Orbán Viktor a demográfiai csúcson arról beszélt, hogy „félre kell tolni” a liberális eliteket
Jön a családpolitika 2.0
A múlt héten ismét Magyarországra figyelt a konzervatív világ, hiszen Budapesten ötödik alkalommal rendezték meg a demográfiai csúcsot, a családpárti erők legnagyobb nemzetközi fórumát. Az idén négy kontinensről mintegy hatvan állam- és kormányfő, egyházi vezető, véleményvezér, médiaszemélyiség és civil szervezeti vezető osztotta meg gondolatait a családok helyzetéről és jövőjéről. A nagyszabású rendezvény háziasszonyaként Novák Katalin köztársasági elnök a magyar családok szabadságharcáról beszélt, Orbán Viktor miniszterelnök pedig meghirdette a családpolitika 2.0 programját.Magyarország a családok és a demográfia ügyének leghangosabb és legkitartóbb szószólója a nemzetközi politikában. Ez így volt az előző években, most is így van, és ebben nem is lesz változás – jelentette ki Orbán Viktor az V. Budapesti Demográfiai Csúcson. A kétnapos nemzetközi fórumon mondott beszédében a magyar miniszterelnök kifejtette, hogy az Európát vezető progresszív liberális elit a fontos kérdések helyett, amilyen a kontinens demográfiai jövője, „mindenféle sületlenséggel és képtelenséggel” van elfoglalva. – Az európai polgárokat az érdekli leginkább, hogyan tudnak családot alapítani, biztos otthont teremteni, a gyermekeiket békességben és biztonságban felnevelni. Ezek a demográfia kérdései. És ma mégsem ez a legfontosabb napirendi pont az európai politikában – fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint ez úgy lehet, hogy a nyugati politikai életet, a világ működésének értelmezési keretét „a liberálisok nemes egyszerűséggel meghekkelték”.
Progresszív félelemkeltés
– Első lépésben a progresszív-liberálisok elterjesztették azt a nézetet, hogy az egyén a világon a legfontosabb, és nem létezik semmi, ami az egyén felett állhatna. Zsarnokságot látnak a hagyományban, a családban, a nemzetben, a hazában, és mindenekfelett zsarnokságot látnak az istenhitben is. Egyáltalán: zsarnokságot látnak mindenben és mindenkiben, aki az egyéni vágyaikat korlátozza – mutatott rá a kormányfő, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a korlát arra is való, hogy fogódzót nyújtson az élet nehézségei közepette. Olyan támasztékot, amely segít feljebb lépni, segít, hogy azzá válhassunk, akinek a Jóisten teremtett bennünket.
A második lépés, amelyben a liberálisok meghekkelték a gondolkodást, a stratégiai szintű félelem a jövőtől.
– A liberálisok félelmeket keltenek. Mert ahol az egyénnek nincs más támasztéka, mint önmaga, ahol a dolgoknak nincs más mércéje, csak az egyéni öröm- és haszonszerzés, ott könnyen bekopogtat az irracionális félelem a jövőtől. És ez a liberálisok célja, ennek a napirenden tartása, felnagyítása. Vessenek egy pillantást arra, hogyan viszonyulnak a liberálisok a világ nagy problémáihoz. Azt várják az emberektől, éljenek úgy, hogy minden cselekedetüket egy bekövetkező világvégének rendeljék alá – fejtette ki.
Ellankadó pénzügyminiszter
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Magyarországon a demográfiai politika öt célt tűzött ki maga elé: legyen előny a gyermekvállalás, segítsék az otthonteremtést, az édesanyákra kell alapozni a családpolitikát, családbaráttá kell változtatni az egész ország működését és a jog eszközeivel is védeni kell a családokat. Az eredmények közé sorolta, hogy 2010 óta a gyermekes családok egy főre jutó jövedelme megduplázódott, a többgyermekes családok egy főre jutó jövedelme pedig háromszorosára nőtt. Ráadásul míg korábban a megszületett gyerekeknek csak a fele látta meg a napvilágot házasságban élő szülők gyermekeként, mára négyből három gyerek ilyen.
– Bevezettük a harminc év alatti édesanyák személyijövedelemadó-mentességét, és a négy gyermeket vállaló édesanyáknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük. Ki fogjuk terjeszteni a háromgyerekesekre is – jelentette be Orbán Viktor, s ennek költségvetési vonzataira, illetve Varga Mihályra utalva viccelődve azt is hozzátette, „várom a pillanatot, amikor a pénzügyminiszter ellankad”.
Mint mondta, Magyarországon alkotmányban rögzítettük: „Magyarország védi a házasság intézményét, mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösséget, védi a családot, mint a nemzet fennmaradásának alapját”, de az is szerepel benne, hogy „az anya nő, az apa férfi”.
– Szomorú, hogy olyan világban élünk, amikor ilyesmit alkotmányban kell kimondani – jegyezte meg a miniszterelnök, emlékeztetve, hogy a gyermekvédelmi népszavazáson a kormánnyal nem szimpatizálók hozzájárulásával is együtt mondták azt a magyarok, hogy a gyermekeinket meg kell védeni a genderpropagandától. Orbán Viktor az eredményeket sorolva úgy összegzett, hogy a magyar családpolitikai fordulatnak köszönhetően 154 ezerrel több gyermek született meg, mint született volna e nélkül.
Örömtüzek helyett munka
Ugyanakkor szerinte „nincs itt az ideje, hogy örömtüzeket gyújtsunk”.
– Nagyon komoly kihívások előtt vagyunk, és nagyon nehéz lesz megtenni az út hátralévő részét, amikor nemcsak lassítjuk a népességfogyást, hanem megfordítjuk. Márpedig ez a demográfiai politika aranymetszése, a fenntartható népesség, a mágikus 2,1. Ha valóban ide akarunk megérkezni, akkor több kell, és Magyarországnak új eszközöket is be kell vetnie. Azt is mondhatnám: az első szakasz lezárult, indulhat a második fázis. Akiket az eddigi eszközökkel el tudtunk érni, azokat már megszólítottuk – fejtette ki a miniszterelnök, aki bejelentette, hogy össze kell állítani a magyar családpolitika 2.0 programját.
– A gyerekekért vívott csata valójában nem a zsebben, hanem a fejben dől el, még pontosabban a szívben, még pontosabban a közgondolkodásban. Le kell váltanunk azt a liberális diskurzust, ami a gyermekvállalásban veszélyt, értelmetlen áldozatvállalást, a családi életben pedig az egyéni lét kiteljesedésének korlátját látja – hangsúlyozta ugyanakkor Orbán Viktor, aki szerint arra nincs esélyünk, hogy a jelenlegi progresszív-liberális eliteket jobb belátásra bírjuk és meggyőzzük.
– Egyszerűen félre kell őket tolni. A posztliberális kor, amire várunk, amely majd fölváltja a jelenlegi progresszív-liberális korszakot, nem jön el magától. Azt meg kell csinálnia valakinek. S ki fogja azt megcsinálni, ha nem éppen mi? Ehhez pedig át kell alakítani a politikai palettát. Mondjuk ki: kurzusváltásra van szükség – szögezte le. Ehhez el kell érni, hogy családbarát, konzervatív erők kerüljenek kormányra minél több európai országban, a jövő évi európai parlamenti választásokon pedig minden adott, hogy „a magunk javára fordítsuk az erőviszonyokat”.