Így uszít a háborúra Márki-Zay Péter és a baloldal
Márki-Zay Péter újra és újra kiáll amellett, hogy Magyarország szállítson fegyvereket Ukrajnának, a többi baloldali politikus pedig követi, egyesek felvetették magyar katonák frontra küldésének a lehetőségét is. A Mediaworks Hírcentruma az eddigi baloldali nyilatkozatokról készített összeállítást.Az összeállításban emlékeztetnek, hogy a baloldali háborús hangulatkeltést Márki-Zay Péter indította el, még jóval az ukrajnai orosz invázió megkezdése előtt. Gyurcsány Ferenc jelöltje február 13-án Gulyás Márton baloldali aktivista kérdésére, miszerint, ha kirobban a konfliktus, biztosítana-e katonai segítséget, azt felelte: „hogyha a NATO úgy dönt, akkor akár katonait is.”
A baloldali ellenzék miniszterelnök-jelöltje az ATV Egyenes beszéd című műsorában ráerősített a háborúpárti álláspontjára, amikor kijelentette:
„Tehát, hogyha a NATO úgy dönt, hogy akár fegyverekkel is támogatja Ukrajnát, akkor természetesen ezt mi is támogatni fogjuk.”
Márki-Zay Péter február 27-én közzétett szokásos heti Facebook-videójában azt állította: „Orbán Viktor egyszemélyben felelős azért, hogy Ukrajnában háború van és emberek halnak meg.”
Egy nappal később Márki-Zay Péter a fegyverszállítások kapcsán tett közzé egy hazugságot a közösségi oldalán. „Orbán Viktor letagadja a magyar katonai részvételt, miközben áldozatot és kockázatvállalást kér a magyar katonáktól. Mindezt egy olyan célért, egy olyan idegen hatalom érdekében, amit nemzete és szövetségesei elárulásával, propagandával, kémbankkal és számos más módon is támogat„ – írta Facebook-posztjában. A hazugságot azonnal cáfolta a kormány, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár hangsúlyozta:
„Magyar személyzettel, magyar területről, magyar területen keresztül, magyar repülőgép nem szállított fegyvereket Ukrajnába.”
Gyurcsány Ferenc is kivette a részét a háborús uszításból
Az Origo cikkében kiemeli, a baloldal kormányfőjelöltje mellett Gyurcsány Ferenc is kivette a részét a háborús uszításból, aki február végén közösségi oldalán támadta a kormányt, amiért nem küld fegyvereket Ukrajnának.
Gyurcsány Ferenc szerint Orbán Viktor félreértette a helyzetet, amikor azzal indokolta a fegyverszállítások lehetetlenségét, hogy „azokkal a fegyverekkel esetleg magyar emberekre is lőnek majd, hiszen Kárpátalján magyarok is élnek.” A kormányfő természetesen arra utalt, hogy nem ritka eset, amikor az ellenséges hadsereg fegyvert zsákmányol, és mivel az ukrán hadseregben szolgálnak kárpátaljai magyarok is, ezeket a fegyvereket ellenük is fordíthatják. Ezen kívül konkrét veszélyt jelentene a fegyverszállítmány Kárpátalján, hiszen ezeket megsemmisítendő célpontnak tekintik az oroszok.
Az Origo megjegyzi, Gyurcsány Ferenc legotrombább megnyilvánulása pénteki Facebook-bejegyzése volt, amiben kikelt magából Orbán Viktor ellen, aki visszautasította Zelenszkij ukrán elnök provokatív követeléseit.
„Pocsék ember leszel, vagy meghalsz. Melyiket választanátok? Orbán ezt a választást hagyja a hazának, neked. Elfordítjuk fejünket ezrek, milliók halálától, meggyalázásától, mert ha nem, ha segítünk, akkor magunkra vonzzuk a sátán bosszúját és mi magunk fogunk halni – állítja. Orbán szerint életünk ára a bűnbeesés. Az élethez szar alakká kell válnunk – mondja”
– írta közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc.
Gyurcsány Ferenc volt honvédelmi minisztere is kitett magáért a háborús hangulatkeltésben. Juhász Ferenc két nappal a háború kitörése előtt kérte számon a kormányon, hogy miért nem ad lőszert Ukrajnának az orosz katonák lelövésére.
Rónai Sándor, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője az ATV-ben a magyar katonai segítség elmaradása kapcsán úgy fogalmazott:
„Nagyon sajnálom a magyar kormány bejelentését, miszerint mi nem segítünk száz százalékig, hiszen más uniós tagállamok például fegyverek szállításával segítenek.”
Rónai Sándor szerint ezzel nem veszélyeztetnék a kárpátaljai magyarságot.
A Momentum magyar katonákat küldene a frontvonalba
A Medaworks összeállításában kiemeli, a Momentum politikusai az ukrajnai háborús konfliktus kezdetétől követelik, hogy Magyarország küldjön fegyvereket és akár katonákat is a frontvonalba. A háborús hangulatkeltésben élen járt Cseh Katalin európai parlamenti képviselő, aki március elsején közösségi oldalán megjelent videójában azt mondta:
„Február elsején írt Fekete-Győr András egy publicisztikát arról, hogy lehet, hogy ez nem lenne egy rossz gondolat, hogy a háborút amúgy fegyverekkel vívják, és hát mostanra Orbán Viktor annyira egyedül maradt ennek az ellenzésével, hogy szerintem nagyjából így az egész Európai Unióból hát alig van olyan ország, aki ezt mondja, és a régióból biztos nincs. Szóval, hogy az egyértelmű, hogy a NATO-nak segítenie kell Ukrajnának avval, hogy megkapják azokat a fegyvereket, amivel meg tudják vívni ezt a háborút.”
Fekete-Győr András volt pártelnök a február elsején megjelent cikkében a Magyar Hang nevű portálon azt írta:
„Elrettentéspolitikára van szükség. A NATO- és EU-s szövetségeseinkkel közösen olyan lépéseket helyezhetünk kilátásba, amelyek jelentős mértékben növelnék Moszkva számára a költségeket, ha egy offenzíva megindítása mellett döntenének. Először is – szövetségeseinkhez hasonlóan – fegyvereket és humanitárius segítséget kell felajánlani az ukrán kormány számára.”
A Jobbik sem maradt ki a háborús hangulatkeltésből
A Jobbik alelnöke és egyben képviselőjelöltje, Potocskáné Kőrösi Anita március elején Ádándon egy lakossági fórumon arról beszélt, hogy magyar katonákat küldene a frontra. A baloldal országgyűlési képviselőjelöltje a következő fejtegetésbe bocsátkozott:
„Hogyha van egy háború, amiben a NATO részt vesz, akkor ott természetesen neki mennie kell és harcolnia kell, de nem a civil embereket küldjük (…) Hát nekem is van most, mert ugye van a férjem, aki hadköteles lenne, meg a két fiam is már hadköteles lenne. Hát nyilván nem akarom én sem, hogy a gyerekeimet és a férjemet elvigyék (…) Aki meg elment katonának, az azért ment oda, hogyha a NATO hadba küldi, akkor ő fölüljön a repülőre és elmenjen a háborúba. Mert ő ezért kapja a fizetését. Ő ezt a szakmát, ezt a hivatást választotta.”
Iványi Gábor lelkész – akinek a neve korábban a baloldali összefogás köztársasági elnök-jelöltjeként is felvetődött – a március 15-i baloldali rendezvényen szégyennek minősítette, hogy a kormány nem küld fegyvereket Ukrajnának.
A Mediaworks Hírcentrumának összeállítását az Origo oldalán olvashatják.