Fél évszázad után jelent meg hazánkban a rendkívül ragályos betegség
Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében. A rendkívül ragályos betegség több, mint ötven év után jelent meg újra Magyarországon.Egy ezernégyszáz szarvasmarhát tartó telepen jelentkeztek március elején a ragadós száj- és körömfájás betegség klasszikus tünetei. A kórokozó jelenlétét a Nébih laboratóriuma is megerősítette – olvasható a szervezet honlapján -, ezért dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a gazdaság lezárását, valamint a járványügyi nyomozás megindítását. A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében rendkívül szigorú hatósági intézkedések lépnek életbe, amelyek magukba foglalják a fogékony élőállat fajok szállításának tilalmát is.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat – például a szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, bivalyt és a vadon élő kérődzőket – érinti.
A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken.
A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár.
A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.
Az állomány felszámolása, a fertőzés forrásának felderítése folyamatban van.
A Nébih kiemeli: a legfontosabb az, hogy minden, a betegségre fogékony faj tartója fokozottan ügyeljen a járványvédelmi előírások és az elrendelt, szigorú hatósági intézkedések betartására, és állataik megbetegedését azonnal jelentsék állatorvosuknak.