Hazánk a béke hangja marad – akkor is, ha nagyon sok a háborús héja körülötte
A KDNP képviselője politikai nyomásgyakorlással vádolta az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságát, a Fidesz politikusa Magyarország béke melletti elkötelezettségéről beszélt, a szerb nemzetiségi szószóló pedig a magyar-szerb megbékélésről emlékezett meg napirend előtt.Zsigó Róbert (Fidesz) arról beszélt: mindegy, hogy milyen nyomást helyeznek a Magyarországra a következő időszakban, a kormányoldal akkor is a békét fogja képviselni az ukrajnai háború ügyében. Szerinte ezzel a békepárti állásponttal sokan nem értenek egyet, és azon munkálkodnak, hogy belesodorják Magyarországot a háborúba.
Ide sorolta azt a sajtóhírt is, miszerint az ukrán elnök egy beszélgetésben a Barátság kőolajvezeték felrobbantásáról beszélt. Brüsszelt arra szólította fel: haladéktalanul tisztázza, igaz-e, hogy az Európai Bizottság munkatársai javasolták Ukrajnának, hogy a kőolajszállításokkal zsarolja Magyarországot.
A nyomásgyakorlási kísérletnek nevezte azt is, hogy Ukrajna „botrányos, elfogadhatatlan módon” a háború nemzetközi szponzorainak listájára helyezte a semmilyen jogszabályt meg nem sértő OTP-t. Jelezte: egyetértenek a kormánnyal abban, hogy mindaddig, amíg ez így van, Magyarország nem tud beleegyezni olyan döntésekbe, amelyek újabb gazdasági, pénzügyi áldozatvállalást várnának el az Európai Uniótól és annak tagországaitól Ukrajnának.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára kijelentette: a magyar kormány tartja magát az eddigi politikájához és a jelenlegi eldurvult helyzetben is szeretne a „béke hangja lenni Európában” akkor is, hogyha már nagyon sok a háborús héja körülötte.
Az uniós források visszatartását is olyan nyomáskorlátozási eszközként értékelte, amellyel Magyarország háborúval kapcsolatos álláspontját akarják megváltoztatni. Ha nincs háborús részvétel, ha nincs fegyverküldés, akkor nincs uniós forrás – fogalmazott, hozzátéve, hogy akárhány törvénymódosítást elfogadhatnak a parlamentben, valójában nem ezért nem oldják fel a pénzügyi blokádot.
Szerinte ebben a történetben a magyar baloldali ellenzéknek „elképesztően dicstelen szerep jut”: a baloldal a saját országa ellen dolgozik.