Optimista Fidesz-kampányindító Szolnokon

Nem kell félni, nem fog fájni! – e klasszikus idézettel indította útjára a Fidesz önkormányzati kampányát Varga Mihály alelnök, aki szerint a tét nagyobb, mint sokan gondolnák. Orbán Viktor szerint a tavaszi választások nagy tanulsága az, hogy demokráciában is tönkre lehet tenni egy országot.

A gyűlést megnyitó Varga Mihály emlékeztetett rá: a 2006-os országgyűlési választásokat megelőzően szervezett és nyílt politikai hazugsággal volt csak képes megtartani hatalmát a szocialista-szabad demokrata koalíció, ugyanis mára egyértelműen kiderült, nem a jólét a nagy, hanem a baj, nem a gazdaság dübörög, hanem a hitelezők, s a „több SZDSZ” valójában több adót jelent. Felidézte, hogy a miniszterelnök-jelölti vitában Gyurcsány Ferenc letagadta, hogy a vizitdíj bevezetésére készülnének, s a hazudozás az áprilisi választások óta is folytatódik.

– Négy éven át futottunk egy hazug ember után, de most utolértük – állította Varga Mihály, ám azt is megjegyezte, hogy ezalatt a négy esztendő alatt valójában legalább nyolcat veszítettünk, hiszen 2002-ben még biztosra vehető volt az euró 2006-os bevezetése. Figyelmeztetett arra, hogy a napokban induló kampányban a kormánypártok ismét bevetnek majd mindent a szavazók elcsábítására: „lesz EU-s segélyszállítmány, lejárt szavatosságú száraztészta; lesz minden”. Szerinte az október 1-jei választásoknak sokkal nagyobb a tétje, mint sokan gondolnák, ezért minden szimpatizánst arra kért, próbáljanak meg mindenkihez elérni, mindenkit megszólítani.

Bár Rákay Philip megjegyezte, Kósa Lajos nem szereti, ha Magyarország egyik legsikeresebb polgármestereként mutatják be, Debrecen első emberét valóban megilleti ez a jelző. Miután a politikus néhány rövid idézettel emlékeztetett Gyurcsány Ferenc korábbi ígéreteire, azt állította, kijelenthetjük, hogy ő a tisztességtelenség kormányfője, hiszen tisztességtelen eszközökkel jutott hatalomhoz. Az időben még messzebbre utazva felidézett még jó pár 2002-es, azóta is be nem váltott szocialista ígéretet, majd kijelentette, a kormányfőnek nincs joga azt kérni, hogy az elmúlt négy év következményeit mindannyian együtt viseljük.

– Azok akarják megetetni velünk a saját szemetüket, akik tönkretették az országot – állította a tömeg hangos egyetértésével kísérve, majd hozzátette, hazánkban láthatóan semmilyen hibának nincs valódi felelőse. – Ahhoz, hogy rendbe tegyük az országot, ahhoz, hogy a kormány együttműködést kérjen az emberektől, ahhoz az első becsületes mozzanatnak annak kell lennie, hogy kiáll a miniszterelnök, és azt mondja: mi hibáztunk, és sorolja a felelősök nevét. Mert nem kérhetünk áldozatvállalást akkor, ha a saját embereinken nem tudjuk a felelősséget számon kérni.

Kósa Lajos szerint az önkormányzati választások legnagyobb tétje az, vajon képesek leszünk-e megvédeni városainkat és falvainkat a kormánytól. Ehhez pedig a választók összefogására lesz szükség. Debrecen pozitív példaként szolgál mindenkinek, aki azt gondolja, az önkormányzati választásoknak nincs valódi tétje, hiszen a városban bebizonyították, hogy „ha a király nem normális, az még nem ok arra, hogy mi is hülyék legyünk”.

– Elég volt az ámokfutásból! Nehéz helyzetben vagyunk, de ki fogjuk verekedni magunkat ebből. Ám nagyon meg kell gondolni, kiket választunk saját otthonunk vezetőivé. Ez a kérdés október 1-jén. Kérem, segítsenek abban, hogy meg tudjuk védeni magunkat a kormánytól – zárta gondolatait Kósa Lajos.

Navracsics Tibor szerint a kormány fittyet hány a szakértelemre:

– A kormány láthatóan nem érti, mi a különbség egy részvénytársaság és egy állam között, s az országot is úgy irányítják, hogy kizárólag a pénzügyi befektetőknek kedvezzenek. – A Fidesz frakcióvezetője arra kért mindenkit, október első napján ne csak a szívükre, de az eszükre is figyeljenek, és így hozzák meg döntésüket.

Szalay Ferenc, a Fidesz szolnoki polgármester-jelöltje, aki 1998 és 2002 között már volt a város első embere, emlékeztetett rá, ahogy 2002-ben a Szolnok környékét ellepő árvíz idején sikerült legyőzni a természet erőit, októberben is van esély legyőzni a politikai ellenfelet. Szolnokon ráadásul nem csupán a Szövetségen belül dolgozó pártokra és szervezetekre – mint a Lungo Drom, a Fidelitas, a KDNP és a Nemzeti Fórum – számíthatnak, de együttműködési megállapodást kötöttek a Vállalkozók Pártjával, a MIÉP-pel és a Jobbikkal is, sőt tárgyalásokat folytatnak az MDF-fel, így jó esély van arra, hogy létrejöjjön a teljes jobboldali összefogás. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP nem indítja újra eddigi polgármesterét, Botka Lajosnét, ami keserű beismerésnek tekinthető. Hangsúlyozta, az önkormányzatokat októberben meg kell védeni a kormánytól.

A délután legnagyobb izgalommal és lelkesedéssel várt felszólalója természetesen ismét Orbán Viktor volt. A nyaralásból viszszatérő Fidesz-elnök elmondta, családja nagy része Szolnok környékén él, így pontosan tisztában van vele, milyen sürgős változásra van szüksége a térségnek.

– Nem sokkal a választások után egy öszszejövetelen hangzott el az a mondat, amely szerint nem kell majd sok idő ahhoz, hogy az emberek az mondják: ti döntöttetek jól, és lehet ugyan, hogy nem értünk egyet a programotokkal, de a jobboldaliaknak legalább nyitva volt a szemük – idézte fel a választási kampányt Orbán Viktor. – A tavaszi választások nagy tanulsága az, hogy demokráciában is tönkre lehet tenni egy országot…

A Fidesz elnöke szerint ahhoz, hogy a hazugságsorozat sikerre vezessen, elsősorban gátlástalanságra és tömérdek pénzre volt szükség:

– Mondjuk ki, hogy valójában nem a programjuk, amelyről ők maguk is bevallják, hogy egy lyukas kétfillérest sem ért, csak a pénzük kerekedett felül.

Április óta a választópolgárok korábban megvezetett része is rájött, rútul becsapták őket, s éppen azok teszik egyre nehezebbé az életüket, akiknek a bizalmukat és reményüket adták oda. A szónok hozzátette, még ha áprilisban kétszer is bekötött szemmel szavaztak oly sokan, a harmadik forduló október 1-jén jön el, és végre mindenki kimondhatja, hogy nem fogadja el a Gyurcsány-kormány politikáját.

– Hatalmi szempontból az országgyűlési választást a szocialisták nyerték, erkölcsi szempontból pedig a jobboldal. Az MSZP győzelméhez nem társul társadalmi, erkölcsi elfogadottság, a jobboldal erkölcsi győzelméhez pedig nem társulnak kormányzati eszközök, de mindannyian tudjuk, hatalomra nem lehet erkölcsöt építeni, de erkölcsi alapra lehet majd kormányzati politikát – állította a Fidesz vezetője. – Ez az első kormány, amely az örökségért, amit átvesz, csak saját magát hibáztathatja, hiszen saját maguktól veszik át ezt az örökséget. Ha polgári kormány lett volna az elmúlt négy évben, a mostani megszorításokról szóló vita teljesen értelmetlen lenne, mert nem lenne megszorítás, nem ilyen helyzetben lenne Magyarország. Egy ilyen helyzetben, egy ilyen gyenge kormányzati tevékenységet mutató négy évvel a hátunk mögött nem mondhatják azt a magyar népnek, hogy nincs más út, csak az, amin járunk. Nem mondhatják, hiszen ezt sokan már most sem viselik el.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a jelenlegi gazdasági csődhelyzetet – a propaganda által terjesztettektől eltérően – nem a nemzetközi helyzet okozza, nem is kellett világrengető természeti katasztrófákat átvészelnünk, s még csak nem is az emberek dolgoznak rosszabbul, mint négy évvel ezelőtt.

– A mai helyzetről az elhallgatás, a titkolózás, megtévesztés, a tényeket meghamisító kaméleonpolitika és a kaméleonpolitikusok tehetnek – jelentette ki. – Miért ne költené el újra ésszerűtlenül a kormányzat a rendelkezésére álló forrásokat, amelyeket most vesz ki az emberek zsebéből, miért ne csapná be őket újra és újra, ha nincs, aki ebben megakadályozza?

Kijelentette, támogatja Kósa Lajos korábbi javaslatát, amely szerint az önkormányzati választások után létre kell hozni egy a megyei jogú városok polgármestereiből, a megyei közgyűlések elnökeiből és a fővárosi főpolgármesterből álló testület, amelynek hozzájárulása nélkül a kormány nem fogadhatná el és nem terjeszthetné be a költségvetést és Nemzetei Fejlesztési Tervet. Mint kijelentette, a jobboldal egységes, és egyre erősebb.

– Ennek az erőnek a kulcsa az egység, az összefogás; az, hogy hűségesek vagyunk egymáshoz, a programunkhoz és az eszméinkhez. Ez azonban hatalmas felelősség is, ezért nekünk meg kell őriznünk az egységünket, s tovább kell azt szélesítenünk. A mi feladatunk, hogy megvédjük az embereket, alternatívát mutassuk fel, és életben tartsuk a reményt – állította Orbán Viktor. – Innen üzenjük Magyarország minden becsapott polgárának, kétségbeesett családjának, hitehagyott honfitársunknak: ne adják föl! Amíg mi itt vagyunk, addig nem lehet úgy tönkretenni Magyarországot, hogy mi közösen, ha eljön az idő, ne tudnánk újra és újra fölépíteni.

Somorjai Viktória