartózkodik ott, és fel tudják velük venni a kapcsolatot.

Hozzátette: regisztrálni a konzuliszolgalat.kormany.hu oldalon lehet, de a Google keresőjében a „külügyminisztérium” keresőszóra ez az első találat.

Az oldalon könnyen megtalálható a 24 órában hívható call center száma, az országonkénti utazási tanácsok, valamint a milánói és római ügyeleti telefonszám is.

Az államtitkár elmondta: jelenleg 49 ország érintett a járványban, Európában 18, az Európai Unióban 13, Olaszország Lombardia tartományában tíz, Veneto tartományában egy település van karanténban.

Hozzátette: a lombardiai tartományban lévő, karanténnal elzárt terület fontos az árufuvarozás szempontjából, mivel ott nagy az átmenő kamionforgalom.

Közölte: ezért tárgyalt a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének főtitkárával, Karmos Gáborral, és azt kérte, az egyesület juttassa el a felhívást a sofőröknek, hogy ha valaki észak-olasz területen járt és a megbetegedés tüneteit – láz, köhögés, rossz közérzet – tapasztalja magán, azonnal jelezze az egyesületnek és a háziorvosnak, vagy jelentkezzen a Nemzeti Népegészségügyi Központ zöldszámán.

Menczer Tamás elmondta: Olaszországban 11 tartomány érintett a koronavírussal, Lombardia és Veneto a gócpont, Lombardiában 305 esetet találtak, a halottak száma tíz. Veneto tartományban 71 eset és egy halott van. Emilia-Romagna tartományban 47 esetről tudnak, egy beteg elhunyt, ezért ezt a tartományt is „beemelik” Lombardia és Veneto mellé, és azt kérik, csak az utazzon e három tartományba, akinek halaszthatatlan dolga van, és az is jól fontolja meg az utazást.

Az államtitkár elmondta: a spanyol fél arról tájékoztatta a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, elképzelhető, hogy lehetővé teszik a koronavírus miatt lezárt tenerifei szálloda elhagyását a nem spanyol állampolgároknak.

A KKM arra utasította a helyszínen tartózkodó tiszteletbeli konzult és a Madridból érkezett konzult, hogy konzultáljanak a szomszédos országok megbízottaival, szervezik-e állampolgáraik hazahozatalát.

Az államtitkár közölte azt is, hogy tájékoztatta a spanyol elképzelésről az operatív törzset, és Pintér Sándor belügyminiszter azt mondta, „ha az a járható út”, akkor Magyarország repülőt küld az öt magyarért.

Menczer Tamás szólt arról is, hogy Tenerifén öt magyar tartózkodik a lezárt szállodában, egy idős házaspár és egy háromfős, kisgyerekes család. Eredetileg mindkét család úgy tervezte, hogy a hétvégén hazajön.

Hozzátette: az idős házaspár fontos gyógyszereket szed. Ha nem jöhetnek haza, és a szállodában kell maradniuk, akkor a szálloda vagy a konzul veszi meg és juttatja be hozzájuk a gyógyszereket.

Nem fordulhat elő, hogy magyar állampolgár fontos gyógyszer nélkül marad – szögezte le.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium csütörtöki közleményében arra kérte a koronavírus miatt az egyetemeket és a szakképző iskolákat, hogy ne szervezzenek tanulmányutakat, kirándulásokat Olaszországba.
A közleményben tudatták: a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős Operatív Törzs döntésének megfelelően a felsőoktatási és szakképzési intézmények fenntartásáért felelős tárca körlevelekben is felhívja az iskolák, egyetemek figyelmét arra, hogy a tanárok és tanulók, hallgatók egészségének védelme érdekében a közeljövőben ne szervezzenek kirándulásokat, tanulmányutakat a koronavírussal fertőzött területekre, különösképp a most gócpontnak számító Észak-Olaszországba.
„Felhívjuk a figyelmet, hogy ha mégis járt volna a közelmúltban hallgató, diák vagy tanár fertőzött területen, akkor lehetőleg ne menjen közösségbe, és figyelje saját magát! Ha valaki magán vagy gyermekén tüneteket – láz, köhögés, torokfájás, levertség – észlel, akkor maradjon otthon, telefonon értesítse háziorvosát” – hangsúlyozták.
Hozzátették, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ 06 80/277-455-ös vagy 06-80/277-456-os zöldszámai is várják a hívásokat.
A tárca arra kéri az oktatókat, jelezzék az intézményvezetésnek, ha olyan tanulóról, hallgatóról tudnak, aki iskolai program miatt vagy akár családi szervezésben fertőzött területen járt, és küldjék haza a diákot.
A szakképzésben tanulók szüleit arra kérték, hogy gyereküket két hétig ne engedjék iskolába, ha az elmúlt időszakban Észak-Olaszországban vagy más fertőzött területen járt.
„Kérjük, hogy erről értesítsék az iskolát! Ilyen esetben a tanuló hiányzása igazoltnak tekinthető” – fűzték hozzá.
Az egyetemi és szakképzési kollégiumoktól is azt várják, hogy a megelőzés érdekében diákjaik között mérjék fel, van-e olyan, aki fertőzött területen járt. Ha igen, gondoskodjanak elkülönítéséről, küldjék haza az érintett tanulót, hallgatót, tájékoztassák teendőiről a tünetek észlelésekor.
Az intézményekben dolgozók figyelmét is felhívták a higiéniai szabályok fokozott betartására, elsősorban a rendszeres és alapos kézmosás fontosságára.

A Japán partjainál vesztegzár alá helyezett hajón dolgozó, pozitív tesztet produkáló magyar férfiról azt mondta, továbbra is kórházban van, és várja a második teszt eredményét. A másik két magyart is leszállították a hajóról, továbbra is negatív a tesztjük, jelenleg karanténszálláson vannak megfigyelésen, ők újabb kéthetes karantént kezdtek csütörtökön.

A KKM kapcsolatban van az Olaszországban, lezárt területen lévő magyar kamionsofőrrel, aki jól van, étkezése, tisztálkodása biztosított, jó kedélyű.

Kínában 175 magyar tartózkodik, közülük húszan a legfertőzöttebb öt tartományban, valamennyien jól vannak.

Dél-Koreában konzuli regisztráció alapján 35 magyar van. A vírusfertőzés gócpontja Daegu és Cheongdo városában található, a két települést a fokozott biztonsági kockázatot rejtő térségek kategóriájába sorolták. Daeguban egy magyar van, ő nem akarja elhagyni a várost.

Menczer Tamás hangsúlyozta: a kormány mindent megtesz az itthon élők egészségnek biztosításáért, és azokért is, akik külföldön tartózkodnak.
A nyugalom megőrzését kérte, és kiemelte: minden intézkedést az egészségügyi szakértők és a nemzetközi protokollok mérlegelése alapján hoznak meg. Mindent megtesznek azért, hogy a külföldön lévő magyaroknak segítsenek, de tiszteletben tartják, ha valaki nem akar ezzel élni – közölte.