A magát tehát függetlennek beállító brüsszeli szervezet önmagáról így fogalmaz: „Végső soron a Journalismfund.eu a nagyközönség érdekében működik, lehetővé teszi a vitát, amely feltétele a demokratikus társadalom alakításának.” Mi nem ezt tapasztaltuk – fogalmaz az Adatradar cikke. A portál tüzetesebben is megvizsgálta a magyar vonatkozású akcióikat, felkutatták, milyen újságírók milyen témában mennyi pénzt kaptak tőlük. Az adatokat összegezve pedig azt állapították meg, hogy kizárólag a balliberális orgánumoknál dolgozó kollégák kaptak támogatást közel 30 millió forintot értékben.

Hirdetés

– 5300 eurót kapott a brüsszeli szervezettől például Szentpéteri Áron, aki az SZFE-n tanult, és egy Orbán Viktort lejárató dokumentumfilmet készített. Alkotása a 2022-es választási kampányt elemzi, és elhangzik benne például olyan kijelentés is, hogy Orbán Viktor a magyar média 80 százalékát uralja, ami nyilvánvalóan nem igaz, ezt az állítást számos hazai tanulmány cáfolja – mutat rá a cikk.

Az írás kiemeli továbbá: a dokumentumfilmben beszélnek még a „félelem rendszeréről”, Putyin és Orbán Viktor jó kapcsolatáról, valamint arról, hogy Magyarországon egy elnyomó rendszer működik, ahol oligarchák uralkodnak, a független újságírókat pedig külföldre üldözik. A filmet bemutatták a német ZDF csatornán (2022. március 26.), a svéd SVT televízióban (2022. március 26.), a lengyel TVN csatornán, az észt ERR tévében, és ugyanazon a napon itthon a 444-en is megjelent egy többrészes videósorozat, Öt lecke a valóság felszámolásáról címmel. A projektet a kampány finisére időzítették, mintha előre meg akarnák magyarázni, hogy a baloldal azért bukott, mert idehaza már nincsenek szabad választások.

– Szintén a brüsszeli alapítvány gondozásában kapott 3000 eurót Simon Krisztián, Keller-Alánt Ákos (a Magyar Narancs újságírója) és Rácz Tibor (a HVG munkatársa) projektje, amelynek címe: A magyar „Zuckerberg”, aki életben tartja Orbán rendszerét. Nem nehéz kitalálni, hogy Mészáros Lőrincről szól. A projekthez tartozó cikkek a 2018-as választási kampányban jelentek meg az alábbi helyeken: Boell.de, Magyarnarancs.hu, 444.hu, 24.hu, Gepnarancs.hu, Propeller.hu, Átlátszó.hu, Deutsche Welle – világít rá az Adatradar.

Korábban írtuk

Szerintük látható, hogy egy nemzetközi finanszírozással létrejött projektről van szó, amelyet nemcsak itthon, de a nemzetközi mainstream médiában is megjelentettek.

– Ugyanúgy a 2018-as magyarországi parlamenti választásokra készült Keller-Alánt Ákos másik projektje, amelynek címe: „Orbán Viktor hogyan exportálja illiberalizmusát”, amire 6865 eurót kaptak. A cikksorozat Janez Jansa volt szlovén miniszterelnök és Orbán Viktor politikai kapcsolatával is foglalkozik. A cikkek az alábbi helyeken jelentek meg: Magyar Narancs, Index, HVG.hu, 24.hu, Mladina (szlovén magazin) – hívja fel a figyelmet az írás.

További számos, ehhez hasonló (magyar újságírók által készített) projektet finanszírozott még az elmúlt években a magát függetlennek kikiáltó Journalismfund.eu alapítvány, összesen 71337 euró összegben, ami 400 forintos árfolyammal számolva közel 30 millió forintot jelent.