Magyarországtól a kollektív kitoloncolások megszüntetését kérik
Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága azt kérte Magyarországtól, hogy dolgozzon a legális beutazás lehetőségének biztosításán, szavatoljon hatékony jogorvoslatot a menedékkérők számára, és hagyjon fel a Szerbiába történő kollektív kitoloncolások gyakorlatával.A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló szervezet közleménye szerint az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága három, az Emberi Jogok Európai Bírósága által hozott ítélet magyarországi végrehajtását vizsgálta.
Megállapították, hogy a magyar hatóságok két ügyet érintően is elmulasztották felmérni a rossz bánásmód kockázatát, mielőtt az érintett menedékkérőket kiutasították az országból és a biztonságosnak ítélt unión kívüli országba, Szerbiába toloncolták volna. A Miniszteri Bizottság felszólította a magyar hatóságokat, hogy a Magyarországról Szerbiába történő kitoloncolások előtt alaposan vizsgálják meg, hogy az érintettek megfelelő menekültügyi eljáráshoz jutnak-e Szerbiában, és azt hogy ott tiszteletben tartják-e a visszaküldés tilalmának elvét.
Egy másik ügyet érintően arra emlékeztettek, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága jogsértést állapított meg az érintett menedékkérő „kollektív kiutasítása” miatt, valamint azért, mert a magyar hatóságok nem biztosítottak számára hatékony jogorvoslati lehetőséget. A Miniszteri Bizottság az ügyet érintően felszólította a magyar hatóságokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket a menekültügyi rendszer reformjára vonatkozóan annak érdekében, hogy hatékony hozzáférést biztosítsanak a legális beutazás lehetőségéhez.
A Miniszteri Bizottság tagjai továbbá kifejezték aggodalmukat amiatt, hogy jelentések szerint folytatódnak a kollektív kiutasítások Szerbia irányába. Ezért felszólították a magyar hatóságokat, hogy szüntessék meg azt a gyakorlatot, hogy menedékkérőket személyazonosságuk vagy egyéni helyzetük vizsgálata nélkül szállítanak át Szerbiába.
A Miniszteri Bizottság felkérte továbbá az Európa Tanács tagállamait arra, hogy a magyar hatóságokkal való kapcsolattartásuk során hozzák fel a vonatkozó ítéletek magyarországi végrehajtásának kérdését. Megjegyezték: „ez egy viszonylag ritka lépés, amelyet az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága eddig csak néhány esetben tett meg”.