Már igényelhetőek a Demján Sándor Program EXIM-es termékei
Az EXIM Magyarország a Demján Sándor Program keretében öt új finanszírozási konstrukciót nyit meg a vállalkozások előtt, amelyek célja a fenntartható fejlődés támogatása, a magyar vállalkozások exportképességének erősítése, valamint külföldi beruházásaik finanszírozása. Az új konstrukciókra a vállalkozások hétfőtől már be is nyújthatják a hitelkérelmeiket a kereskedelmi bankoknál, illetve az EXIM-nél – közölte az EXIM az MTI-vel hétfőn.Kiemelték: a Demján Sándor Program 2025-ben 1400 milliárd forint megmozgatásával járul hozzá a hazai vállalkozások fejlesztéseihez, amellyel a kormány a 3 százalékot meghaladó GDP-növekedési célkitűzést kívánja elérni.
A tájékoztató szerint az EXIM Magyarország újraindítja többek között a korábbi Jövő exportőrei beruházási hitelt, amelyet az exportáló és nem exportáló vállalkozások egyaránt elérhetnek. A hitel támogatja a kapacitásbővítést, új termékek bevezetését, innovatív technológiák alkalmazását, valamint gépek, berendezések és immateriális javak beszerzését. Az ügyfelek számára különösen előnyös a kedvező, fix kamatozás: forint alapon évi 5,2 százaléktól 7,2 százalékig, euróban pedig 3,75 százaléktól 5,75 százalék közötti kamattal érhető el a konstrukció, legfeljebb 10 éves futamidővel.
A közlemény szerint az EXIM Magyarország ismét elérhetővé teszi a Jövő exportőrei zöld beruházási hitelt is, amely a hazai vállalkozások energiahatékonysági, megújulóenergia-termelő és egyéb zöld beruházásait támogatja nemzetközi versenyképességük támogatása érdekében. Az EXIM 100 milliárd forintot dedikáltan zöld beruházások finanszírozására különít el. A konstrukció kimagaslóan kedvező, fix – forint alapon évi 3,2 százalék és 5,2 százalék, euróban pedig 2,75 százalék és 4,75 százalék közötti kamatozással érhető el. Ráadásul a támogatási jogcímtől függően saját erő sem szükséges.
Szintén újraindul az exportőröket és elsőkörös beszállítókat célzó Exportélénkítő beruházási hitel, amely exportkapacitást generáló beruházások – legyenek azok megkezdett vagy új projektek – finanszírozására igényelhető, az agrárszektorban is. A hitel fix kamatozású, a kamat mértéke forint alapon évi 6,8 százaléktól 10,2 százalékig, euróban 3,31 százaléktól 6,7 százalékig terjed. A futamidő akár 10 év is lehet – írták.
Az Exportélénkítő lízing olyan vállalkozások számára nyújt nyíltvégű és zártvégű pénzügyi lízinget, amelyek exporttevékenységük bővítéséhez, nemzetközi versenyképességük növeléséhez vagy belföldi beruházásaik megvalósításához keresnek gyors finanszírozási megoldást. A konstrukció az exportőrök és elsőkörös beszállítók igényeire szabva segíti műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, valamint mezőgazdasági eszközök beszerzését. A konstrukció szintén fix kamatozású, a kamat mértéke forint alapon évi 6,8 százaléktól -10,2 százalékig, euróban 3,31 százaléktól 6,7 százalék között alakul, a futamidő pedig legfeljebb 5 év – közölték.
A nemzetközi szinten is versenyképes hazai vállalatok számára az EXIM elindította a Kifektetési hitelt, amely a nagyobb volumenű, külföldi befektetéseket hivatott támogatni. A konstrukció legalább 2 milliárd forintos hitelt biztosít európai országokban cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre, valamint többségi tulajdon megszerzésére. A hitel fix kamatozással, piaci árazás mellett, legfeljebb 10 éves futamidővel érhető el, az EXIM Magyarország közvetlen finanszírozásában.
Közölték, hogy a hiteligényeket elsősorban a kereskedelmi bankokon keresztül lehet benyújtani, szektormegkötés nélkül. A Kifektetési hitel iránt az EXIM Magyarországnál közvetlenül lehet érdeklődni. A konstrukciók végső ügyfélkamata függ az aktuális kamatkörnyezettől, a hiteligénylő ügyfél minősítésétől és az ügylet fedezettségétől.