Lázár János: Meg kell őrizni a normalitást és a jólétet
Nincs lefutva a 2026-os választás, a tét a normalitás és a jólét megőrzése – mondta Lázár János a Békés vármegyei Sarkadra meghirdetett Lázárinfón kedden.Az építési és közlekedési miniszter úgy fogalmazott: „aki lefekszik a multiknak és Brüsszelnek, egészen biztosan nem a magyarok érdekét fogja képviselni, akármelyik párt színeiben indul is”.
Azt mondta, a kormánynak kötelessége van Békés vármegyével és a vidékkel szemben, ma Magyarországon a vidéken élők jelentik a legnagyobb kisebbséget; és miközben Budapesten az Európai Unió életszínvonalánál 67 százalékkal jobban élnek, addig Békésben 40 százalékkal rosszabbul. „Ezt a különbséget kell eltüntetni” – húzta alá.
Hangsúlyozta, hogy az M44-es gyorsforgalmi utat – amelynek legújabb szakaszát kedden adták át – tovább kell építeni Sarkad és Méhkerék között, az országhatárig. A tervezésre 6,5 milliárd forintot hagytak jóvá, májusban kijelölik a végső nyomvonalat is – közölte.
A miniszter szerint a 47-es út négysávúsítása a másik fontos intézkedés, amely fellendíti Békés vármegyét; a tervezésre 13 milliárd forintot hagytak jóvá, a szerződéseket már megkötötték – mondta.
Lázár János Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban azt mondta, „minél jobb lesz Ukrajnának, annál rosszabb lesz a magyaroknak, ezzel kell szembenéznünk”. Hozzátette, „Ukrajna el fogja lopni a magyarok elől a következő tíz esztendőt”, és hangsúlyozta a részvétel fontosságát a véleménynyilvánító szavazáson.
Megjegyezte: Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke azért mondja, hogy haza tudja hozni az uniós forrásokat, „mert miatta nem adják ide őket”.
A politikus szerint a normalitás megőrzéséhez elengedhetetlenül fontos a gyermekek védelme a pedofíliától és az olcsó drogoktól. A pedofilokat szerinte „ki kellene végezni, nincs miről beszélni”; utóbbiról szólva pedig úgy vélekedett, a kistelepülések, ezáltal a vidék jövője azoktól a fiataloktól függ, akiket most könnyen elérnek az olcsó drogokkal, ezért azok ellen „tűzzel-vassal küzdeni kell”.
Fontosnak nevezte a vidék erejének megőrzését, hogy mindenki számára a születése helyén garantálhassák a boldogulást, hozzátéve, ehhez munkahelyeket kell teremteni, amelyek fél óránál nem hosszabb ingázással elérhetők.
Kiemelt célnak nevezte az önrendelkezés megőrzését egyéni, közösségi és nemzeti szinten is, valamint az erőforrások „Ukrajna tagságának megakadályozásával történő itt tartását”.
Mielőtt kérdésekre válaszolt volna, Lázár János szólt arról is, hogy a háborús infláció miatt 20-30 százalékkal nőttek az élelmiszerárak, a bevezetett árrésstop hatására ugyanakkor 870 termék ára csökkent 17-18 százalékkal.
Kijelentette, hogy az energiaárak emelkedését 2014-ben állították meg a rezsicsökkentéssel.
„Meg lehet kérdezni a tiszásoktól, hogy mennyi lesz a gáz és a villany ára, ha ők kormányra kerülnek”
– mondta, hozzátéve, hogy a választásig „józanságot és bölcsességet kíván” az embereknek.
A tárcavezető kitért arra is: sok Sarkadon és a környéken élő a korábbi 40 százalékos személyi jövedelemadó helyett már csak 15 százalékot fizet; októbertől 250 ezer háromgyermekes nő mentesül a személyi jövedelemadó megfizetése alól, és ugyanennyi a 40 év alatti, kétgyermekes anyák száma, akikre januártól vonatkozik az intézkedés.
A nyugdíjasokról azt mondta, hogy miközben a 2,45 millió nyugdíjas átlagosan 240 ezer forintot kap, Békés vármegyében ez is kevesebb, 200 ezer forint alatt van. Véleménye szerint őket segíti az a 10-15 ezer forint ősztől, amelyet néhány alapvető élelmiszer általános forgalmi adóját (áfa) visszatérítése jelent. „Ennyit tudunk tenni, de mások ennyit sem próbáltak” – jegyezte meg.
Végezetül a kis- és középvállalkozások támogatását emelte ki, amelyre 1400 milliárd forintot szánnak, és gyárak építését szorgalmazta. Utóbbival kapcsolatban jelezte: Gyulán az Airbusszal sikerült, de Békésben „nagyon kevés ipar van”.
Kovács József (Fidesz), a térség leköszönő országgyűlési képviselője azt mondta, Lázár János „a vidéket képviseli az országban”.