Erős emberek: Szakály Sándor
A Magyar Demokrata sorozatában kicsit közelebbről ismerhetjük meg az Orbán-korszak néhány erős emberét. Ez alkalommal Szakály Sándort.A Magyar Demokrata sorozatában kicsit közelebbről ismerhetjük meg az Orbán-korszak néhány erős emberét. Ez alkalommal Szakály Sándort.
– Önt sokan a hazai történettudomány fenegyerekének tartják. Például egy Kamenyec-Podolszkkal kapcsolatos nyilatkozata miatt, amit a VERITAS Történetkutató Intézet megalakulása után néhány nappal tett. De talán nem is Szakály Sándor volt a támadások konkrét célpontja, eleve a VERITAS Történetkutató Intézet létrejöttét szerette volna megakadályozni a balliberális értelmiség. Miért ijedtek meg a leendő VERITAS-tól?
– Mi azt mondtuk, hogy a magyar történelem 1867-től 1994-ig terjedő korszakát kutatjuk majd, különös figyelmet fordítva az olyan eseményekre, mint például a kiegyezés, az 1918-as őszirózsás forradalom és 1919-es Tanácsköztársaság, melyeknek az abszolút hiteles és tényszerű feltárásával még adós a történettudomány. Fontos kutatási téma a trianoni békediktátum hatása a magyar társadalomra, a második világháborús szereplésünk, a népbíráskodás története vagy 1956 és a rendszerváltoztatás első néhány esztendeje. Természetesen más jelentős célokat is magunk elé tűztünk.
– Kényes probléma. A budapesti Károlyi-szobor eltávolítása nagy vihart kavart, s észlelhető már néhány éve, hogy egyesek igyekeznek újra felmagasztalni az 1919-es kommünt és vezetését. Mindez pedig párhuzamosan fut a Horthy-korszak egyre erőteljesebb és egyoldalúbb lejáratásával. Elég, ha csak a Krausz Tamás-féle könyvre utalunk, mely a magyar megszálló erők állítólagos rémtetteit taglalta a Szovjetunió területén…
– Azt kell mondanom, hogy az 1980-as évek második felében a mainál lényegesen jobb volt a helyzet a hazai történettudományban. Sokkal kritikusabban szemlélte a szakma 1918–1919-et is. Csakhogy megjelent a színen a nagypolitika, amely saját céljaihoz akarja igazítani a történelmi kutatásokat. A balliberális tábor a tudományt a hatvanas-hetvenes évek merev, fekete-fehér történelemszemléletéhez szeretné visszacsúsztatni. Főként azt a részét, amely a XX. századdal foglalkozik.
– És Horthy a legfeketébb ördög…
– Ő és az általa fémjelzett korszak. Nem is folynak valós szakmai viták róla. És sok képzetlen, felületesen tájékozott ember is határozott kijelentéseket tesz. Naponta jön elő megint, hogy Horthy 200 ezer ember életét áldozta fel a Don mellett 1943-ban. Ez azért mellbe vágja a gyanútlan olvasót. Miközben a magyar királyi 2. honvéd hadsereg élelmezési létszáma csak 194 ezer fő volt a szovjet támadás megindulásakor. A harcokban 42 ezer magyar katona halt meg, illetve tűnt el, 28 ezren sebesültek meg, őket hazaszállították, s a szovjet rádió híradásai szerint 26 ezren kerültek hadifogságba. Körülbelül 101 ezer embert vett nyilvántartásba a hadseregből a magyar katonai adminisztráció 1943 áprilisában, a visszavonulás után. Természetesen lehetséges – mi több, fontos is – szakmai vita a második világháborús magyar katonai szerepvállalásról, a tényekhez azonban ragaszkodni kell. Ezt nemcsak az etika, de a hitelesség is megkívánja.
– Krausz Tamás könyvét előbb a baloldali történésznek nevezhető Ungváry Krisztián is keményen megbírálta. Majd írt ő is egy hasonlót. Mi folyik itt voltaképpen? Felépítik a „bűnös nemzet” képét? Mintha azt sugallnák, hogy úgy vezekelhetnének leginkább múltbeli tetteik miatt a magyarok, ha befogadnák és a tenyerükön hordoznák a migránsokat, köztük az ISIS terroristáit… A németeket ezzel a technikával zúzták porrá.
– Bűnös nemzet, fasiszta nemzet, a németbarátság, németellenesség… Én nem szeretem ezeket a jelzőket. Túlságosan is szubjektívek. Magyarország a második világháború kitörésekor közvetlen szomszédja volt a hitleri Németországnak és a sztálini Szovjetuniónak. Az önállósághoz kicsik és gyengék voltunk, dönteni kellett tehát. S az addigi német gazdasági és háborús sikereket látva a magyar vezetés Berlin irányába orientálódott. Ebben természetesen a két bécsi döntés is fontos szerepet játszott. Trianon elutasítása a Horthy-korszak politikájának alapköve volt, pártállástól, származástól s egyebektől eltekintve mindenki elfogadta a revíziót, beleértve a kulturális élet, az irodalom nagyjait, például a szocializmusban kommunista munkásköltővé avatott József Attilát is. Az ország függetlenségének és sérthetetlenségének gondolata társadalmi és politikai közmegegyezéshez vezetett. A revízió egyaránt fontos volt Bethlen István miniszterelnöknek, Buday-Goldberger Leó és Chorin Ferenc gyáriparosoknak, Gömbös Gyulának, a jobboldali és Peyer Károlynak, a szociáldemokrata politikusnak.
– Nem attól félnek ma ballib oldalon, hogy ha ilyen példákat tár fel a tudomány, akkor az formálja a mai magyarok tudatvilágát is? A migráció és a kényszerkvóta elutasításában például hasonló konszenzus van most, mint ami volt a revízió ügyében. Felmérések szerint a balliberális szavazótábor tagjaink közel hetven százaléka is ellenzi a migránsok betelepítését…
– Az, hogy egyesek miként spekulálnak, mitől riadoznak, és miért teszik azt, amit tesznek, ők tudják. Megjegyzem ugyanilyen konszenzus volt egykoron a Tanácsköztársaság, illetve a kommunista terror elutasításában is.
– Néha már-már alpári módon gyalázzák Tormay Cécile írónőt is, aki Bujdosó könyvében megörökítette a kommün rémtetteit. Politikusokról, a nagypolitika beavatkozásairól beszéltünk, de vajon mi jár a régi narratívákhoz ragaszkodó történészek fejében?
– Vannak, akik egykor vérengző, fasiszta rendszerként írták le a Horthy-korszakot. Könyveik ott vannak a polcokon. Nem kerülhetnek szembe saját egykori véleményükkel… Az érdekeik találkoznak azoknak a politikusoknak az érdekeivel, akik pedig arról győzködik a magyar társadalom tagjait, hogy a jelenlegi kormány a Horthy-korszak szellemében igyekszik vezetni az országot, illetve azt a kort akarja visszahozni, annak minden borzalmával együtt. Mert hát az mégiscsak egy sötét, fasiszta korszak volt, teszik hozzá. Klebelsberg Kuno iskolaépítési programjáról és eredményeiről, a szociális rendszer kiépítéséről, az Európa egyik legerősebb valutájává váló pengőről vagy az igaz csak részlegesen, de mégis megtörtént földosztásról kevésbé beszélnek. De vitatják azt is, hogy Európában Magyarország, az ország német megszállásáig – vagyis 1944. március 19-ig – képes volt megvédeni zsidó származású állampolgárainak az életét, még ha különböző korlátozó intézkedéseket is vezettek be velük szemben.
– Néha olvasni olyan publikációt, amely már a Horthy-korszak és a nyilas hatalom egymásra csúsztatásával is kísérletezik…
– Ez már nagyon cinikus dolog. A Horthy-féle Magyarországot nem lehetett e legfejlettebb nyugati demokráciákhoz hasonlítani, ez igaz. De itt még akkor is működött és parlamenti frakcióval rendelkezett a szociáldemokrata párt, amikor a német megszállók az ilyen pártokat már mindenhol betiltották szerte Európában. Horthy Miklós és a konzervatív magyar politikai elit a különböző nemzetiszocialista mozgalmakat, pártokat elutasította, így a Szálasi Ferenc nevével fémjelzett Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalmat is.
– Ön nemrég megint a hírek elején szerepelt, egy interjújában egyesek szerint relativizálta az egykori zsidótörvényeket… Amelyeket egyébként még nem is beszélt ki kellő tényszerűséggel a magyar társadalom. Mi történt tulajdonképpen?
– Igyekeztem tárgyilagosan beszélni ezekről a törvényekről, s néhány kiragadott mondattal megpróbáltak lejáratni, ahogy ez történt már a Kamenyec-Podolszk-féle ügyben is annak idején. Azt állítják, hogy a VERITAS Intézet történelmet hamisít. Pedig csak arról van szó, hogy a régi, elkoptatott, de újra elővett narratívák elfogadhatatlanságáról szólunk, és helyreigazítjuk, ami helyreigazítandó. Biztos, hogy nem ez volt az utolsó akció ellenünk.
– A VERITAS számos konferenciát rendezett már, többet például az Országházban, ahová baloldaliként ismert történészeket is meghívtak előadni. Tüntető előzékenység a válasz a haragra és a megvetésre?
– Nem, nekünk ez így természetes, minden vélemény érdekel bennünket. Jó kapcsolatban vagyunk számos intézettel és intézménnyel, de persze vannak, akik kerek perec kijelentették, hogy nem hajlandóak velünk dolgozni. Tesszük a dolgunkat. Fanyalognak, itt-ott antiszemitáznak is. Egyik első kiadványunk a magyarországi zsidóság vagyonvesztéséről szólt, Botos János kollégánk írta. És már rég eldöntöttük, hogy alapkutatásokat folytatunk majd a magyarországi zsidóság életéről, sorsáról 1920 és 1945 között.
– Itt volt a pedagógussztrájkok vonulata. Sok minden mellett tiltakoztak az egységes és központi tanterv ellen is, ez leginkább a történelem tantárgyat érintette. Hogyan kellene tanítani a történelmet?
– Egy fő tantervi vonal mentén. Emellett a tanár megmutathatja az ellenvéleményeket, az események ilyen-olyan értelmezéseit is. Ne féljünk ettől a komplexitástól, a fiatalok jól fognak tájékozódni benne.
– Ön sporttörténelmet is hallgatott az ELTE-n, sőt, tanított a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán, az egykori Testnevelési Főiskolán, s több mint harminc éve tagja, 2009 óta pedig egyik alelnöke a Magyar Olimpiai Akadémia Tanácsának. Nyilván hisz a sport nemzettudatot erősítő hatásában. Vajon erősebbek vagy gyengébbek vagyunk Rio után?
– Erősek maradtunk. A sport meghatározó szereppel bírt a XX. századi magyar történelemben, 1920 és 1984 kivételével minden újkori játékokon jelen voltunk. Különösen Trianon után kapott rendkívül nagy figyelmet a sport, a kultúra mellett ez volt az a terep, ahol a megalázott és kifosztott nemzet megmutathatta, hogy ebben a helyzetben is képes teljesíteni. Az 1921-ben elfogadott testnevelési törvény létrehozta a leventemozgalmat, melynek keretén belül minden 12–21 év közötti fiatalnak sportolnia kellett. Az üzemeket és a nagyvállalatokat sportpályák és uszodák építésére kötelezte, tömegesedett a sport, elképesztően sok tehetség bukkant fel. A falvak sem maradtak ki a folyamatból, ott például teljesen új sportágakat is megismerhettek és gyakorolhattak az emberek. Így kezdődött a kézilabda országos karrierje is. Nem véletlen, hogy 1936-ban a magyarok 10 aranyérmükkel már a harmadik helyen végeztek a nemzetek versenyében a Berlinben megrendezett olimpián. A Rákosi-rendszer is kitüntetett figyelmet szentelt a sportnak, mint olyan terepnek, ahol az új, szocialista embertípus bebizonyíthatja a felsőbbrendűségét. Az 1952-es helsinki olimpián arattak a magyarok, de ez szerintem még a háború előtt kezdődő nagy lendület eredménye volt.
– Volt, ami nem tetszett Rióval kapcsolatosan?
– Az, ahogy a politika megint besurrant a színre. Az 1980-as évek elején hosszú időn keresztül voltam az egykori napilap, a Népsport tudósítója. A sportot szeretni kell, önmagáért és azokért a benne rejlő erőkért, amelyek például a közösség megerősítését is szolgálják. A labdarúgó-Eb magyar válogatottja, de az olimpikonok sem Orbán Viktorért küzdöttek, mint ahogy ezt Dániel Péter és a véleményével azonosulók hirdették. Értünk, címeres mezben, Magyarországért és persze a maguk dicsőségérét is harcoltak. Megdöbbentett az ellendrukkerek hangja és agresszivitása.
Sinkovics Ferenc
Demokrata, 2016/34. szám, augusztus 24.