Fotó: Kovács Dániel/Magyar Demokrata
Hirdetés

– A magyar emberek biztonsága nem a határainkon kezdődik. Az ukrajnai háború hatásait ebben a régióban is fokozottan lehet érezni, ezt pedig keresztezi a déli irányból érkező illegális migrációs hullámok egyik legfrekventáltabb útvonala, amely átszeli a térséget – mutatott rá Szalay-Bobrovniczky Kristóf a találkozót követő sajtótájékoztatón, majd hozzátette, Magyarország érdekelt a térség, és benne Bosznia-Hercegovina politikai és gazdasági stabilitásában, ami egész Európa biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, ezért a kezdetektől fogva támogatjuk az ország európai uniós csatlakozási törekvéseit. A magyar uniós elnökség egyik vállalt feladata Bosznia-Hercegovina uniós integrációjának felgyorsítása.

A honvédelmi miniszter a 2004 óta tartó EUFOR ALTHEA művelet indulásának 20. évfordulójának ünneplésére érkezett Bosznia-Hercegovinába, a sajtótájékoztatón az itt elért magyar sikerekről is szót ejtett.

– Az EUFOR a Magyar Honvédség kiemelt szerepvállalása. Január óta magyar műveleti parancsnoka van a műveletnek, Sticz László vezérőrnagy személyében. Ez óriási felelősség és nagy nemzetközi elismerés Magyarország és a Magyar Honvédség számára. Az elmúlt 10 hónap parancsnoki tevékenysége bebizonyította, hogy kiválóan felkészültünk a feladatra. Mind az itt szolgáló állomány, mind pedig a parancsnoki időszakra biztosított többlet katonai képességek tekintetében. Ehhez Magyarország extra forrásokat is rendelt, ide irányította az új helikopteres képességek egy részét is, amely az októberi árvíz idején életmentőnek bizonyult – sorolta a miniszter.

Fotó: Kovács Dániel/Magyar Demokrata

Az EUFOR ALTHEA művelet 2004-ben indult, felváltva a megelőző NATO-szerepvállalást. A kezdeti robosztus létszáma fokozatosan csökkent és a feladatrendszere is átalakult. 2012-ben a hangsúly a bosznia-hercegovinai hadsereg képességfejlesztésére és kiképzésére került. A művelet – a biztonsági helyzet változása miatt – az utóbbi időben nagyobb létszámmal van jelen a műveleti területen és nagyobb hangsúlyt helyez a többszintű tartalékerőkre, azonban továbbra is fontos eleme a stacioner és mobil megfigyelő és összekötő csoportokból álló helyzetértékelő képesség.

Magyarország a művelet kezdete óta részt vesz az EUFOR-ban és az azt megelőző NATO-műveletekben. A magyar kontingens elhelyezése Szarajevóban, az EUFOR és a NATO-parancsnokságoknak egyaránt otthont adó Butmir táborban biztosított. 2024 januárjától dr. Sticz László vezérőrnagy személyében a Magyar Honvédség tölti be az EUFOR parancsnoka pozíciót egy éven át. A magyar felajánlás része az EUFOR Többnemzeti Zászlóalj (MNBN) 2024. szeptember 15-től egy éven keresztül honi területen készenlétet ellátó egyik századának az osztrák féllel éves rotációban történő biztosítása. A Honvédség 2024-ben többek között légi szállító képességet, MEDEVAC képességet, valamint a különböző törzsbeosztások ellátása mellett egészségügyi képességet is biztosít. 2006 novemberétől a NATO szarajevói parancsnokságán (NHQSa) is jelen vagyunk törzstisztekkel, kiemelendő, hogy hazánk biztosítja a törzsfőnöki beosztást a misszióban.

Korábban írtuk