Jövőre elindul az uniós béreket egységesítő program
Érdekli a kollégája fizetése? Megtudhatja!
A 2026. június 7-én életbe lépő, minden tagállamra kötelező érvényű uniós irányelv szerint az EU-ban működő cégeknek nyilvánossá kell tenniük az új pozícióikhoz tatozó fizetési információikat és a meglévő bérsávjaikat az átláthatóság javítása és a nemek közötti béregyenlőtlenségek csökkentése érdekében. Egy 2020-as uniós felmérés szerint a nők átlagosan óránként 13 százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. A cél az említett mérték 5 százalékra csökkentése.A Profession.hu felhívja a figyelmet arra, hogy a vállalatoknak érdemes időben felkészülniük a változó jogszabályi környezetre.
Az új átláthatósági irányelv alapján ugyanis az unióban működő cégeknek a jövőben még az állásinterjú előtt tájékoztatniuk kellene a jelölteket az általuk megpályázott pozícióval járó bércsomagról, miközben a munkáltatók nem tehetnének fel kérdést arra vonatkozóan, hogy a dolgozó mennyit keresett az előző munkahelyén.
A jogszabály kitér arra is, hogy a pozíciót elnyerő jelölt a munkába állást követően tájékoztatást kérhetne a vele azonos munkakörben dolgozók átlagos fizetéséről, miközben szóvá tehetné a saját fizetéséhez képest tapasztalt esetleges eltéréseket is, akár nemek szerinti bontásban. A lehetőség a már meglevő munkavállalók számára is adott lenne.
A zökkenőmentes átállás érdekében a cégeknek fel kell mérniük a bérek közötti különbségek mértékét egy-egy pozíción belül, súlyozniuk kell a munkatársak kompetenciáját és felkészülni a változásból adódó esetleges anyagi terhekre is. Ennek érdekében elengedhetetlen a dolgozók megfelelő tájékoztatása is.
„2023-ban a Profession.hu-n megjelenő álláshirdetéseknek nagyjából 20 százalékában volt fizetésre vonatkozó adat, mára az arány 25 százalékra emelkedett. Az adott pozícióval járó juttatások közzététele akár 50 százalékkal is növelheti az adott álláshirdetésre jelentkezők számát. Emellett hatékonyabbá teheti a HR-folyamatokat is, mert így az is hamar – még a jelentkezés előtt – kiderül, ha a két fél elképzelése nem egyezik” – hangsúlyozza Tüzes Imre termékfejlesztési igazgató.
Az uniós direktívát az egyes országok saját maguk dolgozhatják ki, de amennyiben a cégeket felkészületlenül éri a jogszabály jövő évi bevezetése, komoly bérfeszültségekkel számolhatnak mind az adott munkakört betöltő eltérő keresetű munkatársak, mind a női és férfi munkavállalók körében.