Kiszállítási kvóta lehet, de kötelező betelepítési kvóta nem
A migránskvóta újra napirenden van, fenyegeti a tagállamokat és az európai városokat – mondta a kormányszóvivő keddi budapesti sajtótájékoztatóján. Hollik István kijelentette, a magyar kormány álláspontja változatlan: kiszállítási kvóta lehet, de kötelező betelepítési kvóta nem.Hollik István felidézte a Dimitrisz Avramopulusz migrációs biztos által adott keddi nyilatkozatot, amelyben újra a máltai migrációs kvóta elfogadására szólította fel az unió tagállamait.
A kormányszóvivő megerősítette a magyar kabinet eddigi álláspontját, amelyből – hangsúlyozta – eddig sem engedtek és ezután sem kívánnak engedni, azaz kiszállítási kvóta lehetséges, de kötelező betelepítése kvóta nem.
Nem a bevándorlókat kell behozni, hanem azokat, akik illegálisan bejöttek, kell kivinni Európa területéről – jelentette ki.
Hozzátette: a biztos nyilatkozata megerősíti, hogy a távozó brüsszeli bizottság az utolsó heteit a kötelező betelepítési kvóta kikényszerítésére kívánja fordítani.
A bevándorláspártiak továbbra is azon dolgoznak, hogy még több migránst hozzanak be, hogy azokat kötelező módon szétosszák. A máltai kvótamegállapodás elfogadásával és kiterjesztésével az a cél, hogy kényszerpályára állítsák a tagállamokat és az uniós bizottságot – értékelt Hollik István.
Mélységesen antidemokratikusnak és inkorrektnek nevezte, hogy az utolsó napjait töltő Európai Bizottság kényszerpályára akarja állítani az új Európai Bizottságot, „hogy ne legyen mozgástere a kontinenst érintő egyik legfontosabb üggyel kapcsolatban.
A kormányszóvivő hangsúlyozta: látják, hogy nem ez az első, és nyilvánvalóan nem is az utolsó próbálkozás. Próbálkoztak a belügyminiszterek tanácsán, korábban a LIBE-bizottságban, ahol megkísérelték arra rávenni a tagállamokat, hogy fogadják el a kvótamegállapodást – emlékeztetett.
Hollik István kijelentette: az az ellenzéki és baloldali érvelés, hogy migránskvóta nincs és nem is volt napirenden, nem állja ki az igazság próbáját.
A kormányszóvivőt kérdezték Borkai Zsolt győri polgármester ügyéről is, amire úgy reagált, hogy a kormány ezt az ügyet a városvezető magánélete részének tekinti és nem kívánja kommentálni.