Eredményes évet zárnak hazánk nemzeti parkjai
A 2024-es esztendőben is komoly előrelépést tettek a magyar nemzeti park igazgatóságok és az állami természetvédelem. A most zárult, hétéves uniós pénzügyi időszak operatív programjainak köszönhetően 109 természetvédelmi beruházást valósítottak meg országszerte, és csaknem 42 milliárd forint összértékben, mintegy 180 ezer hektáron javították természeti környezetünk állapotát – közölte az Agrárminisztérium (AM) vasárnap az MTI-vel.A közlemény szerint a fajok és az élőhelyek védelmén, a természetvédelmi területkezelésen túlmenően a hazai nemzeti park igazgatóságoknak egyre több feladatuk van a társadalom megszólításában a természetvédelmi bemutatás terén is.
„A hazánkban nyilvántartott mintegy 700 ökoturisztikai létesítmény felét mára már a 10 nemzeti parki igazgatóság valamelyike működteti, ezeket évente mintegy 1,6 millió regisztrált látogató keresi fel”
– írták.
Hozzátették, hogy a fokozódó társadalmi és szakmai érdeklődésnek az igazgatóságok újabb és újabb fejlesztések megvalósításával igyekeznek megfelelni.
A tárca szerint az idei év egyik leglátványosabb turisztikai beruházása a Hortobágyon valósult meg. A „Hortobágy – Világörökségünk a Puszta” projekt keretében európai uniós forrásból újult meg a Pásztormúzeum, a Körszín és a Hortobágyi Csárda épületegyüttese, valamint a látogatóközpont kiegészítő munkái és a helyi vásártér kialakítása is befejeződött. A projekt összértéke majdnem 3 milliárd forint volt – fűzték hozzá.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság idén adta át hiánypótló információs központját, a Puszta Kapuját Bugacon. Az új létesítmény a környéken élő lakosság, a helyi gazdálkodók és a térségbe látogató vendégek számára nyújt tájékoztatást a Natura 2000 hálózatról és élőhelyekről. A fejlesztés csaknem 300 millió forintból valósult meg – közölte az AM.
Úgy folytatták, hogy ugyancsak idén adták át hazánk legnagyobb génbankjának új, tápiószelei épületét. A projekt a legmodernebb technológiák alkalmazásával csaknem egymilliárd forintot tett ki. Az új növényi génbank épülete és infrastruktúrája a világon az első húsz közé rangsorolja az intézményt. A két új hűtőtároló hosszú távra, legalább 100 év időtartamra biztosítja az itt őrzött magtételek eltarthatóságát.
Az idei évben új magyar geoparkot avattunk, ugyanis a Bükk-vidék Geopark megkapta az UNESCO Globális Geopark címet.
A Novohrad-Nógrád és a Bakony-Balaton geoparkokkal együtt idéntől már három nemzetközileg elismert geoparkkal büszkélkedhetünk.
Mint írták, 2024-től a Bükk-vidék Geopark is hozzájárul Magyarország földtudományi és kulturális örökségének megőrzéséhez és bemutatásához.
A vizes élőhelyek megóvása a természetvédelmi munka egyik prioritása volt 2024-ben is: a vizes élőhelyek védelmét célzó Ramsari Egyezmény 2018-ban Tata városának „Ramsari Városi” címet adott., a világon összesen 43 ilyen település létezik.
Idén Tata elnyerte azt a jogot is, hogy 2025-ben megrendezheti a Ramsari városok világtalálkozóját, az eseményre 2025 novemberében, a Tatai Vadlúdsokadalomhoz kapcsolódóan kerül sor – áll a közleményben.