Hallatni kell a hangunkat
Az „erős visegrádi hang” megjelenése az Európa jövőjéről szóló vitában az Európai Unió (EU) érdeke is.Az „erős visegrádi hang” megjelenése az Európa jövőjéről szóló vitában az Európai Unió (EU) érdeke is – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
A tárcavezető a Századvég Nyári Egyetem megnyitóján kiemelte: az Európa jövőjéről szóló vitában „hallatni kell a hangunkat”. Különösen abban a tekintetben, hogy az EU versenyképes legyen a világgazdaságban, visszaadják az európai emberek biztonságát, „megőrizzék a keresztény kultúránkat és az európai identitásunkat”, tisztességes és őszinte vitát folytassanak a következő hétéves költségvetésről, megvédjék az európai demokráciát, valamint bővülhessen az Európai Unió – sorolta Szijjártó Péter.
Szijjártó Péter a versenyképességgel kapcsolatban közölte: elfogadhatatlan, hogy adóharmonizációt kellene életbe léptetni az unióban. A biztonságot illetően elmondta: tettekben is meg kell jelennie a nyugat-európai álláspontváltozásnak. Az európai demokrácia vonatkozásában arról beszélt, hogy antidemokratikus hozzáállás a fontos kérdések gyors lezárása az európai parlamenti választás előtt.
A külügyminiszter kifejtette: az EU előtt olyan történelmi kihívások állnak, amelyek alapvetően biztonsági jellegűek. Ugyanakkor Európában „korábban kikezdhetetlennek tartott értékeket vettek támadás alá”, olyan értékeket, amelyek az európai társadalmi és gazdasági berendezkedés alapjait jelentették – magyarázta.
Úgy vélte, rendkívül élénk vita alakult ki az EU jövőjéről, és bár a vita ténye nem rossz hír, az igen, hogy ez a vita szinte pillantok alatt érzelmi alapokra helyeződött, és mindenkit megbélyegeznek, aki nem a mainstream elvárásai szerint beszél. Így megkérdőjelezhető, hogy lesz-e racionális végeredménye a vitának – fűzte hozzá.
A tárcavezető kijelentette: a V4 eddig is a józan ész hangját képviselte ebben a vitában, és a jövőben is hűek maradnak ehhez a szokásukhoz, határozottan hallatják hangjukat a vitában.
Megjegyezte: Közép-Európa mára az EU növekedési motorjává vált, és ez a térség a legbiztonságosabb az unióban, de „nem voltunk elég bátrak mondani ezt” az elmúlt időben.
Úgy látja, „a számok és az eredmények a mi oldalunkon állnak”, és a V4-es országok már sokszor bebizonyították, hogy vitatott politikáikkal az itt élők és minden európai érdekét szolgálják.
Barthel-Rúzsa Zsolt, a Századvég Alapítvány elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: a visegrádi országok büszkék lehetnek arra, hogy van múltjuk, mert ez azt jelenti, hogy vannak stabil alapok, amelyekre építeni lehet.
Mint mondta, a V4-es közösséget erőssé teszi az a hozzáállás, amely arra összpontosít, hogy mi tartja össze és nem arra, ami szétválasztja őket. Ennél is fontosabb azonban, hogy a kormányaikat érdekli, hogy az emberek mit gondolnak a jövőről, politikáról és Európáról és eszerint cselekszenek – közölte.
Barthel-Rúzsa Zsolt korábban az M1 aktuális csatorna műsorában elmondta: a visegrádi négyek együttműködése a témája a Századvég Alapítvány hétfőn kezdődő nyári egyetemének, a résztvevők a V4 gazdasági szerepéről, a migrációról és Európa jövőjéről hallhatnak előadásokat, valamint arról, hogyan tud a jövőben jobban együttműködni Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia.
A nyári egyetemet V4-es partnereikkel, a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával szervezték meg. A programra húsz olyan egyetemistát választottak ki, aki főleg társadalom- és politikatudományi érdeklődésű, és nyitott arra, hogy ezekről a témákról tartson és hallgasson előadásokat.