Kebelbeli öböl-buli
Ügyészségi nyomozás Újbudán a Kopaszi-gát körül
Hivatali visszaélés és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával tett feljelentést a budapesti Lágymányosi-öböl eladása ügyében egy XI. kerületi fideszes önkormányzati képviselő. A Fővárosi Főügyészség hűtlen kezelés alapos gyanújával elrendelte a nyomozást ismeretlen tettes ellen. A területet Leisztinger Tamás szocialista kötődésű milliárdos szerezte meg az önkormányzattól, majd jelentős haszonnal túladott rajta. Ha az ügyben netán elmarasztaló ítélet születik, az példaértékű lehet hasonló esetekben.
A Kopaszi-gát Budán, a XI. kerület egyik legszebb részén található. Valamikor kis víkendházak, kifőzdék sorakoztak a gáton, később a kommunista iparosítás jelentős környezeti károkat okozott. Az utóbbi évtizedekben szomorú látványt nyújtott a gát, illetve a Lágymányosi-öböl budai partszakasza, és remény sem volt arra, hogy valaha regenerálják a területet. Ezért jött létre jó néhány évvel ezelőtt az Öböl XI. Kft., melynek célja az volt, hogy önkormányzati és magántőke bevonásával újraélesszék az öböl környékét, hiszen ez jelentős bevételi forrást is jelenthetne a helyhatóságnak. Ebbe a kft.-be szállt be Leisztinger Tamás egyik cége, az Eravis Rt.
A tervek szerint az öböl rekonstrukciója mellett irodaházat, szállodát építenek, és vízi élményparkot is létrehoznak itt. Mindez szép és jó, azaz csak lett volna, ha az önkormányzat nem adja el a kft.-beli részesedését igen olcsón, mindössze másfél milliárd forintért a szocialista milliárdosnak, aki aztán jelentős haszonnal adta el a vagyont portugál befektetőknek.
A történet 2003-ban kezdődött. A szocialista-liberális vezetésű XI. kerületi önkormányzat ekkor hozta létre az akkor még százszázalékosan helyhatósági tulajdonú Öböl XI. Kft.-t, kiválva a Buda-Hold-Kft.-ből. Ezután keresett társat ahhoz a tervéhez az önkormányzati cég, hogy a Lágymányosi-öböl területét rendbe hozza. E terület fele azonban vízfelület, másik fele pedig közpark besorolású, néhány százalékos beépíthetőségi szinttel. A környező telkeket akkor már Leisztinger Tamás birtokolta, így némiképp kényszerhelyzet is volt, hogy az önkormányzat a szocialista milliárdossal közösen hozza létre az Öböl XI. Kft.-t. A helyhatóság az általa tulajdonolt 36 hektáros területet apportálta a cégbe. Ennek a területnek körülbelül fele víz, a másik fele pedig vízpart. Ezt a 36 hektárt mintegy másfél milliárd forintra értékelte egy értékbecslő, különös módon már azután, hogy a szocialista-liberális többségű testület döntött az ügyletről. Ez sem szokványos dolog. Ennél is meglepőbb azonban, hogy a cégben fele-fele arányban lett tulajdonos az önkormányzat a maga 36 hektárjával és Leisztinger Tamás az általa birtokolt telkekkel, amelyek azonban mindössze 8,5 hektárt tettek ki. Vagyis a közös cégben ugyanannyit ért 36 hektár, mint 8,5. Leisztinger beszállása oly módon történt, hogy százezer forintért vásárolt üzletrészt, majd másfél milliárdos tőkeemelést hajtott végre. Ugyanakkor az önkormányzat ebből a másfél milliárdból vásárolta meg a kérdéses 8,5 hektárt, vagyis Leisztinger visszakapta a pénzét, miközben ötven százalékban tulajdonostárs maradt, a helyhatóság pedig hozzájutott egy területhez.
A közös cég küldetése az volt, hogy a gátat és környékét regenerálja, és ott üdülő- és szórakozóövezetet hozzon létre. Ez részben már meg is történt, csakhogy az önkormányzat két részletben eladta a maga tulajdonrészét Leisztinger Tamás cégének. 2004 decemberében, majd tavaly év végén szabadult meg a helyhatóság a tulajdonrészétől, összesen mintegy 1,85 milliárd forint értékben. Igaz, egyetlen százalékban tulajdonos maradt. Nem érdektelen, hogy ezt csak az MDF támogatásával, jelesül Fodor Vince alpolgármester szavazatával sikerült megtenni. A kerületben ugyanis Dávid Ibolya pártja biztosítja a szocialista-liberális többséget. Hozzá kell tenni ugyanakkor azt is, hogy a Leisztinger-cég bevonását a projektbe több fideszes kerületi képviselő is támogatta. A helyhatóság szerint mindez harmincnyolc százalékos nyereséget jelentett a kerületnek, az ellenzéki képvisleők szerint viszont jelentős vagyonvesztés történt.
Schneller Domonkos fideszes képvisleő a Demokratának azt mondta, a büntetőjog szerint az elmaradt haszon is kárnak minősül, ezért tett följelentést a rendőrségen az öböl eladása ügyében. A képviselő idézte a közös cég működését szabályozó szindikátusi szerződést, amelynek egyik pontja lehetőséget ad az úgynevezett kapcsolt eladási jog (joint sale) érvényesítésére. Ez azt jelenti, hogy ha valamely fél a saját tulajdonrészét harmadik szereplőnek kívénja eladni, akkor az önkormányzat jogosult ugyanolyan áron eladni saját üzletrészét a kérdéses harmadik szereplőnek. Így tehát ha nem a 2004 februári áron számított, alig több mint másfél milliárd forintért adja el a helyhatóság az Öböl XI. Kft.-ben birtokolt tulajdonrészét, hanem megvárják a Leisztinger-cég, az Öböl Invest Kft. (időközben ebbe a cégbe vonta össze a projekthez kapcsolódó érdekeltségeit a milliárdos vállalkozó) és a portugál befektetők, a Mota-Engil csoport tárgyalásainak végét, akkor komoly hasznot realizálhatott volna az önkormányzat, állítja Schneller Domonkos. Hogy Leisztinger végül mennyi pénzért adta el az önkormányzattól másfél milliárdért megvásárolt üzletrésszel kibővített tulajdonának hetvenöt százalékát, azt pontosan nem lehet tudni, mivel titokban tartják a szerződést.
Úgy tudjuk azonban, hogy 25 milliárd forint körüli összegről van szó. A fideszes képviselő számításai szerint tehát (ha a korábbi fele-fel arányú tulajdoni arányt vesszük), a XI. kerületnek legalább tízmilliárd forintot kellett volna realizálni. Ehelyett azonban mindössze alig több mint másfél milliárd folyt be. Schneller Domonkos szerint mindezzel legalább nyolcmilliárd forint kár érte a helyhatóságot. A képviselő hozzátette, a kerület iskolarendszerének fenntartására elég volna ez a pénz. Mint mondta, az önkormányzat a kerület középtávú jövőjét élte föl a hátrányos üzlettel.
Az önkormányzat ezzel szemben úgy véli, a cél, vagyis a terület rendbe hozása megvalósult, és nyereségesen szállt ki a közös cégből a helyhatóság, mivel ötszázmillió forinttal több pénzért adták el üzletrészüket, mint amilyen összegre korábban becsülték az értékbecslők. Tény, hogy a tervezett közpark elkészült, de a jachtkikötő, a gyaloghíd és a vízi élménypark még sehol sincs, az önkormányzat tulajdoni hányada mindössze egyetlen százalék maradt az Öböl XI. Kft.-ben, Leisztinger pedig eladta a maga üzletrészének háromnegyedét portugál befektetőknek, komoly nyereségre szert téve, miközben a helyhatóság elesett vagy nyolcmilliárd forinttól.
Molnár Gyula, a XI. kerület polgármestere, a szocialisták egyik fővárosi erős embere lapunk számára elérhetetlennek bizonyult, a polgármesteri hivatal sajtóirodáján pedig nem vették fel a telefont. Így az elöljáró által korábban elmondottakra, illetve az önkormányzat internetes oldalán az üggyel kapcsolatban közzétettekre vagyunk kénytelenek szorítkozni. Molnár azzal vádolja Schneller Domonkost, hogy meg akarja akadályozni „a kerület egyik legígéretesebb fejlesztésének megvalósítását”. Molnár Gyula szerint a fideszes képviselő a saját pártján belüli viszálykodás okán saját ambícióit kívánja érvényesíteni. A polgármester leszögezte, tisztességes és szakszerű ingatlanfejlesztés történt a Lágymányosi-öbölben, és ezt igazolta az ügyet más projektekkel együtt vizsgáló eseti bizottság jelentése is. Számháborúba pedig nem akar belemenni, mondta nemrég Molnár Gyula.
Az eddig történteket végigtekintve több kérdés is felmerül. Leginkább az, hogy miért szállt ki egyáltalán az önkormányzat az Öböl XI. Kft.-ből, hiszen a tervezett pihenő- és szórakoztatónegyed még messze van a teljes kivitelezéstől. A nagyszabású beruházás befejezése után ugyanis jócskán felértékelődött volna a helyhatósági üzletrész, vagyis nagyon komoly hasznot hozott volna a kerületnek. Ehhez képest nem tűnik túl meggyőző védekezésnek a polgármester részéről az, hogy a kerület polgárai gazdagabbak lettek egy valóban szép közparkkal. Mert ugyanakkor a portugál befektetőcsoport huszonötmilliárdért vette meg az Öböl XI. Kft. 99 százalékát birtokló Leisztinger-cég, az Öböl Invest Kft. 75 százalékát. Hogy Leisztinger Tamás folyamatosan igyekezett megszerezni magának az Öböl XI. Kft.-t, az az ő szempontjából érthető. A kérdés az, miért adta be a derekát az önkormányzat, amely fokozatosan szorult ki a közös cégből, míg a Leisztinger-cég, az Öböl Invest Kft. végül 99 százalékos tulajdoni hányadot szerzett, s amelynek 75 százalékát a portugál befektetők megvásároltak.
További kérdés, hogy a befektetőknek mi a szándékuk a Lágymányosi-öböllel. A közpark ugyan megvalósult, de a többi tervezett fejlesztés még várat magára. Ami tény, hogy immár idegenek diktálják a tempót Dél-Budán is. Nem biztos, hogy a kerület polgárai jól jártak.
Ágoston Balázs