Feljelentést tesz az MSZP
Feljelentést tesz az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista elnöke az Állami Számvevőszék elnökének kórházakat érintő megállapításai alapján.Feljelentést tesz az Országgyűlés népjóléti bizottságának szocialista elnöke az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökének kórházakat érintő megállapításai alapján. Domokos László a Magyar Idők hétfői számában megjelent interjúban úgy fogalmazott, hogy pénzügyi szempontból „botrány” és „anarchia” jellemzi az egészségügy egyes területeit.
Fotó: MTI, archív, illusztráció
Erre reagálva Korózs Lajos MSZP-s politikus szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, különösen nagy összegre, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalások, hivatali visszaélések, hűtlen és hanyag kezelések miatt tesz feljelentést ismeretlen tettesek ellen. Egyszerű a dolga Polt Péter legfőbb ügyésznek, mert Domokos László neveket, címeket tud, amelyeket egy pillanat alatt átadhat neki – fogalmazott.
Egy őszi döntés hangulati előkészítéséről van szó: kancellárokat fognak kinevezni a kórházak élére, majd az intézmények államosítása után nagy valószínűséggel „a mutyik államosítására” is sor kerül – tette hozzá.
Az MSZP-s politikus azt mondta, az ÁSZ-elnök megállapításai szerint a kórházigazgatók olyan kérdésekben akartak mindig üzletelni, hogy melyikük szerezze be a gyógyszereket vagy ki üzemeltesse a konyhát, a mosodát. Egy témáról biztosan nem szól ez az egész: a betegekről és az egészségügy helyzetéről – vélekedett Korózs Lajos.
Felidézte a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) egy közelmúltbeli jelentését, amelynek értelmében a 75 évesnél fiatalabban meghaltak mintegy 42 százalékát meg lehetett volna menteni.
A szocialista bizottsági elnök azt hangoztatta, hogy Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások korábbi miniszterének felelnie kell, hiszen a kórházak államosítása hat éve kezdődött, és a folyamat idején végig ő vezette a tárcát. El kell mondania, hogy tudott-e a bűncselekményekről. Ha igen, közölnie kell, hogy milyen intézkedéseket tett, ha viszont nem, akkor még nagyobb a baj, mert ez azt jelentené, hogy hat éven át nem volt gazdája az egészségügynek – jelentette ki.
Az is kérdés, hogy Kásler Miklós, a jelenlegi emberierőforrás-miniszter tesz-e feljelentést, annál is inkább, mert ő is intézményvezető volt, és nem egyértelmű, miből származott az évi 58 millió forintos jövedelme – mondta Korózs Lajos.
Újságírói felvetésre reagálva az MSZP-s politikus jelezte, hogy várja az állásfoglalást a Magyar Kórházszövetségtől, amely rendkívüli elnökségi ülést hívott össze az ügyben.
Egy másik kérdésre válaszolva kijelentette, hogy pártja biztosan nem támogatja a kancellári rendszert. Nyolc év alatt több mint 600 milliárd forintot kivontak az egészségügyből, és attól nem lesz több orvos és jobb technika, hogy kancellárokat neveznek ki – indokolta álláspontjukat.