A tájékoztatás szerint a következő napokban mérséklődik a hőség. A kánikula átmeneti megszűnése a jövő hét közepén várható, számottevő csapadék azonban csak kevés helyen valószínű.

Hirdetés

Kiemelték: az elmúlt tíz napban forró, száraz léghullámok alakították az időjárást, és bár minden nap előfordult csapadék valahol az országban, ezek elszórtak voltak, és kevés helyen esett tíz milliméternyinél több eső.

Szerdán viszont a Dunától keletre többfelé alakultak ki záporok, heves, helyenként felhőszakadással járó zivatarok, amelyekből már nagyobb területen hullott 10-20, helyenként 20-60 milliméternyi csapadék. Ezeken a helyeken mérséklődött az aszály, a Dunántúl nagy részén és a jelentősebb záporok által nem érintett alföldi tájakon azonban tovább fokozódott a szárazság – mutattak rá.

Hozzátették: a felső félméteres talajréteg nagy területen kritikusan száraz, a déli és a keleti országrészben vannak olyan területek, ahol a felső egyméteres talajréteg nedvességtartalma sem éri el a 40 százalékot a növények számára hasznosítható víztartalom arányában.

Korábban írtuk

A hőmérséklet 5-9 Celsius fokkal alakult magasabban az ilyenkor szokásosnál, csak a Dunántúl északnyugati, nyugati tájaira hoztak enyhülést hidegfrontok – jelezték.

Azt írták: a vegetáció, így az ültetett növények is két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál. A búza aratása lassan befejeződik, erre a munkára az utolsó két hét száraz, meleg időjárása kedvező volt.

A napraforgó és a kukorica a virágzás vége felé jár, most igényelnék a legtöbb nedvességet, havi 100 milliméternyi eső lenne az ideális. Ezt azonban öntözés nélkül csak néhány, nagyobb felhőszakadás által érintett foltban kapják meg az országban. Nagy területen már csak a mélyebb talajrétegekben találnak nedvességet a növények.

A hőség az aszállyal párosulva rendkívül kedvezőtlen, a virágzás időszakát is lerövidítette, és ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni – áll az elemzésben.