Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a Levél Brüsszelbe címmel tartott sajtótájékoztatón 2024. december 9-én

Hankó Balázs hétfői, budapesti sajtótájékoztatón azt mondta, „itt az ideje annak, hogy az európai parlamenti frakciók színt valljanak”, és szüntessék meg a magyar egyetemisták elleni diszkriminációt.

A tárcavezető közölte, két éve zárta ki Brüsszel jogtalanul a magyar hallgatókat az Erasmus- és a magyar kutatókat a Horizont-programból. Egy évvel ezelőtt a kormány elküldte a tárgyalások folyamán született módosítási javaslatait, és alig egy hónapja fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amely rendezi a kuratóriumokban az összeférhetetlenség és a kinevezési időtartamra vonatkozó szabályokat.

„Most egy újabb lépést kell tennünk, itt az ideje annak, hogy az európai parlamenti frakciók színt valljanak” – fogalmazott a tárcavezető, hozzátéve: ezért levelet küldenek a frakciók vezetőinek, köztük Manfred Webernek, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének, „akinek a magyarokról alkotott véleményét mindannyian jól ismerjük”.

Hankó Balázs szerint itt az ideje, hogy az európai parlamenti pártok elmondják, hogyan is értik a diszkriminációmentességet, amikor magyar hallgatóktól „vonják meg jogos jussukat”, azt, hogy részt vehessenek az Erasmus-programban.

Ezen kívül szeretnék tisztázni az autonómia kérdését is. Mint mondta, Brüsszel autonómia alatt azt érti, hogy ki kell zárni a magyar rektorokat és professzorokat a kuratóriumokból, és azt, hogy nemzetközi NGO-k jelölhetnének kuratóriumi tagokat.

Hirdetés

A miniszter kitért arra, hogy Brüsszel lépésével nemcsak a magyar egyetemistákat zárta ki az Erasmus-programból, hanem a Magyarországon tanuló külföldi diákokat is.

Hankó Balázs közölte, hogy „nem várva Brüsszelre” indították el a Pannónia-programot, amelynek keretében idén az első félévben háromezren tanulhatnak külföldi egyetemeken. Hétszáz hallgató már hazajött, nyolcszázan jelenleg is külföldön vannak, a világ vezető egyetemein.

Magyarország autonómiafelfogása szerint a Pannónia-programban nemcsak magyar, hanem itt tanuló külföldi egyetemisták is részt vehetnek – jelezte.

A magyar kormány az elmúlt években és most is megtette azt, amit a magyar érdek szempontjából szükséges megtennie – hangoztatta Hankó Balázs.

Beszélt arról is, hogy a magyar hallgatók Erasmus-programból való kizárása ügyében nemcsak a magyar kormány lépett, hanem hat egyetem pert is indított az Európai Bizottság ellen.

Hozzátette: a bírósági eljárásba az Európai Parlament (EP) Brüsszel oldalán avatkozott be. Így azt is kérik az európai frakcióktól, hogy adjanak magyarázatot arra: milyen jogon avatkozik be az EP ilyen diszkriminációt alkalmazva a jogi eljárásba.

Korábban írtuk