Fotó: Vadócz Dávid, Bocskor László
Hirdetés

– A sok-sok rendellenesség közül mi az unió fő betegsége? Ön szerint miért érett meg az EU a gyökeres változásokra?

– Elvesztette azt a fundamentumát, amire épült, és amiért az alapító atyák létrehozták. Ők a nemzetek, a tagállamok, a kormányok egymás iránti tiszteletén alapuló jóhiszemű együttműködést tartották a legfontosabbnak. Csakhogy mára ezek az elvek és értékek kikerültek az EU szellemiségének alapképletéből. Helyüket átvette a nyomásgyakorlás, a zsarolás, valamint az elvtelen paktumok politikája. Ezen akarunk változtatni mi, patrióták. Frakciónk olyan Európát szeretne, amely erős és büszke nemzetek, nemzetállamok együttműködésén alapul. Olyan szilárd Európát, amely státusát tekintve szuverén, eltántoríthatatlanul követi az érdekeit, és amely elkötelezett a béke és a párbeszéd ügyének. És amelyik meg tudja védeni magát a veszélyekkel szemben. No meg őrködik kultúrája, szokásai, nyelvei, hagyományai felett. Olyannak szeretnénk Európát megtartani és átadni gyermekeinknek, ahogy eleinktől örököltük. Azt az Európát, amelyet meghatároznak keresztény gyökerei és értékei. A mi Európánk ugyanakkor becsben tartja a nemzetek sokszínűségét, hiszen a népek mindegyikének más-más a történelmi és kulturális háttere. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem fogadjuk el az ultimátumszerűen követelőző mozgalmakat, mint a woke vagy az eltörléskultúra. Kiállunk a valódi szabadságjogok és az emberi méltóság eszméje mellett. Érdekes látni, hogy az uniós fősodor milyen keményen igyekszik korlátozni ezeket. Bár folyamatosan és hangosan beszél a szabadságjogokról, a valóságban támadja, gáncsolja őket.

– Minden Patrióták-frakcióbeli békepárti, vagy ez olyan probléma, ami körül azért vita is keletkezhet?

– Az együttműködés a Patrióta kiáltvány az európai jövőért című dokumentumra épül, amelyet a képviselőcsoport megalapítását kezdeményező három párt, a Fidesz, a cseh ANO és az osztrák FPÖ elnöke hirdetett meg. Ennek a béke az alaptétele, hiszen ez az európai jövő sorskérdése. Ne feledjük, hogy az unió eredetileg a béke és a biztonság megteremtéséért jött létre. Vagyis azért, hogy ne legyen több háború Európában. Súlyos ellentmondás, hogy ehhez képest az uniós fősodor vezetőit háborús pszichózis kerítette hatalmába. Elfogadhatatlan paradoxon, hogy fegyveres konfliktus zajlik az unió közvetlen szomszédságában, de a fősodor megbélyegzi Orbán Viktort, aki fegyverszünetről, béketárgyalásról beszél, sőt megbünteti, ha konkrét lépéseket is tesz a tartós béke megteremtéséért.

Korábban írtuk

– A hazai ellenzék támadja a miniszterelnök békemisszióját és cinikusan kérdezi, hogy na, mi van, mire volt jó ez a turné… Hol a béke?

– A miniszterelnök azért utazott előbb az ukrán, majd az orosz és a kínai elnökhöz, hogy felmérje a helyzetet. Hol tartanak a felek, miként látják a békekötés lehetőségeit. De a békéről beszélt a washingtoni NATO-csúcson is, egyedüliként a részvevők közül, és ez volt a legfontosabb téma azon a látogatáson is, amit Donald Trumpnál tett. Hogy miért indult útnak? Mert a júniusi EP-választás is megmutatta, hogy az európai polgárok többsége békére és biztonságra vágyik.

– Az ellenzéki média szerint ez a misszió lett az oka annak, hogy Giorgia Meloni frakciója, a konzervatív ECR távolságot akar tartani a patriótáktól. Mennyire észszerű az idegenkedésük?

Fotó: Vadócz Dávid, Bocskor László

– Orbán Viktor békemissziós útjai előtt, június 30-án Bécsben a már említett három párt bejelentette a Patrióták-frakció létrehozásának szándékát. Ahogy én rögtön a megalakulást követően elmondtam, keressük az együttműködési lehetőségeket más konzervatív, jobboldali erőkkel, amelyek hasonló értékeket vallanak, mint mi. Így szoros együttműködés jöhet létre a Patrióták és a konzervatív frakció között identitásunk, szuverenitásunk megőrzésében, az illegális migráció elleni küzdelemben, a külső határok, illetve a gyermekek védelmében, a genderpropaganda elleni küzdelemben. Ez a konkrét ügyeken alapuló kapcsolat már a két és fél éves vezetőségváltásnál is jelentős változásokat hozhat az Európai Parlamentben.

– Benne volt a levegőben, hogy a júniusi választás valamilyen elmozdulást okoz az Európai Parlamentben. De a Patrióták Európáért-frakció a maga 12 tagállamból érkező 13 pártjával és 84 képviselőjével mindenképpen meglepetés. Bővülnek-e még?

– Számos jelzés érkezett hozzánk pártok, politikusok részéről, hogy ha úgy alakul, csatlakoznának az elkövetkezendő hónapokban akár a frakció szintjén, akár egy új európai politikai párt megalakulása esetén. Nyitottak vagyunk mindazokra, akik magukénak vallják az elveinket, a Patrióta kiáltvány eszméjét. A mi frakciónk már most is a harmadik legnagyobb erő az EP-ben, és ahogy mondtam, a konzervatívokkal konkrét ügyek kapcsán való együttműködés további eredményeket hozhat.

– Az Identitás és Demokrácia (ID) frakció megszűnt. Elemzők szerint ez elsősorban Giorgia Meloni és Marine Le Pen versengésének következménye, amely megakadályozta az ECR és az ID egyesülését. Milyen tapasztalatokkal szolgál mindez a Patrióták számára?

– Szerintem arról van szó, hogy az ID tagjai felismerték annak az előnyeit, hogy milyen lehetőségekkel jár, ha egy új, nagyobb, stabilabb frakció szereplőivé válnak. Többségük számára nem volt kérdés, hogy belépjenek-e a Patrióták-frakcióba, mert a meghirdetett vezérelveink nagyrészt összecsengenek az ő alapelveikkel.

– Miként viszonyulnak az európai választópolgárok a Patrióták-képviselőcsoport létrejöttéhez?

– A választás eredményei azt tükrözik, hogy a jobboldali, szuverenista, konzervatív értékeket valló pártok megerősödve vagy éppenséggel győztesen kerültek ki a megmérettetésből. A választók felismerték, hogy milyen károkat okoznak Brüsszel nyomásgyakorlási és zsarolási technikái, föderalista törekvései. Az emberek ellenzik az átpasszírozott migrációs paktumot, de az erőszakos „méregzöldítést”, az úgynevezett Green Dealt is. Hiszen utóbbi rendkívüli károkat okozott az európai gazdálkodóknak és az európai iparnak, ezzel Európa versenyképességének is. A választási eredmények egyértelműen megmutatták, hogy a szavazók igénylik a józan ész politikáját, az igazi változásokat.

– Az ellenoldal mindeközben leszögezte, hogy aki csatlakozik a Patrióták-frakcióhoz, az Putyin barátja…

– Az ellenoldal a megbélyegzés nagymestere, ezt már megtanulhattuk az elmúlt években. Ha valaki ki mer állni a békéért, és nem azt a mantrát sulykolja, amit a balliberálisok elvárnak tőle, akkor a fősodor háborúpárti médiája automatikusan Putyin-barátnak nevezi, vagy egyenesen szélsőjobboldalisággal vádolja. Majd jön a kirekesztés. Érvek nincsenek. Jól mutatja az európai fősodor mai állapotát az a küzdelem, amit a szabadságjogok és a véleményszabadság ellen folytat. És hogy miként hágja át saját szabályait is, miközben állandóan a jogállamiságot kéri számon a tagállamokon. Brüsszel vizet prédikál és bort iszik.

– A fősodor azzal igyekszik elütni a lényeget, hogy a frakciók ügyénél jóval magasabb rendű kérdésről van itt szó, vagyis az európai status quo megtartása a tét…

– Az elvtelen paktumok, a föderalista bürokrácia, a politikai nyomásgyakorlás jelentené a megvédendő európai egyensúlyt? Egyértelmű, hogy ezeknek az erőknek a demokráciáról alkotott fogalmával és elferdített jogállamisági felfogásával van baj. Megrögzötten demokráciaellenesek.

– Érezhető, hogy az új frakció csak tovább növelte a magyarellenes politikusok dühét. Már arról is volt szó, hogy el kell venni a magyaroktól az unió soros elnökségét, 63 EP-képviselő pedig olyan petíciót írt alá, amely felfüggesztené Magyarország szavazati jogát az unióban.

– Jól ismerjük már ezt a brüsszeli zsarolási módszert, nem válogatnak az eszközökben. Ilyen például a Magyarországnak jogosan járó uniós források és támogatások kifizetésének visszatartása is. Vagy Von der Leyen asszony a választási kampányában bejelentette, hogy az Európai Bizottság csak alacsony szinten fogja képviseltetni magát az uniós elnökség magyarországi informális tanácsülésein. Ezzel az akcióval az uniós együttműködés és általában az európai érdekek fölé emelte saját kampányát. Itt már nem lehet arról beszélni, hogy az intézmények tisztességes együttműködésére épülne az európai projekt. Brüsszel, élén Von der Leyen asszonnyal, politikai zsarolásra használja az uniós intézményeket. A bizottság migrációért felelős alelnöke kereken ki is mondta, hogy valóban volt olyan eset, amikor politikai nyomásgyakorlásra használták egy tagállam jogos járandóságainak visszatartását. A lengyelekkel is ez történt, amíg a konzervatív kormány volt hatalmon. Aztán a liberális Donald Tusk tavalyi választási győzelmével hirtelen lezárták a Lengyelországgal szembeni 7. cikkely szerinti eljárást. Ehhez elegendő volt, hogy az uniós fősodorhoz tartozó, balliberális vezetése legyen az országnak.

– Az EP-ben mégis megszavazták Ursula von der Leyen újabb ötéves mandátumát…

– Egyértelmű volt, hogy nem tudjuk támogatni Ursula von der Leyen újraválasztását. Az elmúlt öt év hibás döntései miatt nem szavazhattunk bizalmat neki. Ma Európa gyengébb, mint öt évvel ezelőtt, amiben az Európai Bizottság elnökének súlyos felelőssége van. A bizottság minden kitűzött szakpolitikai cél terén kudarcot vallott, és szembefordult az európai emberek érdekeivel. Nem tett semmit a békéért, sőt Európa egyre közelebb sodródik a háborúhoz, egyre nagyobb az eszkaláció veszélye. Von der Leyen áterőltetett egy rossz migrációs paktumot ahelyett, hogy az illegális migráció megállításán dolgozott volna, megvédve a külső határokat. A gyermekek védelme helyett a genderideológiát forszírozta. Politikai zsarolásra használta a jogállamiság elvét és a Magyarországnak járó uniós pénzeket. Méregzöld politikájával, az elhibázott Green Deallel ártott az európai gazdáknak és az európai mezőgazdaságnak. Súlyos felelőssége van abban is, hogy az elmúlt öt évben gyengült Európa versenyképessége, gyengült a tagállamok szuverenitása, miközben folytatódott és erősödött a brüsszeli bürokrácia túlterjeszkedése. Mindez ártott az európai együttműködésnek és gyengítette Európát, ezért változásra van szükség. Sajnos az Európai Néppárt és az európai baloldal között kötött politikai, hatalmi paktum részeként mégis újraválasztották a bizottság elnökét.

– Veszedelmes folyamatok kezdődtek. Szabotázsok a párizsi olimpia első napján, merénylet Robert Fico szlovák kormányfő és az amerikai republikánus elnökjelölt, Donald Trump ellen. Egyértelműen látható a politikai indíttatás. Ön mint konzervatív, nemzeti gondolkodású képviselő, nem fél bemenni az Európai Parlamentbe?

– A közelmúltban az erőszak szintet lépett a politikában. Ez elfogadhatatlan. Mi a leghatározottabban elítéljük az erőszak minden formáját a politikai életben, a Patrióták Európáért frakció ezért plenáris vitát és határozatot is kezdeményezett a témában az Európai Parlamentben, de az EP balliberális többsége a Néppárttal az élen leszavazta. Újra megnyilvánult a kettős mérce: hazafias érzelmű politikusok ellen elkövetett erőszak kapcsán nem hajlandóak szót emelni. Miután nem támogatták az indítványunkat, a Patrióták Európáért frakció politikai nyilatkozatot adott ki, amelyben lefektettük, hogy határozottan elítéljük a politikai szereplőkkel szembeni erőszak minden formáját és felszólítjuk a baloldali, globalista pártokat, hogy hagyják abba az olyan erők, szervezetek és politikusok elleni uszítást, akik nem az európai baloldal narratíváit mondják fel. Intoleranciájuk ugyanis megalapozza a politikai indíttatású erőszakot, és fenyegeti demokratikus intézményeinket. Beszédes, hogy miközben a patrióta, szuverenista politikusokkal szembeni erőszakot nem hajlandó elítélni az európai baloldal, szinte hősként ünnepli Ilaria Salis antifa aktivistát köreikben, aki erőszakos cselekedetével majdnem egy ártatlan ember halálát okozta, és most visszaél a mentelmi jog intézményével.

– Erő kell a fősodorral szembeni politikai harchoz, a változásokhoz. Megvan ez a Patrióták-frakcióban?

– Igen, adott az elszántság a Patrióták-frakcióban a változtatásokhoz és a fellépéshez az elvtelen paktumokkal és a kialakult rossz status quóval szemben. Ezért igyekszünk szövetséget kötni a konzervatív frakcióval. Abban, hogy az Európai Parlament egyértelműen visszabillenjen balról a konzervatív oldalra, nagy szerepe lehetne az Európai Néppártnak. Csakhogy ez a formáció háború- és föderációpárti lett, elvtelen paktumokat fogad el, sőt, mostanra egyenesen motorja a káros folyamatoknak. Meg akarja őrizni az eddigi status quót, nem érdekli, hogy ezzel semmibe veszi saját választóinak, híveinek tett ígéreteit. Inkább a kommunistákkal és a baloldallal, a zöldekkel köt szövetséget. Szavazási magatartása a parlamenti szakbizottsági tisztségek megválasztásánál is ezt mutatta: az EP-ben csak háborúpártiak kerülhettek pozícióba.

– Egymást követik az olyan sajtócikkek, amelyek a Patrióták-frakciót támadják. Miért? Hiszen még csak most álltak össze…

– Az ellenoldal mindent elkövet azért, hogy kikezdje a Patrióták-frakciót. Ugyanakkor nem teszi fel a kérdést, hogy miként ülhet az EP soraiban az az Ilaria Salis, akit súlyos bűncselekménnyel vádolnak Magyarországon, aki ártatlan emberekre támadt. Vagy jól láthattuk az elmúlt parlamenti ciklus korrupciós botrányait, majd pedig hogy Eva Kaili és társai visszatérhettek az EP-be. És erre sem rezdült meg a fősodor képviselőinek az arca. Itt tartunk, innen kell megfordítania a folyamatokat a Patrióták-frakciónak. Nagy az igény a változásra, és mi állunk elébe!