Ilyen egy Soros-szeánsz
Polgári engedetlenséggel és ellenkampánnyal is készülnek a Soros által támogatott civilek.Némely törvénysértés politikai véleménynyilvánításként értelmezhető – egyebek mellett ilyen gondolatokat hallhattak múlt héten azok, akik részt vettek a Majtényi László-féle Eötvös Károly Intézet gyorskonferenciáján. Polgári engedetlenséggel és ellenkampánnyal is készülnek a Soros által támogatott civilek.
Konferencia a polgári engedetlenségről és a civil bojkottról címmel szervezett tanácskozást múlt kedden Budapesten az Eötvös Károly Intézet (EKINT). Ha esetleg valaki nem ismerné a szervezetet, az könnyen képbe kerülhet, ha csak annyit mondunk, hogy elnöke Majtényi László, aki az idén tavasszal egyebek mellett Heller Ágnes, Göncz Kinga, Kéri László, Bródy János és más balliberális személyiségek kezdeményezésére, a ballib ellenzéki pártok támogatásával köztársaságielnök-jelölt volt. Érdemes tudni azt is, hogy az EKINT tavalyi bevétele több mint 52 millió forint volt, és 2016-os projektjeiket olyan szervezetek támogatták, mint a Soros-féle Nyílt Társadalom Intézet Budapesti Alapítványa, a német szocdemekhez köthető Friedrich Ebert Alapítvány, vagy a Soros „nyílt társadalmához” sok tekintetben hasonló eszmékért küzdő Rockefeller Testvérek Alap.
Nos, a Tűzfalcsoport nevű jobboldali szervezet bejutott a július 4-ei „gyorskonferenciára”, és mint a honlapunkon, a demokrata.hu-n is olvasható beszámolóból kiderül, a hangulat olyan volt, amilyenre a szervezők és résztvevők ismeretében számítani lehetett.
Kezdésként Majtényi rögtön arról beszélt, rájuk nem vonatkozik a nemrégiben elfogadott civiltörvény, hiszen az csak egyesületekre és alapítványokra ró kötelezettségeket, márpedig az EKINT nonprofit közhasznú vállalkozás. Világossá tette egyúttal azt is, hogy kft.-jük tárt karokkal fogadja azokat az úgymond civileket, akik nem akarnak eleget tenni az új jogszabályban foglalt szigorúbb elszámolási kötelezettségeknek.
„Itt jegyezzük meg, hogy a Majtényi által felkínált lehetőség egy sokkal központosítottabb működés felé nyitná meg az utat a Soros György kifizetési listáján szereplő szervezetek számára. Majtényi eddig mindig Soros megbízható emberének számított, így nem lenne meglepő, ha az eddig csekély eredményt felmutatni képes NGO-kat (»civileket«) most új támadóékbe kívánná szervezni az amerikai milliárdos és nemrég Budapesten eligazítást tartó fia, Alexander Soros” – írja erről a Tűzfalcsoport.
Felszólalt Miklósi Zoltán, az EKINT kutatója, a Soros-egyetem oktatója is, aki arról értekezett, hogy némely törvénysértés politikai véleménynyilvánításként értelmezhető. Ugyanis ilyen esetekben a jogszabályok áthágása a meggyőzés eszközeként szolgál. „A mélyen bolsevista gondolatokat azzal igyekezett alátámasztani, hogy álláspontja szerint Magyarország nem minden polgára tekinthető ma egyenlőnek és szabadnak” – áll a beszámolóban.
Nehéz elképzelni ellenzéki megmozdulást a Magyar Helsinki Bizottság nélkül. A tavaly több mint 365 millió forint értékben beérkezett adományainak bő harmadát közvetlenül a Nyílt Társadalom Alapítványoktól kapó szervezetet Pardavi Mária képviselte. A társelnök kijelentette, nem engedelmeskednek a civiltörvénynek, sőt 220 szervezet bevonásával ellenkampányt indítanak. Közölte azt is, hogy amennyiben másképp nem megy a nyomásgyakorlás, nemzetközi porondra kell vinni az ügyet.
Ahogy a Helsinki, úgy a Társaság a Szabadságjogokért sem hiányozhat az ilyen szeánszokról: a tavaly a Nyílt Társadalom Alapítványoktól ugyancsak tetemes, közel 79 milliós támogatásban részesülő TASZ részéről Szabó Máté Dániel szakmai igazgató szólalt fel.
„Szabó jogi tanácsadást kínált azoknak a polgári engedetleneknek, akik törvénysértéssel akarják kifejezni véleményüket. Az akció előtt akár tippeket is adnak. Hogyan érdemes nekiállni a végrehajtásnak úgy, hogy a cselekmény ne járjon komoly jogi felelősségre vonással… Az esetleges akció után pedig a személyek védelméről is szívesen gondoskodnak” – írta a tudósításban a Tűzfalcsoport.
„A felszólalók sorát a sorosista üdvtörténet egyik állócsillaga, Misetics Bálint zárta. A tátikás értelmiség feleslegességét mi sem mutatja jobban, hogy Misetics a polgári engedetlenség és a lelki ellenszegülés kapcsolatáról beszélt. Lelki okokra hivatkozva akarta legitimálni az engedetlenséget. Szerinte egy ilyen akcióban szerepet vállaló aktivista az alkotmány legnagyobb barátja és a jogállam utolsó igazságos védőbástyája. Az állampolgároknak pedig 8 millió kis alkotmánybíróságként kellene működniük.”
Misetics Bálint nevét egyébként érdemes megjegyezni, hiszen valószínűleg az ősztől várható felforgató akciók egyik fontos szereplője lesz. Lapunkban legutóbb júniusban foglalkoztunk vele, amikor – például Gálvölgyi János, Csintalan Sándor, Törley Katalin és Pörzse Sándor mellett – ő is szerepelt a Gulyás Márton-féle, „igazságos választási rendszert” követelő videóban. Misetics A Város Mindenkié csoport egyik alapító tagja, korábban LMP-s lakásügyi szakértőként, majd PM-es és bajnaista szervezőként is tevékenykedett, 2013-ban pedig egyike volt a Fidesz-székház elfoglalóinak.
Ugyancsak júniusban a Magyar Idők számolt be arról, hogy titokban polgári engedetlenségi képzést tartottak radikális aktivistáknak a Civil Kollégium Alapítvány kunbábonyi központjában, ahol az előadások jellemzően azt a témakört járták körül, „hogyan lehet a törvényesség határán egyensúlyozva, a passzív ellenállás és az erőszakmentes provokáció eszközével elérni, hogy a rendőrség látványosan beavatkozzon egy-egy demonstrációba.” Az egyik előadó itt Misetics Bálint volt.
Persze nem csak ő készül mozgalmas őszre. A múlt keddi konferencián, a Tűzfalcsoport beszámolója szerint, búcsúzóul Majtényi kemény hadüzenetet fogalmazott meg: „ha az állam helyében lennék, kétszer is meggondolnám, kivel húzok ujjat, pláne ha az okosabb nálam” – mondta a konferencia hallgatóságának.
Bándy Péter