A Fővárosi Közgyűlés mai ülésén több mint harminc napirendi pont megtárgyalása várható, a főpolgármester előzetes jelzése alapján pedig a frakciók egyeztetnek majd egy lehetséges jövőbeli budapesti olimpia megszervezéséről.

Hirdetés

A közgyűlés második ülése azonban már a napirend megszavazásakor kudarcba fulladt, ugyanis a képviselők nem támogatták Karácsony Gergely javaslatát, amely szerint elsőként minden napirendi pontot megvitatnának, majd pedig egy külön szakaszban szavaznának a javaslatokról. 

A Fővárosi Közgyűlésben ülő képviselők elég felkészültek ahhoz, hogy a korábbi szokásjognak megfelelő rendszer szerint vezesse le a főpolgármester

– mondta el a napirenddel kapcsolatban Gulyás Gergely Kristóf. 

A Demokratikus Koalíció egyik képviselője, Keszthelyi Dorottya indítványozta, hogy a Fővárosi Közgyűlés vegye ki a napirendi pontok közül a Horn Gyula sétány Pesti Srácok sétányra történő átnevezését tartalmazó javaslatot. 

Korábban írtuk

Okafogyott az a szempont amellyel a képviselő asszony le akarja vetetni az indítványok közül a Horn Gyula sétány átnevezését. Valakinek kellemetlen egy Horn Gyuláról elnevezett közterület átnevezése, de ezért nem kell egy jogszabály mögé múlni

– mondta el Szentkirályi Alexandra.

Napirend előtti felszólalásában Szentkirályi Alexandra elmondta, a Fővárosi Közgyűlés egyik legfontosabb témája a lakhatási válság kezelése. 

A lakhatási válság nem csak egy szociális, hanem a városunkat meghatározó gazdasági és társadalmi kérdés

– tette hozzá a Fidesz-KDNP frakcióvezetője, aki kiemelte, az elmúlt évek elhibázott lakhatási politikájának következményeként sokak számára mára álommá vált a saját lakás megszerzése. 

Érdemes lenne a fővárosinak is megfontolni a fővárosi önkormányzatnak, hogy vegyen részt a lakhatási válság megoldásában a kollégiumi férőhelyek bővítésével, illetve a bérlakások létrehozásával

– mondta el Szentkirályi, majd kiemelte, Nagy Márton miniszterrel egyeztetett a Diákváros létrehozásának kérdésében, és elmondta, partnerként kell tekinteni a kormányzatra a probléma megoldása során. 

SZMSZ módosítás 

Egyenlőre úgy fest, egyik nagy frakción sem megy át Karácsony szmsz-módosítása. A főpolgármester többek között ahhoz is ragaszkodik, hogy nála maradjon a fővárosi cégek vezetőinek munkáltatói jogköre, miközben a Tisza párt frakciója ezt a jogkört is átvenné a főpolgármestertől. 

A Szervezeti és Működési Szabályzat módosításával kapcsolatban Szentkirályi Alexandra elmondta, ez az SZMSZ még nem olyan, amelyet jó szívvel támogatnánk. Továbbra is kiállunk amellett, hogy négy helyett két bizottságot kell csak működtetni, ezzel ugyanis több mint 100 millió forintot tudna megspórolni a főváros.

Barabás Richárd, Újbuda bukott alpolgármestere, és a Párbeszéd frakció képviselője az SZMSZ kapcsán nem tudta megállni, hogy ne kezdje el szapulni a fővárosi Fidesz frakcióvezetőjét, Szentkirályi Alexandrát. A politikus nevetségesnek állította be a Szentkirályi Alexandra által benyújtott indítványt, amelynek értelmében a főváros minden intézményében antikorrupciós szobákat hoznának létre, és a kormány lobbistájának nevezte Szentkirályit. 

Az SZMSZ módosításról végül nem szavaztak azonnal a képviselők. Szavazni a javaslatokról a képviselők várhatóan csak jóval később, a viták után fognak. Karácsony Gergely ugyanis a Fővárosi Közgyűlés egyértelmű többsége ellenére, előzetes egyeztetés nélkül változtatta meg a szavazás rendjét.

 Nem sikerül igazgatósági tagokat választani 

A Fővárosi Közgyűlés más fontos döntésekhez hasonlóan az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megszavazását sem sikerült véghez vinnie. Karácsony Gergely ugyanis visszavonta a személyi ügyekben tett javaslatát arra hivatkozva, hogy akkor fogja újra benyújtani azt, hogyha nem fog automatikusan a politikai mészárszék áldozatává válni.

A főpolgármester előterjesztésében ugyanakkor nem szerepeltek nevek, ugyanis a frakcióknak nem sikerült dűlőre jutnia a kérdésben. Karácsony Gergely kiemelte, amennyiben nem tudják megszavazni a felügyelőbizottsági és igazgatósági tagokat, a főváros cégei jogszerűtlenül fognak működni. Vitézy Dávid arról beszélt, hogy sajnálja, hogy Karácsony meghátrált az ügyben. Mindeközben a Tisza Párt arra tett javaslatot, hogy a szóban forgó felügyelőbizottsági és igazgatósági tagokat egy teljesen új pályázat kiírásával választanák ki.

Hétfőre újabb egyeztetést hívott össze az ügyben Karácsony Gergely.

Megoldást keres a lakhatási válságra a Fővárosi Közgyűlés

Meglepő, de örömteli fordulatnak nevezte Karácsony Gergely, hogy a kormányoldal is érdeklődik a téma iránt. A főpolgármester kiemelte, egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy a közgyűlés újra tárgyalja a 20 milliárd forintos lakhatási csomagot, amelyről az előterjesztés is szól.

Szentkirályi Alexandra kiemelte, véleménye szerint az elmúlt öt év lakhatási politikája, és ígérgetése vezetett oda, hogy lakhatási válság alakult ki Budapesten.

A Fidesz módosító indítványa szerint ezt a forrást kollégiumépítésre kellene fordítani. Karácsony Gergely szerint ugyanakkor a kollégiumok építése nem önkormányzati, hanem állami feladat. A Diákváros felépítésével kapcsolatban Karácsony Gergely azt mondta, ez 2019 óta tartozása a kormánynak, így nem támogatja a Fidesz frakció azon ötleteit, hogy arra is költsenek a fővárosi forrásokból.

Az I. kerületben három év alatt mindössze 11 lakást sikerült a lakásügynökségbe bevonni, ami több mint 100 millió forintjába került az önkormányzatnak

– mondta el Böröcz László, majd kiemelte, alapos átgondolásra szorul a lakásügynökség intézménye mind kerületi, mind pedig fővárosi szinten. 

Szentkirályi Alexandra elmondta, a főváros lakásügynökségének az elmúlt fél évben nyolc lakást sikerült kiadnia, miközben több mint 140 ezer kiadó lakás van jelenleg Budapesten.

Nem azon kell vitatkozni, hogy a lakhatás kérdése a kerület vagy a főváros dolga, meg kell nézni, hogy a kerületek vagy a főváros végzi el jobban a feladatot. Az elmúlt időszak számaiból pedig egyértelműen kiderült, hogy a főváros képtelen ezen feladatok ellátására

– tette hozzá Szentkirályi, majd kijelentette, miközben Karácsony Gergely azt állítja, hogy a kollégiumok létesítése nem a fővárosi önkormányzati feladat, addig a főpolgármester 2019 óta folyamatosan ígérgeti a kollégiumi férőhelyek bővítését. A Fidesz-KDNP frakcióvezetője elmondta, az ügynökségre szánt források helyett Karácsonynak tárgyalnia kellene a kormánnyal a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz pályázatok keretében a kollégiumi férőhely bővítésről és a megfizethető szolgálati lakások kialakításáról. Gulyás Gergely Kristóf képviselő elmondta, Budapest nem esne el az Európai Uniós támogatásoktól a kérdéses 20 milliárd forint átcsoportosításával.

A teljes cikk IDE kattintva tekinthető meg.