Fotó: MTI/Kovács Tamás, archív
Hirdetés

Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 87 ezerrel, a külföldi telephelyen dolgozóké 12 ezerrel 109 ezerre nőtt, a magukat közfoglalkoztatottaknak vallók száma 37 ezerrel, 121 ezerre csökkent a tavalyi első negyedévvel összehasonlítva.

A 15-24 éves fiatalok foglalkoztatási rátája 28,2 százalék volt. A legjobb munkavállalási korú 25-54 éves népességben a foglalkoztatottak száma egy év alatt 40 ezerrel, a foglalkoztatási rátájuk 0,6 százalékponttal, 84,4 százalékra nőtt. Az idősebb 55-64 évesek foglalkoztatási rátája 2,5 százalékponttal, 56,2 százalékra emelkedett a tavalyi első negyedév óta.

A 15-64 évesek körében a foglalkoztatottak számának 48 ezres növekedése emelte a foglalkoztatási rátát 69,9 százalékosra úgy, hogy 13 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma és 35 ezerrel nőtt az aktív népesség, azaz a munkaerőpiacon jelen lévők létszáma. A gazdaságilag inaktívak, azaz a munkaerőpiacon még meg nem jelentek létszáma azonban a korosztály lélekszámának 43 ezres csökkenésével együtt 78 ezerrel csökkent, de még meghaladta az 1,745 milliót.

A 20-64 éves korcsoportban -, amelyre az Európa 2020 stratégiában az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki – 1,2 százalékponttal, 75,1 százalékra emelkedett a foglalkoztatási ráta, ezen belül a férfiaknál 83,1, a nőknél 67,1 százalék volt az első negyedévben.

A 15-64 éves férfiak körében a foglalkoztatottak létszáma 35 ezerrel (1,5 százalékkal), a foglalkoztatási ráta 1,4 százalékponttal, 77,2 százalékra nőtt. A 15-64 éves nők körében a foglalkoztatási ráta 1,0 százalékponttal, 62,6 százalékra nőtt egy év alatt.

A foglalkoztatottak magas létszáma stabilitást ad a gazdaságnak

A foglalkoztatottak 4,5 milliós létszáma komoly stabilitást ad a magyar gazdaságnak – mondta Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium (PM) foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkára a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira reagálva hétfőn az M1 aktuális csatornán.

A KSH hétfői közlése szerint az idei első negyedévben a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 497 ezer volt, 62 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A munkanélküliek átlagos létszáma 166 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,6 százalék volt.

Az államtitkár kiemelte, hogy a magyar gazdaság jól teljesít, ezt támasztja alá, hogy a munkanélküliségi rátát tekintve Magyarországot az Európai Unióban csupán Németország és Csehország előzi meg.

Az államtitkár hozzátette, a foglalkoztatás bővülésében nagy szerepe volt többek között a szolgáltató és az építőiparnak is.

Bodó Sándor szólt arról is, hogy a Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében elindított reformprogram segítségével, amely a foglalkoztatási osztályok módszertanának átalakítására épül, eddig közel 10 ezer embert tudtak bevonni a munkaerőpiacra. A programot azóta már Nógrád, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok megyékre is kiterjesztették.

A PM által az MTI-nek hétfőn eljutatott közleményben kiemelték, még soha nem volt ilyen magas a foglalkoztatási ráta Magyarországon, megközelítette a 70 százalékot, ami azt jelenti, hogy 2010 óta több mint 15 százalékpontot emelkedett. Hozzátették, hogy 2010 első negyedévéhez képest 820 ezerrel dolgoznak többen az országban.

A munkanélküliség csökkenésével párhuzamosan a foglalkoztatás növekedése döntően a versenyszférában ment végbe, ahol kilenc év alatt közel 700 ezerrel többen álltak munkába. A foglalkoztatási osztályok átalakításával, a munkaerő-közvetítés hatékonyabbá tételével az Európai Unióban is dobogós, 3,6 százalékos munkanélküliséget három százalék alá szeretnék mérsékelni a teljes foglalkoztatottság megvalósítása érdekében.

A közlemény szerint többek között a kormány munkavállalást ösztönző intézkedéseinek köszönhetően éves összehasonlításban már 81 hónapja folyamatos csökken a munkanélküliség. Az aktivitás további növelésével, a szakképzés átalakításával és a képzésekkel, átképzésekkel tovább növelhető a foglalkoztatás az országban. A vállalatok hatékonyság-javító intézkedései és a hatékonyabb munkaerő-gazdálkodásuk tovább növelhetik a magasabb hozzáadott értéket termelő munkavállalók számát Magyarországon.