Már minden harmadik településen van hely a kisgyermekeknek
Ennyivel nőtt tizenöt év alatt a bölcsődei férőhelyek száma
A három év alatti gyermekek napközbeni ellátásának fejlesztésére hazai és európai uniós fejlesztési forrásból 2014-től több mint 200 milliárd forintot fordítottak. Csak 2017–2025 között mintegy 23 ezer bölcsődei ellátást biztosító férőhely jött létre országszerte.– A napközbeni gyermekfelügyelet nem oktatási-nevelési céllal nyújtott szolgáltatás azoknak a gyermekeknek, akik nem járnak bölcsődébe vagy a köznevelési intézmények (óvoda, iskola) látogatása alól felmentéssel rendelkeznek – közölte Zsigó Róbert államtitkár egy parlamenti írásbeli kérdésre adott válaszában. Ungár Péter független képviselő ebben azt vetette fel, hogy az elmúlt két évben a napközbeni gyermekfelügyeleti szolgáltatók száma és a kapacitása is csökkent, s hozzátette, hogy 2024. augusztusban 97 napközbeni gyermekfelügyeletnél összesen 634 volt a férőhelyek száma.
Ungár Péter feltette a kérdést a kormánynak, hogy mit tesz a fővároson és az agglomeráción kívüli férőhelyek bővítése érdekében, mivel azok 45 százaléka Budapesten, kétharmaduk pedig a fővárosban és környékén található. A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakpolitikusa ugyanakkor leszögezte, hogy ezek létrehozatala nem kötelező állami feladat, így költségvetési támogatásban sem részesül a szolgáltatás fenntartója. A napközbeni gyermekfelügyelet a gyermekek életkora és a szolgáltatás megszervezése szempontjából is rugalmasan létrehozható szolgáltatás, amely 20 hetes kortól 14 – sajátos nevelési igényű gyermek esetén 16 – éves korig láthat el gyermekeket.
Több helyen van bölcsőde
– Ezzel szemben a bölcsődei ellátás biztosítása helyi önkormányzati szinten kötelező feladat – hívta fel a figyelmet Zsigó Róbert, aki hozzátette, hogy 2017. január 1-jétől az önkormányzatoknak már a 10 ezer lakosnál kisebb településeken is biztosítaniuk kell a bölcsődei ellátást, amennyiben a 3 év alatti gyermekek száma meghaladja a 40 főt, vagy legalább öt kisgyermekes szülő jelzi igényét az ellátás igénybevételére. A jelzett dátum előtt csak a 10 ezer lélekszámúnál nagyobb településeken volt kötelező bölcsődét működtetni.
Az államtitkár jelezte, hogy a három év alatti gyermekek napközbeni ellátásának fejlesztésére – különösen férőhelybővítésre és korszerűsítésre – hazai és európai uniós fejlesztési forrásból 2014-től már több mint 200 milliárd forintot fordítottak, melynek köszönhetően 2017–2025 között mintegy 23 ezer bölcsődei ellátást biztosító férőhely jött létre országszerte. Jelenleg már minden harmadik településen, valamennyi járásban elérhető a bölcsődei ellátás. Összességében az elmúlt 15 évben több mint 36 ezer új bölcsődei ellátást biztosító férőhelyet hoztak létre.