Huszonkilenc új, az adott betegség kezelésében leghatékonyabb innovatív gyógyszer, illetve ezek indikációjának tb-támogatásba történő befogadásáról döntött az egészségügyi kormányzat.

Fotó: ShutterStock.com (illusztráció)
Forrás: Shutterstock

Fotó: Shutterstock,illusztráció

A támogatásba most befogadott készítmények például onkológiai terápiás területeken az emlő- és tüdődaganatok, a prosztatarák, valamint a melanóma egyes fajtáinak, továbbá a myeloma multiplex (a csontvelő plazmasejteinek, az ellenanyagokat termelő fehérvérsejteknek a rákos megbetegedése), az ízületi gyulladásos megbetegedések, a sclerosis multiplex vagy a Chron-betegség kezelésében segíthetnek – közölte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) szombaton az MTI-vel.

Az egyesület üdvözli – a több mint kétéves előkészítést követő – gyógyszerbefogadást, ugyanakkor megjegyzi, hogy ehhez azonban még az is szükséges, hogy a közbeszerzési eljárás alá tartozó készítmények esetében az erre irányuló eljárásokat is gyorsan kiírják, mert ennek hiányában tovább csúszhat a készítmények hozzáférhetősége. 

Mint írták, annak érdekében, hogy a jövőben a magyar betegek ne várjanak ilyen sokat az új készítmények befogadására, az AIPM további szakmai javaslatokkal fordul a kormányhoz, ugyanis az innovatív készítmények tb-támogatási rendszerbe történő befogadásának átlagos várakozási ideje Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is meglehetősen hosszú, ami szerintük azt mutatja, a befogadási rendszer számos ponton megerősítésre szorul.

Az AIPM ennek kapcsán tavasszal eljuttatta hárompontos stratégiai javaslatcsomagját a kormány képviselőinek, amit a közeljövőben további szakmai javaslatokkal egészít ki.

Az új, innovatív gyógyszerek és terápiák transzparens, kiszámítható és rendszeres befogadása azért is kiemelten fontos, mert a mostani befogadások mellett továbbra is több mint félszáz innovatív terápia vár még befogadásra, és az eljárások felgyorsítása további betegek életét mentheti meg vagy teheti elviselhetőbbé – írták.