„Kompetens egészségügyi minisztert” követelt Bangóné
A koronavírus-járvány és a gazdasági válság kezeléséről beszéltek napirend előtt ellenzéki képviselők hétfőn az országgyűlésben.Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) arról beszélt: a járvány második hulláma sokkal jobban érintette Magyarországot, hiszen az összes fertőzés 98 százaléka, és az összes haláleset 95 százaléka szeptember óta következett be. Hozzátette: Magyarországon a koronavírus-fertőzöttek 3,4 százaléka meghal, ami régiós szinten is rossz arány. Úgy értékelt, az országos tisztiorvosi szolgálat rendszerének 2011-től kezdődő átalakítása, „szétverése” mellett nem meglepő, hogy problémás a járvány elleni védekezés Magyarországon.
Szerinte az egészségügyet kapkodás és káosz jellemzi, már nem is lehet tudni, hány miniszter felel a kabinetben a területért. Önálló egészségügyi minisztériumot és kompetens minisztert követelt.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára úgy válaszolt: ha a magyar orvosok, ápolók és betegek valamitől rettegnek, az éppen az, hogy a baloldal újra kezébe veszi az egészségügyet, hiszen kormányzásuk alatt bezártak kórházakat, elbocsátottak 6 ezer dolgozót és felszámoltak 16 ezer ágyat, a béreket pedig csökkentették.
Ezzel szemben – folytatta – a jelenlegi kormány „emberemlékezet óta” a legnagyobb mértékű orvosi béremelést vezette be Magyarországon. Az államtitkár szerint az MSZP-s képviselő a tisztiorvosi hivatalban dolgozók munkáját támadja, amikor azt állítja, hogy nem végezték el a munkájukat. „Ez szégyen és gyalázat, nem lehet ezt tenni a járvány elleni védekezésben résztvevőkkel” – jelentette ki.
Ha összehasonlítjuk, mennyivel többen hunytak el tavaly Magyarországon mint egy évvel korábban, és ezt összevetjük más országok adataival, akkor alig van tíz ország, ahol Magyarországnál kisebb lenne a halálozási többlet – hívta fel a figyelmet Rétvári Bence.