Így spórolj a fűtésszámlán – téli túlélési tippek DIY szigeteléshez
Húz be a téli hideg az ablak melletti résen? Szökik a meleg a födémen keresztül? Bosszantó, és ráadásul költséges is az utcát fűteni. Egy családi ház teljeskörű, azaz lábazattól a tetőig tartó szigetelése horribilis költség, és nem is szerencsés télvíz idején belevágni. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet azoknak, akiknek a teljes energetikai felújítás nem fér bele a keretbe, viszont szeretnek otthon barkácsolni. A jó hír az, hogy ezernyi lehetőség van, amivel javítani lehet otthonunk szigetelését, méghozzá szakember nélkül.Idén kifejezetten kemény lesz a tél – ígérik a meteorológusok, ami nagyon rossz hír azoknak, akik rosszul szigetelt házban próbálják majd meg átvészelni. Magyarországon a háztartások energiakiadásai közül a messze a fűtésre költjük a legtöbbet, és bármennyire bosszantó is, de bizony azt az energiát is ki kell fizetni, amivel az utcát fűtjük. Arról nem is beszélve, hogy azokon a réseken, hézagokon, ahol a meleg kiszökik, bejut a téli hideg, így a ház hideg és huzatos lesz. Van ezekre jól működő megoldás: a falak kaphatnak homlokzati szigetelést lehetőleg minimum 15 centis nikecelltáblákból, az elavult nyílászárók helyett új, jól szigetelők, például 3 rétegű ablakokkal, és hogy felül se szökjön a hő, a tetőt is érdemes valamilyen módszerrel hézagmentesen leszigetelni.
A baj csak az, hogy ezek egyenként is milliós tételek, együttesen elvégezve még egy szerényebb méretű családi ház esetében is bőven 10 millió forint felett alakul, többségünknek eltart tehát egy ideig, míg összejön rá a keret. Ez azonban nem jelenti azt, hogy addig szenvedni kell a huzatos szobában, számos filléres megoldás létezik,. amivel javítani lehet a helyzeten, mindössze egy kis kézügyesség kell hozzá. Szóval ha jön a hideg, szigetelésre fel, íme néhány gyors és költséghatékony megoldás, amelyekkel hatékonyan tudjuk a hideget kint tartani.
Kezdjük az ajtókkal, ablakokkal
A leggyorsabb, és leglátványosabb eredményt a legtöbb esetben a nyílászárók kipofozásával tudjuk elérni. A hézagos, megvetemedett ajtókon, ablakokon legegyszerűbben a rengeteg különféle öntapadós szigetelőszalag egyikével segíthetünk. különböző vastagságban és anyagokból készülnek, például szivacs, gumi, vagy hab, így különféle méretű résekhez illeszthetők. Használata egyszerű, mivel egyetlen mozdulattal, az öntapadó réteg eltávolításával könnyen felhelyezhető az ajtó- vagy ablakkeret szélére.
Az öntapadós szalag szorosan zárja a réseket, így megakadályozza a hideg levegő beáramlását, valamint a meleg kiszökését, ráadásul csökkenti az utcáról beszűrődő zajokat is. Mindössze arra kell odafigyelni, hogy tiszta, száraz felületre kerüljön, az ajtó- és ablakkeretek szélét előzetesen portalanítani és zsírtalanítani kell, hogy a szalag stabilan rögzüljön.
A kisebb repedéseket az ablakkereteken és a falakon gyorsan és tartósan el lehet zárni szilikon vagy akril tömítőanyagokkal, ezek különösebb kézügyesség nélkül is könnyen felvihetők.
Szélesebb résekbe, nagyobb hézagokba az akril már kevés, azokba mehet a szigetelőhab, amely kijuttatás után gyorsan megkeményedik és stabil, hőszigetelő réteget képez. A purhab általában palackban kapható, és kinyomópisztollyal könnyen adagolható a résekbe.
A hab felvitele után már csak azt kell kivárni, amíg megszilárdul, ezután a felesleges, túlnyúló részeket sniccerrel kell levágni. Végül jöhet a festés vagy vakolás, így esztétikusan eltüntethető a beavatkozás nyoma. És ha már ott a kezünkben a purhabos palack, érdemes gyorsan körbenézni, az elektromos kiállások, vízvezetékek környékén vavvak-e rések, vagy egyéb felesleges lyukak a falban, ezeket is érdemes lezárni habbal vagy tömítőanyaggal, hogy megakadályozzuk a hőveszteséget.
A régi ablak is menthető
Az elavult egy vagy kétrétegű ablakokat előbb-utóbb érdemes modernebbre cserélni, ám addig is van rá mód, hogy fokozzuk a hatékonyságukat. Pár ezer forintért a nagyobb barkácsáruházakban beszerezhető hőszigetelő fólia, ami egyszerű, de hatékony megoldás az ablakok hőszigetelésének javítására. A fóliát az ablak belső oldalára kell rögzíteni, ezután hajszárító segítségével feszessé tenni. A fólia enyhén zsugorodik a hő hatására, így szorosan simul az üvegfelületre, amely csökkenti a hőveszteséget. A fóliaréteg létrehoz egy vékony, szigetelő légpárnát az ablak és a fólia között, amely csökkenti a hideg levegő bejutását és a meleg levegő kiszökését.
A tél végén könnyen eltávolítható, és az ablakok ismét visszanyerik eredeti állapotukat, hacsak nem akarjuk megvárni vele a nyarat, amikor a hideget akarjuk bent, a meleget pedig kint tartani.
És ha már az ablakokkal foglalkozunk, érdemes további egyszerű praktikákat is bevetni. A karnisra kerüljön vastagabb, hőtartó anyagból készült függöny, ami bent tartja a meleget. Az ajtók alatti réseket különböző típusú takaróhuzatokkal, szivacsokkal vagy akár egyszerű, vastag pléddel is lehet szigetelni.
A tetőn át se szökjön a meleg
A födém szigetelésének fontosságáról korábban részletesen írtunk, ahogy arról is, hogy ezt – szerencsére – kellő odafigyeléssel házilag is el lehet végezni. Ehhez jó választás lehet az üveg vagy kőzetgyapot, a tekercsben árult építőanyagokból egy egység hat-nyolc négyzetméterre elég. Persze érdemes azt is megnézni, mitől olyan hideg a padló. Ha a ház alatt pince van, annak a mennyezetét is érdemes valamilyen szigeteléssel ellátni, és a padlásra vezető ajtót sem érdemes parlagon hagyni, legalább a szivacsos tömítőszalagból jusson ide is, de ha ritkán használjuk, érdemes lehet télire teljesen lezárni valamilyen szigetelőanyaggal.
Ezek az egyszerű és pénztárcabarát megoldások gyorsan és érezhetően csökkentik a ház hőveszteségét, és minimális építési tapasztalattal bárki által megvalósíthatók, érdemes hát az időt rászánni.