Anyatejes táplálás világnapja

Az anyatejes táplálás világnapja alkalmából. 👶🏼🍼

Gepostet von Novák Katalin am Mittwoch, 29. Juli 2020
Hirdetés

Novák Katalin kiemelte: a szoptatás egy olyan fantasztikus kapocs gyermek és édesanya között, ami nehezen pótolható mással.

„Ezért is indítottuk el a családbarát szülészet pályázatokat” – fűzte hozzá.

Kifejtette: szeretnék elérni, hogy Magyarországon minden szülészeten családbarát körülmények legyenek, amelyek között jó szülni, és a szülést követő első napokban is minden támogatást megkap a család ahhoz, hogy élvezhesse az együttlét első időszakát.

Korábban írtuk

Mint mondta, ezért segítik ezeken a családbarát szülészeteken is a szoptatást, és ezért van az is, hogyha esetleg egy édesanya nem tud szoptatni, de más édesanyának az anyatejét szívesen odaadná a gyermekének, akkor ezt megtehesse: másfélszeresére emelték az anyatej után adott támogatás összegét.

„Kívánjuk mindenkinek, hogy lelje a legtöbb örömét a gyermekében” – zárta szavait Novák Katalin.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye

Ma kezdődik az anyatejjel való szoptatás hete, amikor szerte a világon az egyik legjobb befektetésre hívják fel a figyelmet a csecsemők érdekében. A szoptatásbarát társadalom létrejöttének elősegítésére szeptember elején Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság alakul az Emberi Erőforrások Minisztériuma kezdeményezésére.

Az EMMI szakmai irányelve a csecsemők és kisgyermekek optimális táplálásáról megegyezik az Egészségügyi Világszervezet és az Egyesült Nemzetek Szervezete Gyermekalapja ajánlásaival, mely az élet első hat hónapjában az egészséges csecsemőknél kizárólagos anyatejes táplálást javasol.

A szoptatás az anyánál növeli a következő teherbeesésig eltelő időt, csökkenti az emlő- és petefészekrák kockázatát, és csökkenti a magas vérnyomás kockázatát. A szoptatott gyermeknél pedig segíti a fertőző betegségek leküzdését, csökkenti a hasmenés előfordulását és súlyosságát, csökkenti a légzőszervi fertőzések és az akut középfülgyulladás előfordulását, megelőzi a fogszuvasodást, valamint a harapási rendellenességeket, pozitívan hat az értelmi és érzelmi fejlődésre, a kötődés kialakulására. A szoptatás segítéséhez magas szintű, egyetemi szervezésű oktatásban részesülnek a szakdolgozók és az orvosok, illetve ingyenes laktációs tanácsadó képzést is biztosítunk.

Szeretnénk, ha a szülés pozitív tapasztalat lenne az édesanyáknak. Ennek érdekében országos szinten is elérhetővé tesszük a családbarát, családközpontú szülészeti ellátást, melynek középpontjában a baba-anya-apa egysége áll.

A családbarát szemléletnek megfelelő infrastruktúra megteremtésére, fejlesztésére tavaly 6 359 210 000 Ft-tal támogatott a kormány 50 szülészeti osztályt és 14 Perinatális Intenzív Centrumot.

További 3,4 Mrd Ft összegben pedig számos intézményben megteremtettük a családközpontú (AnyaBaba-Család) szülészeti ellátás feltételeit, melyek magukban foglalják az anyatejgyűjtő állomások fejlesztését illetve a várandós és a szülés körüli időszak pszichés támogatásának segítését is. Emellett 2021. július 1-től a csecsemőgondozási díj mértékét is megemeljük a jelenlegi 70%-ról az édesanya teljes fizetésének mértékére.