Magyarországnak meg kell őriznie a gazdasági semlegességét
A gazdasági semlegességéről és az elmúlt hét világpolitikai történéseiről, Magyarországra gyakorolt hatásairól is szó volt hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.Nacsa Lőrinc (KDNP) felidézte, október 16-én jelentette be a kormány, hogy a Fidesz-KDNP kezdeményezésére nemzeti konzultációt indítanak a miniszterelnök által meghirdetett új gazdaságpolitikai intézkedésekről. Emlékeztetett: Orbán Viktor szeptemberben a béke-költségvetés koncepciójával egyidejűleg jelentette be, hogy Magyarország gazdaságpolitikáját a semlegesség útján kell folytatni, mert a gazdasági hidegháború a legrosszabb, ami történhet Európával és benne Magyarországgal. Rámutatott: az Európai Unió az elmúlt időszakban számos olyan döntést hozott, ami azt mutatja, a saját versenyképességének javítása helyett inkább gazdasági hidegháborút vív és a gazdasági blokkosodás útjára lép. Magyarország nem léphet erre a káros útra, mert az ellentétes a magyar érdekekkel. Meg kell őrizni a gazdasági semlegességünket, sem a Nyugattal, sem a Kelettel nem szabad megszakítani a kapcsolatainkat, senkinek nem szabad alárendelni magunkat – húzta alá, hozzátéve: ennek jegyében dolgozta ki a kormány a 21 pontból álló gazdasági akciótervet.
Kitért arra, hogy a konzultációs ívek a háztartások többségébe már megérkeztek. Részletezte az abban szereplő kérdéseket és kiemelte: bár sokan támadják a konzultációt, de a brüsszeli támadásokkal szemben mindig hatékony eszköznek bizonyult, mindig legalább egymillió ember támogatásával a háta mögött tudott a kormány helyt állni. Azt kérte, minél többen töltsék ki az íveket.
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára hangsúlyozta, a konzultáción keresztül közvetlenül fordulhatnak az emberekhez. Ez nagyon fontos eszköz – húzta alá, hozzátéve: ebben megerősíti őket az, hogy a baloldal évek óta támadja, próbálja ellehetetleníteni a konzultációt. Értékelése szerint a demokráciába vetett hitet is jelenti, hogy az emberekkel közösen döntenek fontos ügyekben.
Kifejtette: az utóbbi időben a gazdasági bezárkózás, gazdasági hidegháború körvonalai látszódnak, ugyanakkor Magyarország számára a kereskedelem, a befektetések idevonzása alapvető érdek. Mindegy, hogy a befektetés az Egyesült Államokból, Nyugatról vagy a keleti szereplőktől érkezik, hozzájárul, hogy a magyar gazdaság erősödjön, az életünk jobbá váljon. Szólt arról is, hogy a magyar baloldal és az ellenzék évek óta az elhibázott brüsszeli politikát támogatja, külső elvárásoknak akarnak megfelelni és folyamatosan támadják a kormányt.