– 2001–2002-ben majdnem százszázalékos volt az állami támogatás, azóta folyamatosan csökken…

– A koraszülöttmentés alapvetően állami feladat lenne, azonban erre sem megfelelő gyakorlatú embere, sem eszköze nincs az államnak, az Országos Mentőszolgálat nem erre a speciális munkára szakosodott. Mi gyakorlatilag azt tesszük, hogy a koraszülöttek intenzív ellátását biztosító mentőautóban guruló intenzív osztályként segítjük a gyerekeket teljes technikai és orvosi háttérrel. Ezt az állam helyett végezzük, és ez nagyon drága tevékenység. A Peter Cerny Alapítványnak sosem voltak akkora szponzorai, hogy ezt egyedül el tudja látni. Ugyanakkor az államnak sem volt soha elegendő pénze arra, hogy feladatainkat önállóan finanszírozza. Az államtól kapott pénzt egészíti ki az alapítvány. Idén azonban olyan kevés állami támogatást kaptunk, hogy elfogytak a tartalékok. 2004. május elsejével le kellett állítanunk a két rohamkocsink egyikét. Most egy éjjel-nappal készenlétben álló orvosos rohamkocsink, egy nappali szállítónk, ami 12 órában van orvos nélkül, és egy bizonyos napokon nyolc órában üzemelő autónk van. Ez a minimum, ennél kevesebbel már nem tudjuk a feladatunkat ellátni.

– A koraszülöttmentésen kívüli tevékenységeik és a rendszerváltás óta a szinte évente elnyert és megvalósított pályázatok mutatják magas szintű szakmai munkájukat. Ez a sokrétű tevékenység nem elég?

– Nekünk nagyon jól esik az, hogy szakmailag elismerik a munkánkat. A Cerny név eggyé vált a minőséggel az elmúlt közel 20 évben. Nagyon örülünk, hogy ez a kép alakult ki rólunk. Ezerhez közelít azoknak a száma, akiknek megtanítottuk az újszülött-újraélesztési ismereteket. Ez azt jelenti, hogy ennyi ember van, aki tudja, hogy hogyan kell korszerű módon segítenie egy újszülöttön. Ilyen módon van egy visszajelzés, és ez nagyon jóleső dolog.

– Az Egészségügyi Minisztérium szerint az Országos Mentőszolgálatnak kell kigazdálkodnia az újszülöttmentés finanszírozását.

– Az OMSZ is rendkívül nehéz helyzetben van, hiszen a koraszülöttmentésre rendelkezésre álló keret úgy, ahogy van, kevés. 2002-ben, amikor az országos hálózatot létrehozták, akkor 450 millió forintot raktak a rendszerbe, és ez az évek során 287 millióra csökkent le. Az OMSZ, amely megkapta ezt a feladatot, eleve egy csökkentett keretből kényszerül finanszírozni ezt.

– Mit tudnak most tenni?

– A Cerny Mentőszolgálat 19. évében egyik napról a másikra kénytelen élni. Nem látjuk a jövőt, de mindig bízunk benne. Abban, hogy az emberek az egyszázalékos személyijövedelemadó támogatással, egyéb fölajánlásokkal kiegészítik azt az összeget, amit az állam aktuálisan ad. A koraszülött-mentés nehéz és küzdelmes feladat, de egy édesanya mosolya és hálája mindenért kárpótol minket. Azok a kisbabák, akiket ránk bíznak, akik nem tudnak levegőt venni, akik nem a szülőszobán születnek, azok június 30-ig nem kerülnek bajba. Valószínűleg az a bölcs mondás érvényesül majd nálunk, hogy ha odaérünk a hídhoz, átmegyünk rajta.

Pozsgai András Tamás


A Peter Cerny Alapítvány adószáma:

19010289-1-42

Bankszámlaszám:

UniCredit Bank 10900028-00000014-34030012

Cím: Budapest 1083, Bókay János utca 53.,

Tel.: 323-3001