Hirdetés

Ingyenes szolgáltatás, biztonság a nap 24 órájának minden percében. A programot a magyar kormány azért indította, hogy a 65 év felettieknek a legfontosabbat nyújtsa: a biztonságot. A Gondosóra-program olyan jelzőkészülékes szolgáltatás, amit minden 65 év feletti, belföldi lakcímmel rendelkező magyar állampolgár díjmentesen igénybe vehet, és már minden harmadik meg is tette, mondta a Demokratának Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója, aki a program megvalósításáért is felel. Ez eddig már több mint 700 ezer felhasználót jelent.

Modern irodaépület a Montevideo utcában. Itt található a Gondosóra diszpécserközpontja, ahol 130 kiképzett diszpécser teljesít szolgálatot. Volt mentőtisztek, ápolók, szociális, pszichológiai, műszaki területről érkezettek, és minden műszaknak van egy felelős vezetője. A Gondosóra diszpécserei előzetes képzést követően válnak a központ munkatársaivá, és szakmai protokollok alapján dolgoznak. Ők vannak a frontvonalban, ők fogadják a beérkező riasztásokat a nap 24 órájában, több műszakban. A riasztások pedig egyfolytában érkeznek. Egy-egy ügy addig nem zárható le, amíg nem születik megoldás. Nagyon elszántak, elmennek a végsőkig.

A szakszerű intézkedést a rendszeres képzések mellett az Országos Mentőszolgálattal és a katasztrófavédelemmel való együttműködés is biztosítja, így jött létre a Gondosóra-program eljárási protokollja.

– 2022 márciusában indult a program, mára több mint 700 ezren éltek is ezzel a lehetőséggel, azaz ma már minden harmadik 65 év feletti még nagyobb biztonságban tudhatja magát a nap 24 órájában – foglalta össze a számokat Nyitrai Zsolt, hozzátéve, hogy a Gondosóra-program nemzetközi kuriózum és nemzeti sikertörténet: a kontinensen, sőt a világon sincs még egy ehhez hasonló program, amely ingyenesen és alanyi jogon járna a 65 év felettieknek.

Korábban írtuk

A szolgáltatás része az egyszerűen használható jelzőeszköz, amely kihangosított telefon módjára működik. Titkosított SIM-kártyája van, azaz nem tud külső hívásokat fogadni, ahogy más telefonhívásokat indítani sem, kizárólag a diszpécserközpont és a felhasználó között lehet vele kommunikálni.

– A segítség egy gombnyomással nem pusztán jól hangzó szlogen, hanem a program lényegi része – hívta fel rá a figyelmet a miniszterelnöki biztos. A narancssárga gomb hosszan tartó lenyomásával adhatjuk le a jelzést, és körülbelül húsz másodperc múlva bejelentkezik a diszpécser.

Naponta átlagosan 3000 a beérkező hívások száma, ebből átlagban száz végződik a mentők értesítésével. Mindez rámutat arra is, hogy a Gondosóra nemcsak a felhasználóknak és a hozzátartozóknak jelent segítséget, de a készenléti szervek tehermentesítéséhez is jelentősen hozzájárul. Eddig több mint egymillió jelzés érkezett Gondosórán keresztül, és a diszpécserek több mint 36 ezer órányi beszélgetést folytattak a felhasználókkal.

Ez több mint munka: küldetés és hivatás, ami a türelmes meghallgatásról, a pontos helyzetértékelésről és a segítségnyújtásra vonatkozó felelős döntéshozatalról szól – ez már a frontvonalról hangzott el, a diszpécserszolgálat munkatársától. A Montevideo utcában éjjel-nappal izzanak a vonalak.

A helyszínre a diszpécserek nem mennek ki, viszont azonnal értesíteni tudják a felhasználó által már előzetesen megadott kontaktszemélyt, aki szintén fontos része a Gondosóra-szolgáltatásnak. A kontaktszemélyek rendkívül felelősségteljes feladatot látnak el, hiszen ők azok a családtagok, rokonok, ismerősök, szomszédok vagy gondozók, akik bizalmi kapcsolatban állnak a felhasználóval, és akiket a diszpécserszolgálat értesíteni tud, ha baj van, és be tudja vonni őket a segítségnyújtás folyamatába. Súlyos, illetve életveszélyes helyzetben pedig a készenléti szerveket értesítik.

Újdonság, hogy a Gondosóra kiegészítéseként már mind a felhasználó, mind a gondozó számára letölthető a még nagyobb biztonság és magasabb színvonalú szolgáltatás érdekében egy ingyenes mobilapplikáció is. A fejlesztésnek köszönhetően már az alkalmazáson keresztül is kaphatunk értesítést, ha hozzátartozónk, ismerősünk veszélyhelyzetbe kerül, informálódhatunk a Gondosóra-felhasználó jelzőeszközének töltöttségi állapotáról, működéséről és jelzéseiről, naprakészek lehetünk a programmal kapcsolatos legfrissebb hírekről, de villámgyorsan módosíthatjuk az adatokat, például a kontaktszemélyek értesítési sorrendjét vagy intézhetjük az esetleges hibabejelentést is. Az app még nagyobb nyugalmat és felhasználóbarát szolgáltatást nyújt a XXI. századi elvárásoknak megfelelően.

Természetesen előfordul téves riasztás is, például a táskában, zsebben benyomódott gomb vagy a leejtett Gondosóra automatikus elesésérzékelőjének jelzésére. A diszpécserek ezeket is teljes értékű hívásként kezelik, és feladatuk, hogy meggyőződjenek róla, biztonságban van-e a felhasználó. Ennek érdekében a diszpécser minden esetben felveszi a kapcsolatot a felhasználóval, illetve amennyiben ez sikertelen, a megadott kontaktszemélyt keresi fel.

A Gondosóra csepp- és ütésálló, így használható zuhanyzás közben is, valamint elesésérzékelővel van ellátva, vagyis elesés esetén automatikus jelzést ad le a diszpécserközpontnak, a felhasználó pedig a diszpécser jelentkezéséig az alábbi mondatot hallja: „Elesésriasztás aktiválva.”

Így kapott azonnali segítséget az a sofőr is, aki autóbalesetet szenvedett. Mivel a csuklóján viselte a készüléket, a diszpécser az automatikus jelzésre bejelentkezett és azonnal értesítette a mentőszolgálatot. A gépjármű felborult, és már pörgés közben leadta a jelzést a készülék, aminek köszönhetően mire az autó megállt, a diszpécser már hívta is a felhasználót.

A Gondosóra már nem először mentett életet: előfordult, hogy munka közben sztrókot kapott egy Gondosóra-felhasználó. Érezte, hogy rosszul lett, szédülni kezdett, beszélni már nem tudott, a telefont nem tudta volna elővenni, ezért megnyomta az órát. A bejelentkező diszpécser azonnal felmérte a helyzet súlyosságát és értesítette a mentőket, valamint a felhasználó fiát, aki kontaktszemélyként volt megadva. A Gondosóra gyors segítségének köszönhető, hogy a felhasználó életben maradt, és nem keletkezett súlyos maradandó károsodása.

A 33 ezer életmentés másik példája az az eset, amikor egy oroszlányi nő a Gondosóráján keresztül adott vészjelzést. A járőrök mentek be először hozzá, és azonnal észrevették a földön fekvő 75 éves nőt, aki már nem lélegzett. A rendőr újraélesztette: mellkaskompressziót alkalmazott, amire a keringése visszatért. A bajbajutottat a mentőszolgálat munkatársai kórházba szállították.

A Gondosóra mentette meg annak a 93 éves idős nőnek az életét is, aki otthonában elesett és combnyaktörést szenvedett. A hölgy nem tudta hívni a segélyhívót, de Gondosóra elesésérzékelője azonnal jelezte a központnak, hogy baj van és hívták a mentőt.

Néha egészen szokatlan élethelyzetben kell beavatkozni. Egy idős úr horgászás közben a Sebes-Körösbe esett, és a csuklóján hordott jelzőeszköz megnyomásával tudott segítséget kérni. A készülék GPS-jelzője abban bizonyult életmentőnek, hogy a katasztrófavédelem kiérkező munkatársa a helymeghatározó adatai segítségével egyből megtalálta a felhasználót.

Ugyanígy a Gondosóra GPS-érzékelője segített akkor is, amikor a felhasználó gépjárműve lerobbant, és a férfi a jelzőkészülékén keresztül kért segítséget. A diszpécser értesítette az autómentőt, és a GPS-nek köszönhetően pontosan meg tudta adni az autómentő szolgálatnak, hogy hova kell menni, hol áll a bajbajutott a meghibásodott autójával.

Szintén a GPS-jelzésnek köszönhető, hogy megtalálták az erdőben azt az eltévedt idős hölgyet, aki ugyancsak a Gondosórán keresztül kért segítséget. A katasztrófavédelem műveletirányítása felvette a kapcsolatot a Gondosóra diszpécserközpontjával, az eszköz által küldött GPS-koordináták alapján a riasztás utáni fél órán belül a hivatásos tűzoltók rá is találtak a rémült asszonyra.

Mindezen emlékezetes esetek mellett a Gondosóra hasznos segítség fürdőszobai baleset vagy kerti elesés esetén is. Előfordul, hogy a felhasználó otthonában nincs áram, vagy a közműszolgáltatás egyéb formája szünetel, és a diszpécserek segítségét kéri. De akkor is segített a Gondosóra, amikor a felhasználó idős kora vagy mozgáskorlátozottsága miatt nem tudott elmenni egyedül a patikába kiváltani a szükséges gyógyszereit.

Gyakran előfordul, hogy magány vagy félelemérzet miatt jeleznek a Gondosóra készüléken a felhasználók. Ez is része a Gondosóra-programnak. A karon vagy nyakba akasztva hordott jelzőkészülék annak tudatát erősíti, hogy az illető nincsen egyedül, és ez már önmagában sokat jelent a mindennapokban. Amikor pedig konkrétabb segítségre szorul, legyen az bármilyen jellegű, csak egy gombnyomásába kerül a hét minden napján, a nap minden percében.

Mindez nemcsak a felhasználóknak nyújt támaszt, hanem a hozzátartozóknak is megnyugvást ad, hiszen a fizikai távolság ellenére is biztosabbak lehetnek benne, hogy szerettük nem marad magára a bajban.

Nyitrai Zsolt és Esztergályos Cecília, Gondosóra-tulajdonos

– Arra biztatok minden 65 éven felüli honfitársunkat, hogy akinek még nincs Gondosóra eszköze, regisztráljon a +3680804050-es ingyenes zöldszámon vagy a Gondosora.hu honlapon – javasolja a miniszterelnök főtanácsadója.