Gulyás Gergely azt mondta: a kormány célja az, hogy „ne teljen már el több karácsony a fegyverek árnyékában”. Hozzátette: a miniszterelnök ennek jegyében folytatott tárgyalásokat a Vatikánban Ferenc pápával, az Egyesült Államokban Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, valamint ezért beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is, és ennek keretében tárgyal csütörtökön Ankarában Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.

Hirdetés

Jelezte: szeretnének elérni egy jelentős fogolycserét, és a miniszterelnök mindent megtett azért is, hogy legalább karácsony napjaiban legyen „egy első fegyvernyugvás és tűzszünet”. Gulyás Gergely hozzátette: ennek van realitása, még akkor sem akarnak erről letenni, ha a hivatalban lévő ukrán adminisztráció láthatóan bizonytalan a háború és béke ügyében.

Harmincöt évre emelkedik a babaváró hitel korhatára

Gulyás Gergely elmondta, több családszervezet is megkereste a kormányt a babaváró hitel korhatára miatt, és úgy ítélték meg, akceptálható a Fiatal Családosok Klubjának (Ficsak) és más családszervezeteknek a kérése.

A miniszter kifejtette, a korhatár emelése azt jelenti, hogyha 35 éves koráig egy házaspár azt vállalja, hogy öt éven belül az első gyermek megszületik, akkor jogosult lesz a babaváró támogatásra.

Korábban írtuk

A jövő évi költségvetés szinte minden fontos terület számára többletforrásokat tartalmaz

A miniszter azt mondta, egy év alatt meg fogják duplázni a gyermekek után járó adókedvezmény mértékét, a Demján Sándor Programban 1400 milliárd forint áll majd a vállalkozók, kis- és közepes vállalkozások rendelkezésére. Hozzátette: a jövő évi költségvetés biztosítja a rezsicsökkentés megvédéséhez szükséges forrásokat, megőrzi, sőt várhatóan növeli a nyugdíjak reálértékét, garantálja az ország fizikai biztonságát – ez elsősorban a határvédelmet jelenti – , és az illegális migrációtól továbbra is meg fogják védeni Magyarországot.

Gulyás Gergely elmondta, a családtámogatásokra 3750 milliárd forintot, az egészségügyre 3717 milliárd forintot, míg az oktatásra összesen 3876 milliárd forintot fordítanak. Közölte, ezekre a célokra a költségvetés úgy tartalmaz forrásokat, hogy közben csökken a hiány; reális a 3,7 százalékos hiánycél jövőre, ami azt jelenti, hogy 2026-ra a magyar költségvetés visszatérhet a három százalék alatti hiány világába.