Hirdetés

György István elmondta: a héten négy vakcinával oltanak, a Pfizerével, a Szputnyikkal, az AstraZenecáéval, a Modernáéval, és várják a kínai Sinopharm-vakcinát is.

Azt mondta: a regisztrált legidősebbek a Pfizer- és a Szputnyik vakcinát a kórházi oltópontokon kapják meg; a kedden érkező Pfizer-szállítmányból 40 ezer adagot adnak erre a célra. A kijelölt háziorvosi praxisok 8-8 embert szervezhetnek kórházi oltópontokra, ezzel 40 ezer idős ember oltására lesz lehetőség.

Ismertette: a felhasználásra már engedélyezett 20 ezer orosz oltóanyagot már nemcsak a budapesti, hanem a vidéki kórházi oltópontokra is kiszállítják. Erre az oltásra a háziorvosok 60 év feletti, krónikus betegséggel nem küzdő idős embereket választhatnak ki.

Korábban írtuk

Az AstraZeneca-vakcinával folytatják a 60 év alatti krónikus betegek oltását, a szállítmány 28 200 ember oltását teszi lehetővé, ez 2280 háziorvos végzi. A vakcinatípus beadásánál az orvosok szabadságot kapnak abban, hogy mely krónikus beteg pácienseik beoltását tartják sürgetőbbnek annak egészsegi állapota alapján, kortól függetlenül.

Közölte, hogy a múlt hét csütörtökön érkezett Moderna-vakcinával az idősotthonok második körös oltását folytatják, az oltócsoportok azokra a helyekre is mennek, ahol eddig a járványügyi helyzet miatt nem lehetett oltani.

Az államtitkár beszámolt arról, hogy a következő egy hétben a kórházi oltópontokon 60 ezer idős embert olthatnak be, a háziorvosoknál csaknem 23 ezer krónikus beteg kaphat oltást, valamint több mint 5000, idősotthonban lakó és dolgozó kaphatja meg első oltását Moderna-vakcinával. Emellett a Pfizer oltóanyagával a második körös oltást több mint 70 ezer, szociális intézményben gondozott és dolgozó kaphatja meg.

Ezen a héten megérkezhet egy újabb orosz és az első kínai vakcinaszállítmány is, azokkal azonban csak akkor számolnak, ha a Nemzeti Népegészségügyi Központ elvégezte a szükséges vizsgálatokat, és engedélyezi alkalmazásukat – mondta.

Hozzátette: ezen a héten is a háziorvosok értesítik az oltandókat, az oltások továbbra is oltópontokon történnek. Tömeges oltás esetére 102 kórházban, 120 szakrendelőben és 5004 háziorvosi rendelőben jelöltek ki oltópontokat.

Ismertetése szerint a szak- és a háziorvosi rendelőkben az oltások ütemes szakaszában több mint 5000, a tömeges szakaszban több mint 7000 oltóhely is kijelölhető. Az ütemes oltásban egy hét alatt, valamint a tömeges, hétvégi oltásban két nap alatt körülbelül egymillió ember oltása végezhető el maximális kapacitás igénybevételével.

A harmadik oltási szakaszban, a tömeges oltási héten több mint másfél millió, a teljes kapacitást kihasználva és teljes hajlandóság esetén csaknem kétmillió ember is beoltható hét nap alatt. Az ütemezett szakaszban a regisztráltak a háziorvostól kapnak értesítést, a tömeges oltási hétvégén és héten levélben értesítik az oltásra várókat.

Készen állnak arra, hogy az országba érkező vakcinákat mihamarabb felhasználják, és így minél hamarabb biztosítsák a védettséget, ami előfeltétele az ország újranyitásának – hangsúlyozta.

Közlése szerint december 26-tól eddig már 336 297 embert oltottak be, és 129 339-en kapták meg a második oltást.

György István kitért arra, hogy a rendelkezésre álló oltóanyagok mennyisége és a szállítások ütemezése nem teszi lehetővé, hogy az oltóhelyeken többféle vakcinatípus közül lehessen választani. Az oltóanyagok az EU egyetlen más tagállamában sem választhatók – jegyezte meg.

Azt mondta, a vakcinaválasztás szabadsága úgy biztosított, hogy egyrészt az oltás önkéntes, másrészt mindenki eldöntheti, hogy az adott oltóhelyen felajánlott vakcinát elfogadja-e. Az állampolgárok értesülnek arról, hogy a kijelölt oltóhelyen és időpontban milyen oltóanyaggal végzik az oltás. Erről a jelenlegi szakaszban a háziorvos már az időpont-egyeztetéskor tájékoztat, a tömeges oltás esetén az oltási értesítőben benne lesz, hogy milyen típusú vakcinával oltanak.

Kiemelte, hogy a Magyarországon elérhető vakcinák mindegyike biztonságos, és egyformán képes 90 százaléknál magasabb mértékben elérni az immunizációt. „A baloldal, élükön a Gyurcsány-párttal, kifejezetten akadályozza a védekezést azzal, hogy támogatóikat arra biztatják, bizonyos oltóanyagokat ne fogadjanak el. Most polgármesterek fogtak össze azért, hogy csak az Európai Unió által engedélyezett oltóanyaggal oltsák a kerületükben élő polgárokat” – mondta.

Hozzátette: arra kérnek mindenkit, hogy senkit ne beszéljen le semmilyen vakcináról. A magyar hatóságok világszínvonalon dolgozó szakemberei minden olyan oltóanyag szükséges vizsgálatát elvégzik, amelyek még nem rendelkeznek az európai hatóság engedélyével – hangsúlyozta.

„Gyurcsány Ferenc és a baloldali pártok magatartásukkal és rövid távú politikai haszonszerzés érdekében végzett zavarkeltésükkel veszélyeztetik a magyar emberek életét, (…) az ország nyitását és a magyar gazdaság növekedési pályára való visszatérését” – mondta György István.