Hidvéghi Balázs: A nemzeti konzultáció óriási megerősítés a kormány számára
Sikerrel zárult a gazdaságpolitikáról szóló, 14. nemzeti konzultáció, amelyre 1 350 690 válasz érkezett. A 11 kérdésre elsöprő többségben, 95-99 százalék közötti arányban a kormány javaslatait támogató válaszok születtek, ami azt mutatja: a semlegességre alapuló, új gazdaságpolitika kapcsán nemzeti egyetértés van – közölte Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.Felidézte: a válaszadás határideje december 20. volt, eddig az időpontig postai válaszadással 1 188 067-en küldték el a válaszokat, míg az online felületen 162 623 válasz érkezett.
Hidvéghi Balázs mindenkinek köszönetet mondott, aki részt vett a konzultációban. Ez az egyik legsikeresebb nemzeti konzultáció a részvétel alapján, ami jól mutatja, hogy a magyarok továbbra sem közömbösek az ország ügyeiben – jegyezte meg.
„A konzultáció eredménye óriási megerősítés a kormány számára, amely a magyarok megerősített támogatásával vághat neki a 2025-ös évnek”
– hangsúlyozta.
Hozzátette, a nemzeti konzultáció a nemzeti szuverenitás védelmének fontos eszköze.
„A kormány érvényesíteni fogja a magyar emberek akaratát a konzultációra adott válaszoknak megfelelően, még akkor is, hogyha ezen intézkedések egy része szembemegy a brüsszeli törekvésekkel”
– közölte.
Az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, mi a brüsszeli szándék: a tagállamok szuverenitását és döntési szabadságát csökkenteni, a saját álláspontjukat egyre több kérdésben ráerőltetni a tagországokra. Ennek Magyarország évek óta ellenáll, és ebben az ellenállásban a nemzeti kommunikációk során kifejezett választói támogatás rendkívül fontos – szögezte le.
Emlékeztetett: Brüsszel az elmúlt években olyan témákban erőltette az álláspontját, mint a bevándorlás, a háború, a gendertörekvések, illetve a rezsicsökkentés, a 13. havi nyugdíj és az alacsony magyar személyi jövedelemadó kritizálása.
Az utóbbi időben Brüsszel már azt is meg akarja határozni, hogy kivel kereskedhetünk és kivel nem. Ez gazdasági hidegháborút vetít előre, ami egyértelműen ellentétes Magyarország érdekeivel, ezért volt arra szükség, hogy a kormány megkérdezze a magyar emberek véleményét és megerősítést kérjen a politikai küzdelmekhez – emelte ki, hozzáfűzve: nem fogják megengedni, hogy brüsszeli bábkormány legyen Budapesten.
A konkrét kérdésekre rátérve elmondta, az első két, gazdaságpolitikáról szóló pontban a magyar emberek 99 százalékban támogatták a kormány álláspontját. A kis- és közepes vállalkozások célzott támogatásával a válaszadók 97 százaléka értett egyet, és hasonló támogatása volt a multicégek rendszabályozásának is.
A javasolt béremelési programra 96 százaléknyian mondtak igent, míg a fiatalokat célzó munkáshitel 95 százalékos, a lakhatás munkaadói támogatása 98 százalékos, a fiatalok lakhatási támogatása pedig 97 százalékos támogatást élvez.
A 13. havi nyugdíj megvédése mellett a válaszadók 98 százaléka állt ki, a családi adókedvezmény megduplázását és a migrációs büntetés elutasítását pedig egyaránt 99 százaléknyian helyeselték – ismertette az eredményeket.
„Hidvéghi Balázs kitért arra is, hogy néhány területen már meg is kezdődött a javasolt intézkedések végrehajtása: elindult a Demján Sándor Program, a hároméves béremelési program, már elérhető a fiataloknak szánt munkáshitel program, életbe lépett több lakhatási támogatás, és továbbra is lesz 13. havi nyugdíj, megszülettek továbbá a döntések a családi adókedvezmény megduplázásáról”
– sorolta.
Arra a felvetésre, hogy az előző nemzeti konzultációra több válasz érkezett, rámutatott: ezúttal nem hosszabbították meg a válaszadási határidőt, hogy a gazdaságpolitikai döntések során mielőbb felhasználhassák a konzultáció eredményeit.
Arra a kérdésre, hogy a Fidesznek mennyire jelent sikert a nemzeti konzultáció, felidézte, a kormánypárt sorozatban nyeri kétharmaddal az országgyűlési választásokat, ahogy az európai parlamenti választást is meggyőző fölénnyel nyerték meg. Hangsúlyozta azonban: a nemzeti konzultáció nem országgyűlési választás, hanem két választás közötti véleménynyilvánítás konkrét kérdésekben.
Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépéséről szólva elmondta, a magyar kormány várakozásai szerint a korábbiakhoz képest józanabb, a kölcsönös tiszteleten és partnerségen alapuló magyar-amerikai viszony alakul ki.
„A most távozó Biden-adminisztráció ugyanis az utóbbi években példátlanul agresszíven lépett fel a hagyományos értékeket védő magyar kormányzattal szemben, David Pressman amerikai nagykövet pedig politikai aktivistaként működött Budapesten”
– nehezményezte.
Hozzátette, az amerikai kormányváltás gazdasági szempontból is fontos lesz, Magyarország szívesen fogad például az Egyesült Államokból érkező működőtőke-beruházásokat.
Brüsszel nem rejti véka alá, hogy kormányváltást akar, ki is nézték ott az erre megfelelő embert, hogy egy budapesti bábkormány kritika és ellenállás nélkül végrehajtsa a brüsszeli döntéseket. Ez egyértelműen ellentétes Magyarország érdekeivel és a magyarok többségének akaratával is – közölte Hidvéghi Balázs.