Háborúban a tényekkel
Kampányt indított az ellenzék a nagy mennyiségben Magyarországra érkező kínai és orosz vakcinákba vetett bizalom aláásására. A tudományos tényekkel szembemenő hazugságkampány jól illik abba a stratégiába, amelyet egyes politikai erők a koronavírus-járvány kitörése óta folytatnak.Mikor a kormány a hónap elején bejelentette, hogy megállapodott a Sinopharm nevű kínai gyártóval, amely hamarosan egymillió adag vakcinát szállíthat hazánkba, az ellenzéki pártok rögtön támadásba lendültek. Fekete-Győr András, a Momentum elnöke a kínai oltóanyag beszerzése mögé Orbán Viktor „keleti diktatúráknak” szánt baráti gesztusát vizionálta. A DK pedig még petíciót is indított Tiltakozom az ellen, hogy Magyarországon olyan kínai vakcinával oltsanak, amelyet nem engedélyezett az Európai Gyógyszerügynökség! címmel. Gyurcsány Ferencet az sem zavarta, hogy az egészségügyi hatóságok biztonságosnak ítéltek az oltóanyagot, és persze arról is mélyen hallgatott, hogy amint nyilvánosságra került, a magyar kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat a Sinopharmmal, pár nap leforgása alatt tizennégy uniós ország jelentkezett be a gyártóknál.
Mindeközben az ellenzék holdudvara egy logikai bukfenccel a kormányt vádolja a közbizalom rombolásával. Krekó Péter, a Political Capital ügyvezetője a brüsszeli Politico portálnak nemrég úgy nyilatkozott, hogy „ha aláássák az emberek hajlandóságát arra, hogy beoltassák magukat, akkor [Orbánnak] kell viselnie a politikai következményeket”.
Már az első hullám alatt is
Az ellenzék már a vírus Magyarországon való megjelenésekor megkezdte a védekezés átpolitizálását. Donáth Anna, a Momentum európai parlamenti képviselője márciusban azon sajnálkozott az ATV-ben, hogy nem magyar, hanem iráni diák volt az első fertőzött Magyarországon, ez pedig a kormány „bevándorlás elleni propagandáját” erősíti.
A baloldali politikusok ezek után azzal támadták a kormányt, hogy szerintük túl sok lélegeztetőgépet vett. (Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt tíz évben az ellenzék következetesen lélegeztetőgépekben mérte minden általa feleslegesnek ítélt állami beruházás értékét.)
Fekete-Győr András közösségi oldalán márciusban „ijesztő felkészületlenséget” és „szétrohasztott egészségügyet” emlegetett, amire rálicitálva a DK-s Varga Zoltán több tízezer magyar fertőzöttet és leselejtezett, pincében összetákolt lélegeztetőgépeket vizionált.
A legelvetemültebb állítások természetesen Gyurcsány Ferenc háza tájáról érkeztek. Gy. Németh Erzsébet DK-s főpolgármester-helyettes áprilisban egyenesen gyilkosnak nevezte a magyar kormányt, amiért kórházi ágyakat szabadíttat fel a koronavírus-járvány miatt. Vágó István egykori kvízmester és a párt elnökségi tagja pedig a járvány kitörésekor azzal vádolta a kormányt Facebook-bejegyzésében, hogy a vírusteszteken spórol, és arra utalt: érdekük, hogy kevesebb nyugdíjas legyen Magyarországon.
Hasonlóan vélekedett Lamperth Mónika volt szocialista belügyminiszter is, aki márciusban egy facebookos kommentre, mely szerint a kormány célja az idős emberek elpusztítása, úgy reagált, hogy „ezt sajnos nem tudom kizárni”. A vád különösen abszurd annak fényében, hogy az ellenzéki politikusok a Fidesz–KDNP szavazóit rendszerint Erzsébet-utalványokkal megvásárolható, demens nyugdíjasokként láttatják.
A baloldal foga fehérjét a DK-s Arató Gergely villantotta ki, amikor májusi ATV-s nyilatkozatában a koronavírus szövődményeiben meghalt magyarok kapcsán kijelentette, hogy „ebben a számban sem áll sajnos rosszul az ország”. Az elszólást később „szerencsétlen nyelvbotlásnak” minősítette, és természetesen semmilyen tisztségéről nem mondott le.
Bajban a tényekkel
Az ellenzéki politikusokon sokszor a nyers adatok megértése is kifog, vagy éppen szándékosan értelmezik félre azokat. A párbeszédes Szabó Tímea április 20-i parlamenti felszólalásában azt állította, hogy „az egész kerek nagy világon Magyarországon halnak meg a legtöbben a koronavírus-járványban”. Pedig a képviselőnő egy gyors internetes kereséssel könnyen rátalálhatott volna az amerikai Johns Hopkins Egyetem adataira, melyek szerint egymillió főre vetítve a 27-ből 15 EU-tagállamban volt nagyobb a halálesetek aránya a lakossághoz mérten, mint Magyarországon, világszinten pedig a 73. helyen álltunk. Szabó Tímea ennek ellenére odáig ment, hogy „hentesnek” nevezte Kásler Miklóst, az emberi erőforrások miniszterét, amiért elrendelte a kórházi ágyak felszabadítását.
Később Szabó megkapta a legkevésbé sem hízelgő Kamuvideós Korózs-díjat, amelyet Nacsa Lőrinc KDNP-s országgyűlési képviselő alapított, hogy elismerje a járvány elleni védekezésben legnagyobbat hazudó baloldali politikusok teljesítményét.
Csúcsra járatott álhírgyártás
Az említett díj névadója a szocialista Korózs Lajos volt, aki egy május végi kamuvideóban 43 éve a szakmájában dolgozó mentősként mutatott be egy Németh Athina nevű nőt, aki azt állította, hogy a kórházak kiürítése miatt „tíz hazaküldött betegből kilenc meghalt”. Nemsokára azonban kiderült, hogy a nő nem dolgozott mentősként sem az Országos Mentőszolgálatnál, sem betegszállító cégeknél, de állításával ellentétben a Samaritanus Mentőszolgálatnál sem. Az álmentős lánya a Hír TV-nek később azt nyilatkozta anyjáról, hogy beteges hazudozó nyolc általánossal, egészségügyi szakképesítés nélkül. A nő elmondta, hogy Németh Athinát az 1990-es években sikkasztásért, 2018-ban pedig kuruzslásért ítélték el. Kiderült az is, hogy Szabó Tímea már korábban is felemlegette Németh Athina állítólagos betegeinek tragikus sorsát, előbb az Országgyűlésben, majd a Népjóléti Bizottságában.
Korózs Lajos nem tanult az esetből: tavaly novemberben egy álstatisztikát osztott meg a Facebookon, mellyel azt állt szándékában bizonyítani, hogy a koronavírus a leggyakoribb halálozási ok Magyarországon. Felelősségre vonás ez ügyben sem történt, Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke pedig kerek perec leszögezte, hogy Korózs nem fog lemondani.
Álhírekért Karácsony Gergelynek sem kell a szomszédba mennie. A főpolgármester egy tavaly decemberi Facebook-posztjában azt állította, hogy a kormány eltitkolja a koronavírus-járvány esetszámait. Pedig ismét csak egy internetes keresés kellett volna ahhoz, hogy tudja: azokat területre lebontva bárki megtalálhatja a Nemzeti Népegészségügyi Központ által működtetett tájékoztatóoldalon. Karácsony emellett azt állította, hogy Budapesten feleakkora volt a járvány miatti halálozás, mint az ország egészében, miközben a nyilvános adatokból kiderül, hogy a közel kétmillió főt számláló Budapesten akkor 1782, vidéken 7379 elhunytat regisztráltak.
A hatékony védekezésbe vetett közbizalom rombolása tehát az ellenzék politikai stratégiájává vált, melybe jól illik a mostani, oltóanyagokkal kapcsolatos hangulatkeltés is. És a járványnak még nincs vége.