Krampuszolás és valóság
Boros Imrével beszélgettünk ellenzékről, az EU-s pénzek valóságáról és büntetésről, vétóról is.A balliberális ellenzék az ősszel „majdanizálni” szeretné Magyarországot. Már van ehhez pár tucat fiatal, unatkozó rózsadombi szimpatizánsa, de nincsenek tömegei. Ezért most Soros György stratégái azzal ijesztgetik a társadalmat, hogy „Orbán Viktor politikai ámokfutása miatt elzárhatja a pénzcsapokat a jóságos brüsszeli elit, amelynek együttérző segélyeiből éltünk eddig”. Boros Imre közgazdásszal beszélgettünk ellenzékről, az EU-s pénzek megdöbbentő valóságáról és persze büntetésről, vétóról is.
– Valójában mennyire függ hazánk az uniós pénzektől, a brüsszeli támogatásoktól?
– Magyarország nem függ az EU-tól. Egymástól függenek mind a ketten. Uniós csatlakozásunk arról szólt, hogy onnan kezdve teljes mértékben kinyitjuk piacainkat a tagországok előtt. Ez azt jelentette, hogy Magyarország azután semmiféle importkorlátozással nem élhet az uniós államokkal szemben.
– És persze mi is nyithatnánk Bécsben cukrászdát…
– A nagy nyugati behozatalt mi nem tudtuk viszonozni, ebből pedig komoly fizetésimérleg-hiányaink keletkeztek. Már a rendszerváltás idején átengedtük a külföldi nagytőkének működő és versenyképes ipari üzemeinket, mélyen áron alul. És ha új vállalatot telepített hozzánk valamely multinacionális cég, azt még elhalmoztuk adókedvezményekkel és olcsó, képzett munkaerővel. Emellett a Nyugat rendelkezésére bocsátottuk a magyar fogyasztókat is. A folyamat csúcspontján a hazai boltokban kapható élelmiszerek 85 százaléka külföldről származott. Akadt persze olyan, ami hazai eredetű volt, például a multi magyar nyersanyagot dolgozott fel itteni vagy éppen nyugati üzemében, és azt már saját címkéjével s persze nyugati áron kínálta a hazai vevőknek. Ötven forintért vette át a tej literjét, de már 2200-ért adta a vaj kilóját az üzletekben.
– Mennyit fizet ma az ország az unió kasszájába évenként?
– Nemzeti jövedelme 1 százalékát, ami most 400 milliárd forintot, azaz 1,3 milliárd eurót jelent. Mi pedig összesen 30 milliárdot hívhatunk le az EU-ból az uniós hétéves költségvetési ciklusban, persze szigorúan meghatározott feltételek és paraméterek mellett.
– Itt látszólag mi járunk jobban…
– Csak látszólag. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is azt nyilatkozta legutóbb, hogy nagyos is sokat nyert a nyugati gazdaság a kelet-közép-európai államok EU-csatlakozásán. És igaza is van, mert ha minden bejövő és kimenő eurót számolunk, akkor egy a hathoz az arány a Nyugat javára. Szó sincs tehát a balliberálisok által hazudott segélyekről, támogatásokról. Persze a multinacionális cégek a Magyarországról kivitt profitjuknak csak egy részét fizetik be az uniós kasszába, a többit különféle adóparadicsomokban rejtik el. Például abban a Luxemburgban, amelynek nemcsak kormányfője, de húsz éven át pénzügyminisztere is volt Jean-Claude Juncker. Egy kicsi, félmilliós ország, évi 50 milliárd eurós GDP-vel. Ezekből a paradicsomi szolgáltatásokból él, mert komoly termelő tevékenységet nem folytat.
– A hazai balliberális propaganda szerint, ha Orbán Viktor tovább makacskodik Brüsszellel szemben, az EU megvonja tőlünk a pénzeket, s éhen halunk. Jobb lenne tehát elzavarni őt és a kormányát is…
– Krampuszoznak, vagyis ijesztgetnek minket, mint a kisgyerekeket. Ha az unió leállítaná a kifizetéseinket, mi is leállítanánk a befizetésünket. És belefognánk a nálunk működő multinacionális cégek kissé keményebb, de még mindig korrekt megadóztatásába. Elég, ha tudjuk, hogy évente 15-20 milliárd eurót kavarnak ki az országból. Ennek egy részét simán, jogi konfliktusok nélkül itt tudnánk tartani.
– Vajon megvan a kellő ereje Junckernek és a mögötte álló Soros Györgynek a magyar pénzcsapok elzáratásához? Mert a bejövő pénzek egyik legfőbb kedvezményezettjei éppen az itt működő multik…
– A kígyó nem harap a farkába. Amikor az osztrák kancellár nemrég felvetette a csapok elzárásának ötletét, a német gazdasági élet képviselői például azonnal felhördültek. Féltik a nálunk tevékenykedő cégeiket. A legerősebb gazdasági érdekekkel természetesen Juncker sem mehet szembe. A nyugati tőkét a szocialista kormányok valósággal a tenyerükön hordozták. Úgy írták ki a nagy projektek tendereit, hogy ahhoz csak a hazánkban regisztrált multik fértek hozzá. Állítólag azért, mert a magyar cégeknek nem volt referenciájuk, kellő erejük, nem voltak elég innovatívak, s így tovább.
– Ma nem így van már?
– Technikailag még jórészt igen, de fontos jogi változások történtek e téren. Sajnos kevésnek bizonyult a majd harminc esztendő ahhoz, hogy valóban olyan méretűre fejlesszünk fel magyar cégeket, amelyek legalább itt, a régiónkban dominánsak lehetnének. Csak két ilyen óriásunk van, az OTP és a MOL. A magyar rendszerváltás sajnos a balekok rendszerváltása volt. Ennek következtében a legnagyobb magyar cégtulajdonos is csupán távcsővel nézhet egyes szlovák, cseh vagy lengyel tulajdonosok után.
– Miért alakult ez így?
– Mert bárminemű kormányok vezették ezeket az országokat, jobboldaliak vagy baloldaliak, vigyáztak nemzetük érdekeire. Az ottani baloldali pártok még csak nem is hasonlítottak a hazaiakra. Leszek Miller baloldali lengyel miniszterelnök például dühösen otthagyta az asztalt a koppenhágai uniós csatlakozási tárgyalásokon, amikor azt mondták neki, hogy Lengyelország csak 25 százalékos mezőgazdasági támogatást kap. A mi delegációnk, élén Medgyessy Péterrel, már pezsgőt bontott odakint a magyar 25 százalékra. Millert végül nagy nehezen visszatuszkolták a terembe, s a lengyelek megkapták az 55 százalékos támogatást. Ez a különbség. Vagy ott van Miloš Zeman cseh államfő. Azt üzente Barack Obamának és az USA csehországi nagykövetének, hogy zárva van számukra a Hradzsin kapuja, mert valami rosszat mondtak a csehekről. Zeman szociáldemokrata, azaz baloldali politikus. Ugyanúgy őrködött a cseh nemzeti érdekek felett, mint elődje, a jobboldali Václav Klaus. Nálunk viszont a baloldal és szövetségese, a liberális tábor már százötven éve dolgozik Magyarország szétverésén. Fő műve az volt, amikor az első világháború befejezésekor sikerült az országot térdre kényszeríteni és feldaraboltatni.
– Most a hetes cikkely alkalmazásával, vagyis szavazati jogának megvonásával fenyegeti Brüsszel Lengyelországot, a magyarok ellen pedig újabb kötelezettségszegési eljárást indított. És itt is, ott is elvonná a pénzügyi támogatásokat. Mennyire nyújthat biztonságot az a véd- és dacszövetség, amit Varsó és Budapest fogadott?
– Azt a fajta eljárásrendet, a hetes cikkelyt, amit Brüsszelben csak „atombombának” hívnak, valójában még sohasem alkalmazták senkivel szemben sem. A határozathoz, ideértve a pénzek megvonását is, minden más tagország igen szavazatára lenne szükség, már egyetlen nem is vétót jelent. Márpedig Beata Szydło és Orbán Viktor is feketén-fehéren bejelentette, hogy kiállunk, azaz vétózunk egymásért. Brüsszel még csak nem is reménykedhet a sikerben. A fenyegetések azonban zavart kelthetnek az adott társadalmakban, olyat, amit aztán más területekre is ki lehet terjeszteni, Soros forgatókönyvének megfelelően.
– Hogy lehet kivédeni ezt?
– Magyarországról sok rosszat elmondott már a nyugati média és az uniós elit, de ez most kezd a javunkra válni. Nagyon sok külföldi vásárol ingatlant Budapesten, de a magyar vidéken is. Például Zalában is, ahonnan származom. S ők már nem csak a táj szépségei meg az alacsony megélhetési költségek miatt jönnek. A biztonság vonzza őket. Az a biztonság, amely egyébként egyre több nyugati befektetőt is csábít. A biztonság tőkeérték lett szimbolikusan, de gazdasági értelemben is.
– Az élelmiszerüggyel, amikor a minőség megy nyugatra, a silány áru pedig keletre, de ugyanabban a csomagolásban és ugyanazon az áron, nagyon megaláztak bennünket…
– Tűrtünk, mint Toldi, aztán repült a nehéz kő. S ez a kő attól igazán nehéz, hogy négyen dobták meg. Konkrétan a V4-ek. Sajnos csak húsz év után mertünk szólni. Vegyük a hazait! Tényleg ez lenne erre a legjobb válasz.
– Évekkel ezelőtt publikált egy cikket a Magyar Hírlapban, ott a miccsel, ezzel a román étellel volt probléma…
– A románok, de a magyarok is kedvelik a micset Erdélyben. Darált marhahús, birkahús és sertéshús keveréke, kisütve. Az elkészítéséhez kevés szódabikarbonát is használnak, hogy gyorsabban puhuljon a marhahús. A mics évszázadosnál is idősebb kulináris hagyományokat testesít meg. Az EU viszont be akarta tiltani a szódabikarbonát, illetve az ezzel készült ételt. Ha ez megtörténik, országszerte bezárhatnak a népszerű micsbüfék. Csak erre várnak a nyugati gyorséttermek, hisz a mics esetében évi négymilliárd dolláros piacról van szó, ide számítva a hústermelőket és a beszállítókat is. A nagy gyorsétterem-hálózatok viszont nyugatról hoznak mindent, a mélyhűtött húsoktól kezdve a péksüteményeken át a fagyasztott krumpliig. Ahogy hazánkban a multik már teljesen visszaszorították a jól bevált lacikonyhákat. A piaci nyereség mellett céljuk a közép-kelet-európai emberek szokásrendjének megbontása is. Semmiségnek tűnik, de ezzel is csorbítják az identitásukat, uniformizálják őket.
– A brüsszeli elit olyan érzetet próbál kelteni, mintha a magyarok politikai és gazdasági manőverei átlépnék az „uniós elviselhetőség” határát…
– Magyarország az EU tagja, de nem mond le az önállóságáról. Orbán Viktor gyakran megy el a falig, de sosem lesz meszes a kabátja. Ilyen a vérbeli politikus. Motorja a V4-nek is. Egyébként a közelmúltban Juncker is jelezte, hogy tárgyalni szeretne a visegrádiakkal. Nála most áll össze a kép, hogy mit jelentene a nyugati gazdaság számára a magyar pénzmegvonás meg a lengyeleknek szánt „atombomba”.
– Ha már gazdaság: meddig bírják majd az uniós tagállamok a fokozódó migráció költségeit?
– A mesének vége, látható, hogy a migránsokat nem lehet munkába állítani. Maguk mondják, hogy nem is akarnak dolgozni, nem ezért jöttek. Furcsa dolog az integráció. A Habsburgok például szerbeket, szlovákokat, románokat integráltak a magyarságba a török hódoltság után, mert 4,5 millióról 2 millióra csökkent az ország lakossága. Nos ennek az „integrációnak” lett a következménye Trianon. Pedig nagyon hasonló kultúrájú népekről volt szó. Ami a költségeket illeti, Soros György eleve 4,5 millió forintot szánna egy-egy migráns számára évenként. Csak úgy, a semmiért. Görögország már kidőlt lényegében, az olaszok pedig közvetlenül a pénzügyi krízis szélén állnak. Ezért is kardoskodnak a kvóták, vagyis a migránsok szétosztása mellett. Ráadásul nincs szerencséjük a vezetőikkel sem. Szinte mindegyikük a globális pénztőke világából érkezett, sok jót nem várhatnak tőlük. A magyarok egyre tisztábban látják a helyzetüket. Bennünket nem lehet már kivetni abból a hitünkből, hogy legfontosabb feladatunk az ország megvédése.
Sinkovics Ferenc