Háromszorosra nőttek a hazautalt jövedelmek
663 millió euró663 millió eurót, vagyis 205 milliárd forintot utaltak haza tavaly tartósan külföldön dolgozó honfitársaink. Az összeg hat év alatt több mint háromszorosára nőtt, azonban még mindig csak ötöde a lengyel és negyede a román szintnek. A külföldi utalásokból Magyarország a hatodik legnagyobb aktívumot éri el az uniós országok között.
Évről évre több bevétele keletkezik Magyarországnak a külföldön dolgozó magyarok hazautalásaiból. Míg 2010-ben csak 190 millió euró érkezett így a hazai családtagok bankszámláira, tavaly már 663 millió euróra rúgott az átutalások összege. A növekedés 2012-ben, 2013-ban és 2015-ben is meghaladta a százmillió eurót, a tavalyi évet illetően ugyanakkor mérsékeltebb, csupán 40 milliós növekményről ad hírt az Eurostat. A 663 millió euró egyébként nem jelenti a teljes hazaáramló munkavállalói jövedelmet, hisz a statisztika csupán az átutalásokra koncentrál, és csupán a tartósan, vagyis egy évnél hosszabban munkát vállalók esetében. Az pénzáramlás közel fele Németországból, harmada Nagy-Britanniából érkezett. Jelentősebb még az ausztriai pénzmozgás, de Olaszországból, Spanyolországból, Írországból már csak 15-20 millió eurót jegyeznek a statisztikák.
A folyamatos növekedés ellenére a Magyarországra utalt munkajövedelmek még mindig messze elmaradnak a lengyel vagy román szinttől – Lengyelországba 3 milliárd, Romániába 2,4 milliárd euró érkezett a tavalyi év során. Az ország méretéhez képest meglepően sok a Litvániába hazautalt 1,1 milliárd euró. A hazánkhoz hasonló lélekszámú Csehországba ugyanakkor a magyarhoz hasonló mértékű jövedelemáramlás mutatkozik, a feleakkora lakosság-számú Szlovákiába viszont csupán a nálunk mért szint harmada.
A Magyarországra érkező 663 millió euróval szemben a tavalyi évben 100 millió euró ment ki a nálunk dolgozó külföldiek hazautalásaiból. A két mozgás egyenlegeként adódó 563 millió euróval hazánk éri el a hatodik legnagyobb munkajövedelem-aktívumot az uniós tagországok között. A külön kategóriának számító Lengyelország és Románia után a nagyságrendben hasonló eredményt elérő Bulgária, Horvátország és Litvánia előzi meg Magyarországot. Az utánunk következő Lettországnak vagy Szlovákiának azonban már csupán 100-200 millió euró közötti többlete keletkezik.
Mindennél lényegesen magasabb, ám statisztikailag kevésbé nyomon követhető, ha a jövedelmek áramlásába az egy évnél rövidebb ideig külföldön dolgozó, vagy Ausztriába naponta ingázó munkavállalók jövedelmét is beleszámítjuk. Ezekre vonatkozóan azonban csak jövedelembecslései vannak a statisztikai hivataloknak. Eszerint a magyarok által külföldön szerzett teljes jövedelem egy nagyságrenddel nagyobb, 3,5 milliárd euró volt a tavalyi évben. Ennek azonban csak kisebb része kerülhetett haza, hisz benne vannak az adók, valamint a kinti megélhetés költségei is.
A hazautalt munkabérek Magyarország jövedelemegyenlegét javítják, ennek negatív egyenlege azonban még így is a GDP bő 5 százalékára (mintegy 6 milliárd euróra) rúg, hiszen külföldi hitelek kamata, a tulajdonosi hitelek kamata, vagy a befektetési jövedelmek mind elősegítik a tőkekiáramlást.