Józsefvárosra figyel a szenátus
Pikó András ellenzéki polgármester és környezete is bemutatkozott már Budapest VIII. kerületében. Az új városvezető arra is utalást tett, hogy több korábbi, a polgári oldal által kezdeményezett folyamatot megfordít, beleértve a drogkérdés kezelését is. Vörös Tamással, a kerületi önkormányzat Fidesz–KDNP-frakciójának vezetőjével beszélgettünk.– Mi várható az ellenzéki vezetéstől a pesti VIII. kerületben?
– Amit eddig láttunk, az kommunikációs trükkök hada, amivel a baloldali vezetés saját bénázásáról és botrányos döntéseiről akarja elterelni a figyelmet. Eddig elvettek egyhavi bért a több megbecsülésre érdemes szociális dolgozóktól és óvónőktől, ráadásul az önkéntes túlmunkáról szóló törvény elleni lázas tiltakozásukban kirúgtak egy kétgyermekes édesanyát, mert nem vállalt túlmunkát. Mi együtt akarunk működni a józsefvárosiak érdekét szolgáló ügyekben, de az ilyen felháborító eseteket nem hagyjuk szó nélkül.
– Milyen állapotokat adtak át?
– Amikor 2009-ben Kocsis Máté lett a polgármester, többmilliárdos adóssága volt Józsefvárosnak. Ma egy fillér tartozása sincs. Pikó András kiváló pénzügyi helyzetben vette át az önkormányzatot, tizenhárommilliárd forint volt a számlán, és számos futó vagy azonnal kezdhető fejlesztés van a fiókban. Attól tartunk, hogy a ciklus végére Józsefváros visszakerül a korábbi, liberális vezetés által fémjelzett dicstelen időszakba, többmilliárdos adóssággal, sorsukra hagyott emberekkel és lepusztult közterületekkel.
– Tudjuk, hogy megszépült Józsefváros épített környezete, új házak is születtek, valamint javult a közbiztonság, többek között a kihelyezett rendőrségi konténerőrsökkel… És gyökeres változás állt be kábítószerfronton is.
– Nagy súlyt fektettünk a közbiztonságra. A közbiztonsági pontok létrehozását és működését maga az önkormányzat is támogatta. Még 2000-ben, az első Orbán-kormány idején született döntés a kerület utcáinak, köztereinek bekamerázásáról, ám a rendszer bővítése és modernizációja csak 2010 után kezdődhetett el, állami segítséggel. Jelenleg Józsefváros a kamerákkal leginkább ellátott település az egész országban.
– Hogy alakult a droghelyzet?
– Korábban elkeserítő állapotok uralkodtak. A kerületben működött a Kék Pont Alapítvány, amely tűosztogatással foglalkozott, a drogfüggők alapproblémáján ez nem segített, ellenben fokozta a káoszt. Tarthatatlanná vált a helyzet, a polgári városvezetés ezért alapjaiban átszervezte és megújította a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumot. Ez egy szakmai testület, amelyet dr. Ferencz Orsolya vezetett, és amely nem volt fogékony a mesékre, kizárólag szakmai alapon működött. A lakók pedig azt látták, hogy radikálisan csökken az elhajigált tűk és az utcán szédelgő, belőtt fiatalok száma. És a rendőrség statisztikái is előrelépésről árulkodtak.
– És most mire számítanak?
– A fejlődés, a rend és a biztonság álltak terveink középpontjában. Folytattuk volna a kamerarendszer modernizációját, szerettünk volna tovább segíteni a rendőrségi állomány erősítését, mert természetesen van még tennivaló a közbiztonság terén. Másfelől szerettünk volna megépíteni egy új fürdőt a Józsefvárosi pályaudvar helyén, mert ott kiváló minőségű gyógyvizet találtak a szakemberek. A fejlesztést a kormány is támogatta volna. Új városrehabilitációs programokat akartunk indítani, rendbe tenni az Orczy-negyedet, elősegíteni a Ludovika Campus további fejlesztését és ezzel együtt a környezetének megújulását. Állami beruházásokról van szó, de intenzíven részt vett volna bennük az önkormányzat is. Ma még nem látjuk, mi valósul meg mindebből.
– Tudják-e már, miért veszítettek?
– Meggyőződésem, hogy Józsefvárosban nem helyi jelenségek és ügyek okozták a vereséget.
– Pikó András és környezete úgy fogalmazott, hogy megfordítanak bizonyos folyamatokat, amelyeket a polgári vezetés indított el annak idején. Úgy tűnt, ez a drogkérdés kezelésére is vonatkozik majd…
– Az új polgármester sok olyan ígéretet tett, amiből úgy néz ki, nem lesz semmi. Óriási szociális válságot emlegetett. Persze vannak ilyen problémák Józsefvárosban, de nagyon mélyről indultunk 2010-ben, ám radikális változásokat és komoly eredményeket értünk már el azóta. Pikó beszélt lakhatási válságról is, pedig soha annyi önkormányzati ingatlan, illetve lakás nem újult meg a kerületben, mint a polgári vezetés idején. És igen, szóba hozta a droghelyzetet is, mondván, változásokra van szükség, de hogy mit ért ezalatt, azt már nem merte kimondani.
– Visszahoznák a Kék Pontot?
– Bizonyos jelek erre utalnak. Aggodalomra ad okot, hogy az Auróra utcai közösségi házban működik a Kék Pont és a Közélet Iskolája nevű alapítvány is. Utóbbi kurátora az új polgármester. Megvan az esélye, hogy újraindul a tűosztó program, ami egyébként korábban is több gyanús elemet tartalmazott.
– Itt azzal érvelnek, hogy tűosztással életeket mentenek…
– Nem vagyok addiktológiai szakember. Azonban a drogellenes fórumunk szerint a tűosztogatás teljes kudarc volt, semmilyen megoldást nem nyújtott a függőknek, és statisztikailag értelmezhető eredményt sem ért el. Az úgynevezett tűforgalom számszaki kimutatásaiban is teljes volt a zűrzavar. A Kék Ponttal egész Budapest drogproblémáit a kerület nyakába akarta varrni a balliberális oldal. Ezt nem fogadhattuk el, mi a függők rehabilitációjában láttuk a megoldást. Hogy most mi következik, még nem tudni.
– Az olvasók kedvéért vegyük át a leckét: mi az az Auróra-program?
– Az Auróra utcában kibérelt egy magáningatlant egy cég, majd rövidesen kocsmává alakította. Ide fészkelte be magát a Pikó-féle Közélet Iskolája nevű alapítvány, a kocsma tehát egyfajta találkozóhely lett, ahol állítólag tartalmas beszélgetések folytak, ezért az érintettek elnevezték közösségi háznak. Csakhogy sok lakossági panasz érkezett az intézmény ellen, ezért a polgármesteri hivatal illetékes hatósága visszavonta a vállalkozás működési engedélyét, eltiltotta a kereskedelmi tevékenységtől, sőt, büntetést is szabott ki rá. Szigorúan hatósági ügyről van szó, amelybe nem szólhat bele a képviselő-testület és a polgármester sem. Ráadásul a rendőrség drogot is talált az ott előállított vendégseregnél. Hangos politikai ügyet kreáltak az ellenzékiek és külföldről támogatott alapítványaik a kérdésből. A legabszurdabb fejezet talán az volt, amikor az Egyesült Államokból demokrata kongresszusi képviselők, sőt szenátorok is felszólaltak.
– Önök is monitorozzák Maryland állam hatósági intézkedéseit?
– Hát persze. Külön munkacsoport foglalkozik vele… A viccet félretéve fontos megjegyezni, hogy az új polgármester és környezete is sűrűn megfordult ezen a helyen. Most pedig újra akarja nyittatni a kocsmát, el is indult az idevonatkozó eljárás. Persze ez is csak azt mutatja, hogy mennyire nem ért az önkormányzati működés jogi vonatkozásaihoz. Neki ugyanis nincs beleszólása az illetékes hatóság lépéseibe, nem írhatja felül az intézkedéseit. Ilyen kérdésben a jegyző bír megfelelő kompetenciával. Azt már nem is említem, hogy azért sem lett volna joga beavatkozni a kérdésbe, mert a kocsmával egy térben működő alapítvány kuratóriumi tagja.
– Open Society, Rockefeller Brothers… Soros és a pénzügyi világ vette védelmébe az Auróra-programot?!
– Ez az egyik leghangosabb közösségi tere ma Budapesten a balliberális köröknek. Azon belül is legradikálisabb és legszélsőségesebb csoportoknak. De még így sem lenne baj ezzel, ha mindez olyan kulturált formában történne, ami nem zavarná a környék lakóit.
– Nincs egy kis káröröm most Józsefváros jobboldali politikusaiban? Mondván, jól megkapták azok, akik az ellenzékre szavaztak…
– A politikus sosem minősítheti a szavazók döntését, azt tiszteletben kell tartania. Az viszont sajnálatos, ha a polgárok életminősége romlik a vezetők rossz döntései miatt, legyenek bármely politikai oldal hívei. Sok ígéret és állítás hangzott el az őszi választás kampányában az ellenzéki összefogás részéről. Számon fogjuk kérni mindegyiket. Amúgy pedig ne feledjük, hogy Pikó András csupán 270-nel több szavazattal nyert október 13-án Józsefvárosban.
– Ezt a bizonytalanságot várták volna a baloldali szavazók?
– Aligha. Pikó Andrásék a baloldalt fémjelző klasszikus lépéssel indítottak: rögtön megemelték a saját fizetésüket, mindenkinek mondvacsinált pozíciót kreáltak, azaz megkezdték a politikai klientúra kifizetését. Az érdemi munkának a nyomát sem látni. Ellenben megszorításokban mindig is élen jártak; a baloldali politikusok el akarják venni a józsefvárosiaktól a parkolóterületek egy részét. Ez nem várostervezés. Roppant furcsa az is, hogy a polgármester máris levette az internetről a kampányban megfogalmazott programját.
– Fedi, fedheti-e egymást a Pikó-féle ígéretdömping és Józsefváros költségvetése?
– Nem. Azt ígérték például, hogy mindenkinek lakást adnak, aki csak igényli. Mi a korábbi baloldali gyakorlattal szakítva megszüntettük a politikailag motivált, ad hoc lakásosztogatást, és pályázatokat írtunk ki az ingatlanok bérlésére. Ez teljesen áttekinthetővé tette a folyamatot. Azt is látni kell, hogy a kerületi lakásállomány rendkívüli módon leromlott a korábbi, baloldali városvezetés idején. A piacképesebb ingatlanokat eladták, a többit pedig az enyészetre bízták. A polgári vezetés 2,5 milliárd forint értékben újított fel önkormányzati lakásokat, és hétmilliárd forint értékben írt ki felújítású célú pályázatokat társasházaknak. Szerintem sokan elhitték, hogy az új polgármester csak úgy lakást ad majd nekik, hiszen megígérte. Most viszont magyarázkodik Pikó András, mondván, nincs nála a lakáskulcs. Mára egyértelmű, az ellenzéki összefogás egyszerűen becsapta az embereket.