Elindult a biohulladék országos szervezett gyűjtése
Konyhai szemétből komposzt
Januártól fokozatosan 14 hazai város társasházas övezetében indul el a szerves konyhai hulladék gyűjtése. Az első körben mintegy félmillió állampolgárt érintő új rendszerhez önként és ingyenesen csatlakozhatnak a társasházak lakóközösségei. A Demokrata annak járt utána, mi lesz az így begyűjtött biohulladékkal, mennyire bonyolult maga a gyűjtés, és gazdaságos-e a feldolgozás.2035-re az uniós előírások szerint a településeken keletkező összes lakossági hulladék közel kétharmadát kellene újrahasznosítani, ezzel párhuzamosan pedig tíz százalék alá mérsékelni a lerakókban elhelyezett, nem hasznosított hulladék mértékét. E kitűzött cél nem teljesíthető a biohulladék szelektív gyűjtése nélkül. Éppen ezért 2024-től a tagországokban biztosítani kell a konyhai zöld-, illetve élelmiszer-hulladék elkülönített gyűjtését és feldolgozását. A szerves hulladék átvételét, gyűjtését és elszállítását hazánkban alapvetően a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi.
Önkéntes és ingyenes
Az új rendszer januári bevezetése óta már második alkalommal érkezik a Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. kukásautója a biohulladékért a belvárosi Irányi utcai társasház udvarára. A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék gyűjtésére kihelyezett 120 literes barna kukákat a cég munkatársai ürítés és alapos tisztítás után helyezik vissza a lépcsőházakba. Récsi András gyűjtési-szállítási osztályvezető arról tájékoztat, hogy a kaposváriak könnyen alkalmazkodtak az új szisztémához, hétről hétre egyre aktívabban veszik igénybe a nemrég bevezetett szolgáltatást.
– A dél-dunántúli régióhoz tartozó Kaposváron első körben 16 ezer fő lehet a potenciális érintettek köre. A kezdeti fázisban a programhoz 24 társasház közössége csatlakozott ingyenesen és önként. A lakóknak ötliteres, jól zárható műanyag edényeket osztottunk ki, hogy otthonukban gyűjthessék a biohulladékot, mielőtt a lépcsőházakban elhelyezett nagy méretű barna kukákba öntenék. A házhoz menő gyűjtés mellett cégünk a város közterületeire is helyezett ki speciális barna kukákat, így a szerves hulladék ezeken a szemléletformáló közösségi helyszíneken is gyűjthető. A tapasztalatok szerint az elszállított mennyiség folyamatosan növekszik, az összegyűjtött szerves anyagot a megyeszékhelytől 26 kilométerre fekvő kaposszekcsői biogázüzemben dolgozzuk fel.
A konyhai zöld- és élelmiszer-hulladékból megújuló energiaforrásként áramot és hőt állítanak elő, de a szilárd végtermék sem megy veszendőbe. Magas természetes tápanyagtartalma miatt mezőgazdasági komposzt lesz belőle, ami környezetkímélő módon műtrágya helyettesítésére is alkalmas.
Dióhéjat és csontot ne!
Dr. Javós Csilla közös képviselőtől megtudjuk, hogy Kaposvár belvárosában már nagyon várták a szelektív gyűjtőedényeket a társasházak környezettudatos lakói. Nem is kellett őket különösebben győzködni, közgyűlésen szavazták meg csatlakozási szándékukat. A közös képviselőknek egy hosszú előkészítő folyamat részeként többször tartottak tájékoztató előadást a Mohu, a helyi önkormányzat és a Pannon Egyetem szakemberei arról, hogy mit szabad és mit tilos a gyűjtőedényekbe tenni. A bedobható élelmiszerek listája a Mohu weboldalán is megtalálható.
– A tipikus konyhai hulladék mellett, mint például a krumpli- és gyümölcshéj vagy a kávézacc, a megmaradt készételek és a feldolgozott élelmiszerek is gyűjthetők az ötliteres edényekben, tilos ugyanakkor beledobni a csontot, a dióhéjat, a csomagolóanyagot, a nem növényevő állatok almát, a papír zsebkendőt vagy a pelenkát, illetve az ezekhez hasonló anyagokat, mert amellett, hogy nem komposztálhatók, károsíthatják a hasznosítást végző gépeket. Nem szabad beletenni a kerti hulladékot és a használt sütőolajat vagy zsírt sem, hiszen ezeket továbbra is külön gyűjtik.
Javós Csilla szerint felvetődött ugyan a tulajdonosokban, hogy mi lesz a nyári melegben a szagos hulladékkal, de a közös képviselő reméli, hogy emiatt nem kell aggódniuk: nyáron nemcsak hogy heti kétszer jön majd a kukásautó a mostani egy alkalommal szemben, de a nagy barna tárolókat a cég munkatársai folyamatosan tisztán tartják, a szag- és kifolyásmentes lakossági vödrök használat utáni kiöblítése pedig nem jár nagyobb kényelmetlenséggel.
– Én úgy látom, hogy akár még spórolhatunk is az új rendszerrel, hiszen ha elkülönítve gyűjtjük a konyhai szerves hulladékot, akkor minden bizonnyal kevesebb kommunális szemét keletkezik a társasházakban, vagyis nem kell majd annyi vegyes kukát rendelnünk.
A lakóközösség motivál
A Mohu koncessziós szerződésben, a helyi szolgáltatókkal mint alvállalkozókkal együttműködve ingyenesen helyezi ki a lakosságnak az edényzetet, veszi át és szállítja el a biohulladékot. Az új barna kukákat egyelőre főként hagyományos szemétszállító autókkal ürítik, de hosszú távon speciálisan erre tervezett járművekben is gondolkodnak. Első körben azokat a főként társasházi környezetben fekvő területeket kapcsolják be a programba, amelyek biogázüzemek közelében találhatók, hogy a hulladékot ne kelljen túlságosan messzire szállítani.
Borsfay-Horváth Juditnak, a Mohu termék- és anyagáram-vezetőjének elmondása szerint legkésőbb márciusban mind a 14 említett településen megkapják a lakosok a gyűjtőedényeket, majd a helyi szolgáltatók el is kezdik a gyűjtést.
– Kaposváron, Székesfehérváron, Szolnokon, Cegléden és Miskolcon már elindult a program, a következő hetekben csatlakozik Budapest XI., XX. és XXI. kerülete is, ahol a terveink szerint júniusra érjük el a 200 ezer főt. A visszajelzések szerint a lakóközösség tagjai eredményesen tudják motiválni egymást. Az eddigi benyomásaink alapján a bevezetés óta hétről hétre megduplázódik a begyűjtött mennyiség, az eleinte szennyezettebb hulladék folyamatosan tisztul, egyre kevesebb csomagolóanyag, műanyag zacskó kerül a barna kukákba.
A székesfehérvári szolgáltató február közepén már több mint másfél tonnát szedett össze a kezdeti 150 kilogrammhoz képest. Arra számítunk, hogy az első években a háztartásokban keletkező konyhai hulladék legalább felét be tudjuk majd gyűjteni, ami a programban részt vevők esetében fejenként heti fél kilogramm biohulladékot jelenthet.
A szakemberek továbbra is várják a szelektív konyhaihulladék-gyűjtési kezdeményhez csatlakozni kívánó társasházak jelentkezését, mert amint hangsúlyozzák, a hulladék nagyon is értékes alapanyag.