Az iskolának karakteresnek és értékközvetítőnek kell lennie
Hisznek a sport jellemformáló erejében
Több más intézménnyel együtt egyházi fenntartásúként folytatja tevékenységét idén ősztől a Grosics Gyula Katolikus Sport Általános Iskola, amelynek célja jó jellemű, használható tudás birtokában lévő gyerekek nevelése.„Egy nemzet záloga az ifjúság, és nem mindegy, hogy milyen körülmények között, milyen tudással, neveltséggel hagyják el iskolájukat és veszik majd kezükbe a nemzet sorsát felnőtt korukban. Ebben a folyamatban a sportnak, a testnevelésnek döntő szerepe van. Nem mindegy, hogy milyen fizikai és érzelmi állapotban van a fiatalság. Hiszen így értelmi, lelki, testi egészségben tudják szolgálni hazájukat, és tisztelettel, szeretettel fordulnak embertársaikhoz.” A 86-szoros válogatott, olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes Grosics Gyula e gondolatai fogadják a belépőt az Aranycsapat legendás kapusának nevét viselő újbudai sport-általánosiskolában, amelynek fenntartója idén szeptembertől a katolikus egyház, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye.
– Amikor 2000-ben az akkor Váci Mihály nevét viselő általános iskola igazgatója lettem, az intézményt bezárás fenyegette, mivel mindössze 252 tanulónk volt. Egykor, nem sokkal az 1969-es alapítás után, 1984-ben még 1400 diák is járt ide, ehhez képest jelentős volt a létszámcsökkenés. Új stratégia kellett, mert azt láttam, hogy minden környékbeli iskola valamilyen egyedi profilt követ, ezért 2001-ben létrehoztuk a Budai Sport Általános Iskolát – eleveníti fel az elmúlt bő húsz évet az intézmény igazgatója.
Az iskola 2008-ban vette fel Grosics Gyula nevét, akkor már 400 tanulója volt, gyarapodtak, meséli tovább a történetet a marosvásárhelyi születésű Kis Mihály.
– Nálunk épült meg az első műfüves és rekortán atlétika- és kézilabdapálya a kerületben. Meghirdettük, hogy eszményünk a jó tanuló, jó sportoló, angolul jól kommunikáló diák. Büszkén mondhatom, hogy nemcsak Európából, hanem Amerikából, Japánból, Indiából, Pakisztánból is jöttek hozzánk szakemberekből álló delegációk a Testnevelési Egyetemmel együttműködve a kettős karrier sikerét tanulmányozni. Egy szingapúri látogatónk meglepő részletességgel, betéve ismerte Grosics Gyula életútját – mondja Kis Mihály.
A modellváltás nem volt hiábavaló, az iskolába rendszeres a túljelentkezés, és mivel nem úgynevezett körzetes intézmény, így lehetőség nyílik alkalmassági szűrés során felvennie évente nagyjából 58 főt két osztályba.
– Novemberben szoktuk elkezdeni keresni a kerületi óvodákban a leendő tanulókat, akiknek szülei regisztrálhatnak nálunk. Decemberben Mikulás Kupát rendezünk a nagycsoportosoknak, januárban tartjuk az úgynevezett iskolakóstolót, majd indul az előkészítő, aminek során az iskolaérettséget és a sporttehetséget figyeljük – avat be a módszertanba Kis Mihály.
Idén szeptemberben új időszámítás kezdődött az iskola életében.
– A tankerületi rendszerben elértük a határainkat, és a tervezhető, minőségi nevelő-oktató munka érdekében azt javasoltam kollégáimnak és a szülőknek, hogy az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye legyen a fenntartónk. Előtte normakontrollt kértem ez ügyben, a kollégák 82, a szülők 90 százaléka támogatta a kezdeményezést – magyarázza a szeptemberben életbe lépett új irány hátterét Kis Mihály. Mint mondja, az a legfontosabb, hogy az iskola „sziklára” épüljön. Ennek köszönhetően most kiszámítható költségvetéssel működnek, a tanárok jobb anyagi megbecsülésre számíthatnak.
– Jó jellemű, alkalmazható tudás birtokában lévő magyar gyerekeket akarunk nevelni hitben, reményben, szeretetben – jelöli meg az erkölcsi és szakmai irányt az igazgató. Mint mondja, érzékelhető az összetartozás-tudat a tanárok, a diákok és a szülők között, a „Grosics család” érzését erősíti az iskola saját ünneplő- és sportruházata, indulója, rigmusa, valamint a tanulók esküje is.
Az iskolával szorosan együttműködik a Grosics Alapítvány, amely 2014-ben Grosics Gyula Kapusiskolaként kezdte meg működését.
– Azért hoztuk létre két évvel később az alapítványt, hogy az édesapám nevével kapcsolatos minden jog a család kezében maradjon – mondja az alapító, az Aranycsapat hírességének lánya, Grosics Edina. Férjétől, Kiss Tamástól, a kuratórium elnökétől, korábbi NB I.-es labdarúgótól megtudjuk, hogy ma már az ifjú focisták mellett a MAFC-cal és a BEAC-cal együttműködve kosárlabda-szakosztályt is működtetnek, a lányoknak pedig röplabdacsapatot. A kuratórium tagja Dunai II. Antal olimpiai bajnok egykori labdarúgó, míg a nemrég elhunyt Benkő László, a Magyar Labdarúgó Szövetség és a Kispest-Honvéd volt elnöke helyére Kiss-Rigó Lászlót, a Szeged-Csanádi Egyházmegye püspökét szeretnék megnyerni.
A Grosics Alapítvány ma 60 gyereknek nyújt sportolási lehetőséget térítésmentesen, az edzéseket az iskolai tanórákhoz igazítva, megkönnyítve a gyerekek és családjuk dolgát.
– Eredetileg nagyobb merítést terveztünk, de a Covid miatt redukálnunk kellett a létszámot, így jelenleg az iskolában működünk, de más iskolákból is járnak hozzánk szervezetten, és vannak, akik profi sportegyesületek korosztályos csapataiban is játszanak. Ötéves kortól óvodás focistákat is fogadunk. A jövőben szeretnénk bővülni, újabb sportágakat felé is nyitni – vázolja a terveket Grosics Edina, hozzátéve, hogy Grosics Gyulának mindig szívügye volt az utánpótlás-nevelés.
– Szerette a gyerekeket, és azok is szerették őt, csüngtek rajta, amikor néha bejött az iskolába. A számára oly fontos magyarságtudat és a hit a mi munkánkban is meghatározó, ezt is szeretnénk átadni a jövő nemzedékeknek – mondja Grosics Edina.
– Az iskolának karakteresnek kell lennie, nagy hangsúlyt helyezve az érzelmi nevelésre, a tanulásra és az értékközvetítésre. Példaképekre van szükség, ezért több tanterem jeles olimpikonok nevét viseli. Az iskolaudvarban létrehoztuk a Nemzeti Egység parkját két kopjafával, a járólapokon rögzített fontos történelmi dátumokkal, virágokból kirakva az egész Magyarország sziluettjét. Komoly programunk van a bántalmazás megelőzésére is – hangsúlyozza Kis Mihály, megjegyezve, hogy a hittan mindezt megerősíti.
Fotók: Demokrata/Vermes Tibor és Saródi Bálint
A befektetett munka meg is hozza eredményét. A Grosics Gyula Katolikus Sport Általános Iskola országosan jegyzett eredményekkel büszkélkedhet kosárlabdában és atlétikában, a nyolcadikosok pedig a legjobb gimnáziumokban állják meg a helyüket. Az elmúlt tanév végén az elballagó nyolcadikos diákok fele B2-es középfokú nyelvvizsgát szerzett.
– A sport jellemformáló erő, arra tanít, hogy ne elégedjünk meg az átlagos, közepes eredménnyel, hanem a tőlünk telhető legjobbra törekedjünk. Ugyanakkor megtanít elviselni a kudarcot is, és arra is, hogy minden helyzetből föl lehet állni – összegzi Kis Mihály, Wass Albertet idézve: „Megtanultam, hogy mindenki a hegytetőn akar élni anélkül, hogy tudná, hogy a boldogság a meredély megmászásában rejlik.”