Júniustól nyílnak meg a Jedlik Ányos Energetikai Program pályázatai
Júniustól nyílik meg a Jedlik Ányos Energetikai Program biogáz- és biometán-termelés ösztönzését segítő, 40 milliárd forint keretösszegű pályázata – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) energetikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán kedden.Steiner Attila elmondta, a keretösszegből 18 milliárd forintra a kis- és középvállalkozások pályázhatnak, a fennmaradó összeget a nagyvállalkozások használhatják fel.
A programot társadalmi véleményezésre hirdették meg, a pályázatokat a tervek szerint augusztustól lehet majd beadni – tette hozzá.
A részleteket említve az államtitkár kifejtette, a biogáz-előállítással kapcsolatos bármilyen tevékenységi elemre lehet pályázni, a megítélt támogatási összeget például a megtisztított biometán a központi gázhálózatba történő betáplálására, illetve a csatlakozási költségek elszámolására egyaránt fel lehet majd használni.
Hozzátette, az európai uniós szabályok szerint a projektekre a vállalkozás méretétől függően maximum 65 százalékos vissza nem térítendő támogatás adható.
Steiner Attila elmondta, Magyarország komoly agrárország, ezért jelentős mezőgazdasági hulladékkal rendelkezik, kommunális hulladékból, biohulladékból, illetve szennyvíziszapból is lehet energetikai céllal biogázt, illetve biometánt előállítani.
Ezek erjesztése közben gáz keletkezik, ezt megtisztítva akár a földgázfogyasztás egy részét is ki lehet váltani – hívta fel a figyelmet.
Az államtitkár a geotermia fontosságát említve hangsúlyozta, ennek szabályozását egyszerűsítették, így könnyen lehet kutatási engedélyeket kérni, a költséges fúrásokhoz pedig támogatási programot tervez indítani a tárca.
Steiner Attila a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta: Magyarország körülbelül 200 millió köbméter biogázt termel, amely a 8,5 milliárd köbméteres országos gázfogyasztás csak kis része, de szeretnék ezt az arányt 2030-ra megháromszorozni.
Ezért indítják el a Jedlik Ányos Energetikai Program keretén belül ezt a támogatási kiírást, amivel a különböző mezőgazdasági vállalkozásokat, hulladékgazdálkodó szervezeteket és élelmiszeripari szereplőket a hulladék energetikai célú hasznosítására ösztönözhetik – jegyezte meg az államtitkár.
Steiner Attila arról is beszélt, Magyarország a villamosenergia-termelésének negyedét a napenergiából fedezi, amivel az elsők között van a világon, és olyan, jobb adottságokkal rendelkező országokat is megelőz, mint Görögország.